ظریف: کرونا حقیقت تحریم های ظالمانه را بر دنیا آشکار کرد

به گزارش پایگاه خبری شیرگاه نیوز، وزیر خارجه کشورمان گفت: کرونا حقیقت تحریم های ظالمانه را برجهان آشکار کرد. تحریمِ سلامت ایرانیان از همان ابتدا در هسته مرکزی تروریسم مالی و تحریم تعبیه شده بود.

ظریف: کرونا حقیقت تحریم های ظالمانه را بر دنیا آشکار کرد

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در آستانه سال نو در پیامی ویدئویی به ملت ایران و هموطنان خارج از کشور و همه کسانی که نوروز را گرامی می دارند، گفت: نوروز بر ملت ایران و همه اقوام و ملل این جغرافیای عظیم نوروزی مبارک، نوروز در گذر نسل ها و عصر ها چنان به زیور معنا آراسته شده که برای شروع هر سال و دوران سخنی دارد. مولانا نوروز را فتح بابی می داند برای غلبه اعتدال و عدالت بر سردی و بی برگی. گر خزان غارتی مر باغ را بی برگ کرد، عدل سلطان بهار آمد برای فتح باب.

وی اضافه نمود: سال پر اندوهی گذشت، فروردین سیلاب، آبان زلزله و بلوا، دی داغ سردار عظیم ایران، عزاداران کرمان و جانسوختگان آسمان و بهمن و اسفند بیماری و تحریم. کرونا البته یک ویروس عالمگیر است، اما در همه جا به یکسان قربانی نمی گیرد، ما همواره و به درستی گفته ایم تحریم ها ظالمانه است، ولی کرونا حقیقت این ظلم را بر دنیا آشکار کرد.

وزیر خارجه اضافه نمود: تحریم سلامت ایرانیان از همان ابتدا در هسته مرکزی تروریسم مالی و تحریم تعبیه شده بود. وقتی حق ملتی در دسترسی به دارو، غذا و سایر اقلام بشردوستانه سلب شد، در مقایسه با سایر کشور ها در موقعیتی نابرابر و آسیب پذیرتر قرار می گیرد.

وی با تاکید اینکه نوروز همان عهد و اراده ای است که ما با خویش و دیگران می بندیم برای فردایی بهتر و سالی نیکوتر، گفت: من به عنوان وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران خود را متعهد می دانم و به شما قول می دهم که در امسال با بی عدالتی و نابرابری در امر سلامت شما مبارزه کنم. نامه من به دبیرکل ملل متحد در حقیقت بیانیه همین مبارزه بود. اجازه دهید در همین لحظات شروع سال جدید صادقانه عرض کنم که ما برای مبارزه با تحریم و کرونا نیازمند یک خانه تکانی ذهنی هم هستیم. این مبارزه به ما لزوم نوسازی در شیوه حکمرانی را آموخت. نوروز آنگاه خجسته خواهد شد که ما از بند بعضی توهمات در سیاست داخلی و خارجی و نسبت میان این دو رسته باشیم.

رئیس دستگاه دیپلماسی توضیح داد: برای مبارزه با تحریم ها باید با همه اشکال گوناگون خودتحریمی وداع کنیم و وارد عصر جدید دیپلماسی شویم. در دنیای امروز، دیپلماسی رسمی بدون دیپلماسی عمومی و بدون ظرفیت سازی در سازمان های مدنی به جایی نخواهد رسید. مبارزه ضد کرونایی ملت ما در همین مدت کوتاه، مرز بین ایرانیان مقیم خارج و داخل را از میان برداشته است. ایرانیان میهن دوست با مشاهده خطر کرونا، مرزبندی ها را به کناری نهاده و سلامتی و بقای مردم خود را بر صدر همه مرزبندی ها نشاندند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 18 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: shirgahnews.ir شناسه مطلب: 63

به "ظریف: کرونا حقیقت تحریم های ظالمانه را بر دنیا آشکار کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ظریف: کرونا حقیقت تحریم های ظالمانه را بر دنیا آشکار کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید