خبرنگاران صالح و المالکی درباره برگزاری انتخابات زودهنگام عراق گفت وگو کردند

به گزارش پایگاه خبری شیرگاه نیوز، بغداد- خبرنگاران- برهم صالح رئیس جمهوری عراق و نوری المالکی رهبر ائتلاف دولت قانون و نخست وزیر پیشین روز شنبه درباره انتخابات زودهنگام پارلمانی و اصلاحات سیاسی در این کشور گفت وگو کردند.

خبرنگاران صالح و المالکی درباره برگزاری انتخابات زودهنگام عراق گفت وگو کردند

به گزارش خبرنگاران دفتر المالکی در بیانیه ای اعلام نمود که رئیس ائتلاف دولت قانون، عصر امروز رئیس جمهوری برهم صالح را در دفتر خود پذیرفت تا درباره برگزاری انتخابات زودهنگام گفت و گو نمایند.

در این ملاقات، تحولات و اوضاع سیاسی، امنیتی و نحوه خدمات عمومی در کشور و نیز آخرین تحولات منطقه ای و بین المللی مورد آنالیز نهاده شد.

دو طرف اهمیت دستیابی به تفاهم میان نیروهای سیاسی و منافع ملی برای تحکیم حاکمیت و ثبات عراق در برابر چالش های منطقه و کوشش برای برگزاری انتخابات زود هنگام و عادلانه را مورد تاکید قرار دادند.

تکمیل قانون انتخابات در مجلس و حل و فصل مشکل حوزه های انتخابیه از دیگر محورهای مهم گفت و گوی صالح و المالکی بود.

کامل نبودن قانون جدید انتخابات و چگونگی تقسیم حوزه های انتخابیه از مهم ترین چالش های پیش روی برگزاری انتخابات زودهنگام مجلسی در عراق است.

گروه ها و مولفه های سیاسی شیعه، سنی و کرد عراق در مورد تقسیم حوزه های انتخابیه با یکدیگر اختلاف نظر دارند.

مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق دهم مرداد در یک سخنرانی تلویزیونی گفت که انتخابات زودهنگام مجلسی ششم ژوئن 2021 (نیمه خرداد 1400) برگزار می گردد.

وی وعده داد که انتخابات را عادلانه، شفاف و به دور از دخالت جناح ها برگزار کند.

آخرین انتخابات مجلسی عراق اردیبهشت 97 برگزار گردید که با انتقادهای گسترده ای در مورد تخلف و تقلب روبرو شد و در عین حال کمترین مشارکت مردمی از ابتدای سقوط رژیم صدام در این رویداد به ثبت رسید.

این انتخابات به دلیل مخالفت ها در نهایت منجر به اعتراض های گسترده خیابانی اول اکتبر گذشته (نهم مهرماه 98) شد که حاصل آن استعفای دولت عادل عبدالمهدی بود.

معترضان همچنین خواهان برگزاری انتخابات زودهنگام مجلسی شدند، درخواستی که مورد موافقت جناح های سیاسی و مجلسی عراق نهاده شد.

جریان های سیاسی موجود در مجلس عراق اردیبهشت گذشته مصطفی الکاظمی را به عنوان نخست وزیر جدید معرفی کردند تا فضا را برای انتخابات زودهنگام فراهم کند و اعتماد عمومی دوباره به فرایند سیاسی بازگردد.

منبع: ایرنا
انتشار: 29 مهر 1399 بروزرسانی: 29 مهر 1399 گردآورنده: shirgahnews.ir شناسه مطلب: 401

به "خبرنگاران صالح و المالکی درباره برگزاری انتخابات زودهنگام عراق گفت وگو کردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران صالح و المالکی درباره برگزاری انتخابات زودهنگام عراق گفت وگو کردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید