دختران چرا از خانه فرار می نمایند؟

به گزارش پایگاه خبری شیرگاه نیوز، سرگرد الهام ناصری. دکترای علوم تربیتی اداره برآورد معاونت اجتماعی پلیس تهران در شرق نوشت: اداره برآورد اجتماعی و افکارسنجی معاونت اجتماعی فرماندهی انتظامی تهران عظیم در پژوهشی به آنالیز علل و عوامل فرار دختران از منزل در شهر تهران به صورت توصیفی- تحلیلی با روش اسنادی و کتابخانه ای و مصاحبه میدانی، پرداخته است.

دختران چرا از خانه فرار می نمایند؟

جهت دریافت خدمات پتینه نقاشی ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

امروزه مسئله فرار دختران و زنان از خانه، جنبه فوق العاده ای پیدا نموده و آمار آنان به طرز نگران نماینده ای در حال افزایش است و براساس نظر معاونت عملیات فاتب، آمار دختران و زنان فراری هر ساله افزایش می یابد که بیشتر دختران در سنین 14 تا 18 سال هستند. نتایج به دست آمده از مصاحبه با متهمان و مطالعه خلاصه پرونده های آنان تعیین کرد که عوامل مؤثر در فرار دختران و زنان از منزل به توضیح ذیل است:

1- دوران نوجوانی و بلوغ: محدوده سنی 12 تا 18 سالگی، آسیب پذیرترین دوره برای دختران است که احتمال آسیب اجتماعی خانه گریزی را افزایش می دهد. از جمله زودرنجی ها و حساسیت ها، درون گرایی و انزواطلبی، جلب توجه و... در این دوره شدت بیشتری دارد.

2- ابتلا به اختلالات شخصیت: یکی دیگر از دلایلی که باعث می گردد دختران از خانه فراری شوند وجود اختلالات شخصیت در آنهاست. دختران مبتلا به اختلالات شخصیت، به ویژه اختلالات شخصیت دسته B که با نشانه هایی مانند عصبانیت و پرخاشگری، رفتار های پرخطر و نابهنجار، مصرف مواد و خودزنی همراه است، باعث می گردد که بیشتر در معرض خانه گریزی قرار داشته باشند.

3- اضطراب و افسردگی: هر فردی تحت شرایطی در زندگی ممکن است دوره هایی از اضطراب و افسردگی را تجربه کند، اما گاهی این اضطراب و تنش حالتی بیمارگون به خود می گیرد. وقتی فرد دچار اضطراب و افسردگی می گردد در موقعیت های بحرانی دچار سردرگمی شده و نمی تواند تصمیم منطقی بگیرد که این عامل نقش مهمی در فرار دختران دارد.

4- وجود اختلافات زناشویی و سردی در روابط خانوادگی: نداشتن امنیت روانی و عاطفی دختران در محیط خانواده از عوامل اصلی فرار از خانه است. اختلافات و تعارضات والدین درصورتی که به طور منطقی حل نگردد و فرزندان هم درگیر این تنش ها شوند شرایط نامساعدی در محیط خانه ایجاد می نماید که می تواند زمینه ساز فرار دختران شوند.

5- تعصبات و سخت گیری های زیاد والدین: برقراری روابط سالم و محبت آمیز با فرزندان بسیار اهمیت دارد تا آن ها بتوانند مسائل خود را به راحتی در میان بگذارند. خانواده ها باید توجه داشته باشند که تبعیض جنسیتی زیاد بین دختر و پسر در خانواده یا سخت گیری های بیش از اندازه می تواند دختران را به سمت نافرمانی و فرار از این شرایط سوق دهد.

6- مرگ والدین و بدسرپرستی ناپدری یا نامادری: گاهی اوقات بدسرپرستی می تواند عامل فرار دختران باشد که این عامل به خصوص در خانواده هایی که یکی از والدین یا هر دو فوت شده اند، بارزتر است. گاهی ناپدری یا نامادری ممکن است چنان شرایط دشواری را برای دختران ایجاد کند که موجبات فرار آن ها را رقم بزند.

7- اعتیاد و بدسرپرستی والدین: اعتیاد والدین باعث می گردد بچه ها در معرض انواع سوءاستفاده های جسمی، عاطفی و جنسی قرار داشته باشند. شرایط نامساعدی که در این جو خانوادگی ممکن است وجود داشته باشد، در خانه گریزی دختران مؤثر است.

8- افزایش ناهنجاری های اجتماعی: دسترسی آسان به شبکه های اجتماعی بدون آموزش های کافی در زمینه نحوه استفاده درست از این شبکه ها ممکن است موجبات ناهنجاری های اجتماعی از جمله فرار دختران از خانه را فراهم کند. این معضل به خصوص برای نوجوانان که درصدد هویت یابی هستند می تواند اثرات مخربی به همراه داشته باشد. تأثیرپذیری از دوستان عامل دیگری است که باعث می گردد نوجوانان، شخصیت خود را براساس همین الگو های غلط پایه ریزی نمایند و به هنجارشکنی و ستیز با خانواده و فرار از خانه منتهی گردد.

9- فقر مالی: تهیدستی خانواده کودک را به سمت کار کردن در سن پایین، فراهم شدن شرایط برای کار های خلاف و فرار دختران از خانه می کشاند. از طرفی دختری که به دلیل فقر از سوی والدین نادیده گرفته می گردد، به علت نبود موقعیت های رشدی مناسب به راحتی فریب افراد تبهکار را می خورد.

منبع: فرارو
انتشار: 25 مهر 1399 بروزرسانی: 25 مهر 1399 گردآورنده: shirgahnews.ir شناسه مطلب: 393

به "دختران چرا از خانه فرار می نمایند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دختران چرا از خانه فرار می نمایند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید