فراوری انواع سنسورهای با حساسیت بالا در کشور

به گزارش پایگاه خبری شیرگاه نیوز، محصولات پیچیده الکترونیکی و مغناطیسی از جمله تولیدات علمی پرکاربردی هستند که در صنایع بسیار متنوعی حضور دارند.

فراوری انواع سنسورهای با حساسیت بالا در کشور

یکی از مهم ترین این صنایع، حوزه مهندسی پزشکی است. دانشی حیاتی که به اسم اصلی ترین احتیاج جامعه برای تامین سلامت عمومی و ارائه خدمت بهتر و شایسته تر به بیماران مورد توجه است.

در سال های اخیر درایران ما کوشش شده است تا با حمایت از موسسات فعال در فراوری این دانش و هم تکیه بر سرمایه انسانی داخلی در طراحی، ساخت و پشتیبانی ابزار و لوازم، قطع وابستگی به کشورهای خارجی در زمینه تأمین تجهیزات مهندسی پزشکی در اولویت قرار بگیرد.

گروه های جوان بسیاری که از سال های گذشته فعالیت خود را در تحقیق و پژوهش و فراوری علم شروع نموده بودند و به نتایج قابل توجهی هم رسیده بودند با اتکا بر حمایت های دولتی، شرکت های دانش بنیان را تاسیس کردند که یکی از آنها شرکت سرآمدان راستین کاوشگران ورنا است که در زمینه فراوری تجهیزات الکتریکی، الکترونیکی و پزشکی فعال است.

فائزه شانه ساززاده، مدیر عامل شرکت سرآمدان راستین کاوشگران ورنا درباره سابقه تشکیل این مجموعه به جام جم می گوید: شرکت ما از گروهی پنج نفره از اعضای هیات علمی های دانشگاه های مختلف تهران تشکیل شده است. همه این افراد با یکدیگر از دانشگاه شریف و در آزمایشگاه ابررسانایی و ادوات پیشرفته آشنا بوده اند. این گروه با آگاهی از احتیاج کشور در زمینه های مختلف و بعلاوه با همراهی استادان برجسته، به تحقیق و پژوهش در رابطه با فناوری به کاررفته در این حوزه پرداخته است. اعضای این گروه حدود 10 سال قبل فعالیت خود را شروع کردند و تا قبل از تاسیس شرکت هم محصولاتی اندک فراوری و به بازار عرضه می کردند. سپس بعد از کسب تجربیات گوناگون، این موسسه دانش بنیان را در سال 99 تاسیس کردیم.لازم به ذکر است این مجموعه اکنون در مرکز رشد پارک علمی و فناوری دانشگاه صنعتی شریف مستقر است.

فراوری سنسورهای حرارتی برای دستگاه زنده یاب

مدیر عامل این موسسه دانش بنیان در ادامه می افزاید:بخش تابشی یا اپتیکی گستره وسیعی از سنسورها را شامل می گردد.نمونه آن سنسورهای ابررسانا هستند که حساسیت فوق العاده ای دارند و می توانند برای تصویربرداری های خاص مانند تصویربرداری های امواج تراهرتزیا امواج حرارتی در دستگاه های زنده یاب که درحوادث طبیعی مانند زلزله کاربرد دارند، استفاده گردد. از طرف دیگرسیستم های تراهرتز با عمق نفوذ و آسیب های کمتر برای بدن جایگزین مناسبی برای پرتو ایکس است. دانشی که کنترل مسائل امنیتی در محیط های پر ازدحام مانند نمایشگاه ها، ورودی فرودگاه ها و اماکن مهم وابسته به آن است. به علاوه این گروه در زمینه مهندسی پزشکی روی طراحی و ارتقای سنسورها و ادوات این رشته تمرکز دارد. مانند ادوات میکروفلوئیدی که در تشخیص زودهنگام سرطان یا کرونا می تواند مورد استفاده باشد. ابزاری که در پایش شرایط فیزیکی بدن با سنسورهای پوشیدنی مورد استفاده است. محصول دیگر آرایه الکترودهای میکرونی برای آنالیز های دارویی روی سلول ها یا در بحث سلول های بنیادی است که خوشبختانه ما در ارائه این محصول با پژوهشکده رویان همکاری می کنیم. آخرین مورد سامانه پایش میدان الکتریکی جوی با استفاده از سنسور حساس به میدان الکتریکی برای پیش بینی صاعقه حدود 10 دقیقه قبل از وقوع است. امری که در جلوگیری از حوادث خطرناک به ویژه در فرودگاه ها نقش اساسی ایفا می نماید.

لازم به ذکر است شرکت سرآمدان راستین کاوشگران ورنا علاوه بر فراوری محصولات مورد اشاره، در زمینه میزان گیری های انواع پارامترهای مغناطیسی مواد و ادوات، میزان گیری میدان های الکتریکی با حساسیت بالا، طراحی مدارهای با نویز بسیار پایین و مشخصه یابی ادوات اپتیکی به مشتریان خود خدمات ارائه می دهد.

بی رقیب در فراوری بعضی محصولات حساس

شانه ساززاده بعلاوه در رابطه با ویژگی خدماتی که این گروه ارائه می دهد تصریح می نماید: با توجه به تجربه بالای استادان و همکارانمان و ارتباطات بین المللی آنها، می توانیم این ادعا را مطرح کنیم که طراحی و فراوری بعضی محصولات این چینی در ایران تنها در انحصار ماست. در نتیجه در مقایسه با نمونه های وارداتی قطعا محصولاتی با قیمت بسیار مناسب تر، با حدود نصف قیمت و با کیفیتی قابل مقایسه با محصولات خارجی و البته با خدمات پس از فروش در اختیار مشتریان قرار می دهیم.

چالش بازاریابی محصولات با فناوری بالا

مدیر عامل شرکت سرآمدان راستین کاوشگران ورنا در خاتمه به بعضی مسائل شرکت های دانش بنیان فعال در زمینه های بسیار تخصصی اشاره می نماید و می گوید: متقاعدکردن مدیران صنایع در ارتقای فناوری مورد استفاده و بازاریابی محصولات با فناوری بالا از مسائل ماست. بعضی صنایع با وجود مسائلی که در استفاده از سامانه های قدیمی با آن روبرو هستند، همچنان به استفاده از همان روش ها اصرار دارند. در حالی که دانش طراحی ، فراوری و ارتقای این ابزار در ایران را شرکت ها یی مانند ما با قیمت بسیار مناسب در دسترس قرار می دهند. مسأله مهم دیگر حمایت دولتی از مؤسسات این چنینی در بخش تحقیق و توسعه و تهیه مواد اولیه با کیفیت قابل قبول است. حمایت ارزشمندی که به ارائه محصولات بیشتر و تخصصی تر به بخش های حیاتی جامعه منجر می گردد.

میزان گیری سیگنال قلب بدون تماس با بدن

شانه ساززاده در ادامه به معرفی محصولات و خدمات این شرکت می پردازد و می گوید: محصولات تخصصی ما در چهار دسته زیر تقسیم بندی می گردد: حوزه مغناطیسی، الکتریکی، اپتیکی و مهندسی پزشکی. ما مفتخریم در بحث سنسورهای مغناطیسی در کشور و منطقه قطب هستیم و انواع سنسورها را بنا به احتیاجهای متفاوت سازمان هایا صنایع به آنها ارائه می کنیم. سنسورهای مغناطیسی اسکوئید که مابه طور انحصاری در ایران فراوری می کنیم فقط در تعداد معدودی شرکت در دنیاطراحی و فراوری می گردد. زمانی که احتیاج باشد تغییر میدان مغناطیسی در یک منطقه میزان گیری گردد از این محصول استفاده می گردد. برای مثال در ژئوفیزیک می توان برای پیش بینی زلزله از این سنسورها بهره جست. کاربرد مهم دیگر آن سیستم میزان گیری سیگنال مغناطیسی قلب است. در واقع یک سیستم جایگزین به جای ای سی جی است که اکنون در بیمارستان ها استفاده می گردد. با این تفاوت که در این روش میزان گیری بدون تماس انجام می گردد و این امر برای بیمارانی که حساسیت های پوستی بالایی دارند یا به علت سوختگی شدید تماس با دستگاه برای آنها مضر است بسیار حائز اهمیت است. بعلاوه برای آنالیز سیگنال قلب جنین در رحم مادر هم کاربرد دارد. از طرف دیگر به علت حساسیت بسیار بالا در میزان گیری برای نقشه برداری های مغناطیسی در مرزها و یا زیر دریا کاربرد دارد. محصول دیگر این شرکت سنسورهای فوق حساس مغناطیسی است که به علت فناوری پایین تری که به نسبت سیستم های اسکوئید داراست و بعلاوه قیمت پایین تری که دارد در کاربردهای مشابه بالا البته با حساسیت کمتربسیار بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. مواردی مانند حذف نویزهای فعال که ممکن است در عملکردیک مجموعه یا دستگاه که به نویز مغناطیسی محیطی حساس هستند اختلال ایجاد کند.

راه های ارتباط با شرکت سرآمدان راستین کاوشگران ورنا

وبسایت: ser-co.ir

اینستاگرام:ser-co-ir

ایمیل: [email protected]

تلفن:02166165990

آدرس: تهران، خیابان حبیب اله، خیابان شهید قاسمی، پارک علوم و فنون دانشگاه شریف، پلاک 63، طبقه همکف

سیمین دخت شاکری - نشان ایرانی 2 / روزنامه خبرنگاران

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 22 مرداد 1400 بروزرسانی: 22 مرداد 1400 گردآورنده: shirgahnews.ir شناسه مطلب: 958

به "فراوری انواع سنسورهای با حساسیت بالا در کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فراوری انواع سنسورهای با حساسیت بالا در کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید