امکان ابتلای همزمان به کرونا و آنفلوانزا وجود دارد؟

به گزارش پایگاه خبری شیرگاه نیوز، یک متخصص عفونی گفت: ممکن است که بعضی از افراد همزمان به هر دو بیماری کرونا و آنفلوانزا مبتلا شوند اما این امر خیلی شایع نیست.

امکان ابتلای همزمان به کرونا و آنفلوانزا وجود دارد؟

جمال میرزایی، متخصص عفونی و فلوشیپ فوق تخصص نقص ایمنی، سرطان و پیوند در گفت وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی خبرنگاران، در مورد افزایش موارد ابتلا به آنفلوانزا و سرماخوردگی و کرونا، اظهار کرد: با توجه به سرد شدن هوا ما شاهد بروز انواع بیماری های تنفسی مثل انواع سرماخوردگی ، آنفلوانزا و... خواهیم بود اما با همه گیری کرونا، نمیتوان بسیار جزئی و دقیق، تفکیکی بین کرونا، آنفلوانزا و سرماخوردگی در نظر گرفت، زیرا این بیماری ها در بسیاری از علائم، اشتراک بسیار زیادی دارند.

میرزایی اعلام نمود: در سرماخوردگی عادی معمولا با علائم بسیار خفیفی مثل ضعف، بیحالی و آبریزیش بینی و ... روبرو می شویم. این در حالی است که این علائم در بیماری آنفلوانزا با علائم دیگری مانند بدن درد شدید و تب های بالا همراه است.

این متخصص بیماری های عفونی اعلام نمود: در کرونا علاوه بر ظهور علائم شدیدتر آنفلوانزا و سرماخوردگی، علائمی مانند بد شدن حال عمومی، از دست دادن بویایی، درگیری های ریوی و ... ظهور پیدا می کند و میتوان تفکیکی نسبی بین این علائم در نظر گرفت اما باز هم افراد باید بروز هر بیماری تب دار تنفسی را کرونا و آنفلوانزا قلمداد کنند و احتیاط های جدی مثل تاکید بر قرنطینه را جدی بگیرند تا اینکه با انجام تست پی سی آر خلاف آن ثابت شود.

این متخصص بیماری های عفونی اعلام نمود: اگر دانش آموزانی که به مدرسه می فرایند دچار علامت هایی مثل تب و آبریزش بینی و به طور کلی علائم سرماخوردگی شدند، باید از حضور در مدارس خوددداری کنند تا باعث انتقال بیماری به سایر دانش آموزان نشوند.

میرزایی گفت: انجام تست پی سی آر برای هر کسی با هر میزان علائم بیماری، اصلا ضروری نیست و پی سی آر فقط با تشخیص پزشک و در صورت نیاز انجام می شود.

واکسن کرونا هیچ ارتباطی با واکسن آنفلوانزا ندارد

او در مورد امکان ابتلای همزمان افراد به کرونا و آنفلوانزا گفت: ممکن است که بعضی از افراد همزمان به هر دو بیماری تنفسی کرونا و آنفلوانزا مبتلا شوند اما این امر خیلی شایع نیست. اگر فردی به هر دو بیماری مبتلا شود، دوران سخت تری را پشت سر خواهد گذاشت و ممکن است دوران بیماری اش طولانی شود.

میرزایی یادآوری کرد: واکسن کرونا هیچ ارتباطی با واکسن آنفلوانزا ندارد، ساختار این دو واکسن کاملا فرق دارد. افرادی که باید واکسن آنفلوانزا را دریافت کنند، می توانند حتی با وجود تزریق واکسن کرونا، این واکسن را نیز دریافت کنند.

بیشتر بخوانید

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 14 آذر 1400 بروزرسانی: 14 آذر 1400 گردآورنده: shirgahnews.ir شناسه مطلب: 1079

به "امکان ابتلای همزمان به کرونا و آنفلوانزا وجود دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امکان ابتلای همزمان به کرونا و آنفلوانزا وجود دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید