روز جهانی معلولین یک روز برای همه ، محمد شریعتمداری - وزیرتعاون،کار و رفاه اجتماعی

به گزارش پایگاه خبری شیرگاه نیوز، روز جهانی معلولین بدرستی یک روز برای همه لقب گرفته است چرا که این یک وظیفه انسانی همگانی است که نسبت به مسائل، مسائل، مطالبات و ادای حقوق شهروندی افراد دارای معلولیت درک و حمایت بیشتر داشته باشند؛ آنانی که با وجود محدودیت های جسمی، پیغام آور امید به مثابه اراده اجتماعی هستند. در این میان شیوع ویروس دنیاگیر کرونا، هشدار و تأکیدی مضاعف و فزاینده بر ضرورت تمرکز و توجه بیشتر برای پاسخگویی به نیازهای افراد دارای معلولیت برای همه ما داشت، چرا که به روشنی نشان داد این افراد هنگام بروز بحران هایی نظیر کووید19، با مسائل بسیار بیشتری دست و پنجه نرم می نمایند و موانع گسترده تری در مواجهه با این بحران ها دارند. واقعیت این است که معلولین ، هم در معرض شدیدتر این بیماری قرار گرفتند (با توجه به ضعف سیستم ایمنی) و هم اثرات مالی اجتماعی این ویروس منحوس بیش از همه آنها را هدف قرار داد.

روز جهانی معلولین یک روز برای همه ، محمد شریعتمداری - وزیرتعاون،کار و رفاه اجتماعی

به عبارت بهتر چالش های حوزه سلامت، تبعیض های مالی، اجتماعی، آموزشی و زیست محیطی و نگرش های طرد آمیز همراه با مسائل اساسی در زیرساخت های مورد احتیاج برای معلولین بیش از همه وقت در این ایام خود را نشان داد.

در این میان، رویکرد در نظام جمهوری اسلامی که بر مبنای عدالت محوری، توزیع عادلانه امکانات و فرصت ها و برابری حقوق انسان ها بنا شده است باید بیش از پیش معطوف به حقوق افراد دارای معلولیت که یکی از اقشار اصلی ذیحق در این عرصه هستند، گردد.

در همین چارچوب، صادقانه باید بگویم که همیشه شکرگزار بوده و هستم که در این برهه از مسئولیت، امکان خدمت به این قشر عزیز، مظلوم و پرامید را پیدا کردم.

به همین دلیل همراه با مجموعه همکارانم بویژه در سازمان بهزیستی، کوشش جدی صورت گرفت که با تصویب قوانین و آیین نامه های مرتبط، کوشش برای رفع کردن موانع در دسترسی عادلانه و به خدمات بهداشتی، توسعه زیرساخت های درمانی و آموزشی و مهارتی برای توان جویان عزیز گام های مهمی برای ادای حق این قشر صورت گیرد، گام هایی که با اینکه مهم بوده اند اعتراف می کنم ناکافی هستند؛ همین جا البته باید بیان کنم که با رویکرد مثبت دولت و مجلس بودجه حمایت از معلولین در لایحه 1400، چهل درصد رشد داشته است که این امر می تواند در ارتقای خدمت رسانی به این قشر عزیز تأثیر گذار باشد، البته باور دارم ما باید به نقطه ای برسیم که افراد دارای معلولیت بتوانند با منزلت و شأنی که حقشان است به اهداف و چشم اندازهای زندگی شان برسند.

مفید است به این نکته هم اشاره کنم که در هنگامه مقابله با ویروس کرونا نیز، همکاران دلسوزم در سازمان بهزیستی سیاستگذاری ها و اقدامات مؤثری برای حمایت از افراد دارای معلولیت انجام داده اند (بخشی از آن توسط خود سازمان بهزیستی، مرکز پژوهش های مجلس و مؤسسه عالی پژوهش تأمین اجتماعی منعکس شده است) که آنگونه که در گزارش مرکز پژوهش های مجلس (مستند به یک نظرسنجی مستقل) بیان شده است، اقدامات انجام شده در زمینه آموزش و مطلع سازی جامعه هدف پیرامون اصول بهداشتی و نحوه مراقبت از خود در برابر کووید19 به میزان قابل توجهی مؤثر بوده است.

نکته پایانی اینکه در این ایام سخت که هنوز درگیر بحران کرونا هستیم باید همه با هم باید بکوشیم تا همراه و یاریگر افراد دارای معلولیت برای مواجهه با اثرات این ویروس منحوس باشیم و اقدامات مؤثری برای فراگیرتر کردن ادای حقوق معلولین به عمل آوریم. این مهم امکان پذیر نخواهد بود مگر آنکه همان طور که رهبری معظم انقلاب بیان نموده اند باور کنیم که مسئول حقیقی یاری به معلولان فقط سازمان بهزیستی نیست بلکه همه مردم، بخش های دولتی، غیردولتی و سازمان های انقلابی هستند.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 17 دی 1399 بروزرسانی: 17 دی 1399 گردآورنده: shirgahnews.ir شناسه مطلب: 565

به "روز جهانی معلولین یک روز برای همه ، محمد شریعتمداری - وزیرتعاون،کار و رفاه اجتماعی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روز جهانی معلولین یک روز برای همه ، محمد شریعتمداری - وزیرتعاون،کار و رفاه اجتماعی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید