کابوس کرونا برای قیمتی ترین سنگ جهان

به گزارش پایگاه خبری شیرگاه نیوز، در یکی از بزرگ ترین سرداب های الماس جهان که در محیطی نامعلوم در حومه پایتخت بوتسوانا واقع شده است، سنگه ای قیمتی روی هم انباشته شده اند.

کابوس کرونا برای قیمتی ترین سنگ جهان

به گزارش خبرنگاران از ایسنا، شرکت دوبیرز که بیشتر این سنگ ها را در بوتسوانا استخراج و به فروش می رساند، از ماه فوریه به ندرت الماس خام فروخته است. شرایط شرکت الروسا رقیب روسی دوبیرز هم تعریفی ندارد. اکنون که محدودیت های وضع شده در سراسر جهان برای مقابله با شیوع ویروس کرونا به تدریج رفع می شود، الماسهای به فروش نرفته این چالش را ایجاد کرده اند که چگونه الماس هایی به ارزش میلیاردها دلار فروخته شوند، بدون این که به احیای تدریجی این صنعت لطمه وارد شود.

پاندمی ویروس کرونا جهانی الماس را نابود کرده است. فروشگاه های جواهرات درهای خود را به روی مشتریان بستند. استادان هندی که به برش و صیقل الماس های خام می پرداختند ناچار شدند در خانه بمانند و دوبیرز فروش مارس خود را لغو کرد زیرا خریداران نمی توانستند برای مشاهده کالاها سفر کنند.

دوبیرز و الروسا برای دفاع از سهم بازارشان اقدام کرده اند. این معدنکاران حاضر نشده اند قیمت ها را کاهش دهند اما در عوض به خریداران آزادی کم سابقه ای برای مذاکره مجدد قراردادهای خرید این سنگ های قیمتی داده اند. همچنین به منظور کنترل سطح موجودی الماس ها، تولیدشان را کاهش داده اند با این حال حجم الماس های انبار شده رو به افزایش است.

طبق برآورد شرکت مشاوره جمدکس، پنج تولیدکننده بزرگ جهان احتمالا ذخایری به ارزش حدود 3.5 میلیارد دلار دارند. این آمار ممکن است تا پایان سال به 4.5 میلیارد دلار یا حدود یک سوم از تولید سالانه الماس خام برسد. تولیدکنندگان تلاش کرده اند عرضه الماس خام را برای حمایت از بازار و ارزش محدود کنند. سوال این است که فروش ذخایر انبار شده در عین حمایت از ارزش بازار چطور انجام خواهد گرفت.

دوبیرز پس از این که ناچار شد رویداد مارس را لغو کند، پیروز شد در ماه مه رویدادی را برگزار کند اما برخلاف معمول، نتایج آن را اعلام نکرد. به گفته منابع آگاه، این فروش به حدود 35 میلیون دلار رسید که در مقایسه با فروش 416 میلیون دلار در سال گذشته رقم ناچیزی است.

آزمون بزرگ بعدی برای صنعت الماس در اواخر ماه میلادی جاری خواهد بود که فروش جدید دوبیرز برگزار می شود.

این شرکت به دنبال جذب مخاطب، اقداماتی مانند اجازه مشاهده الماس خارج از بوتسوانا داده است و خریداران می توانند از خرید کالاهایی که برای خریدشان موافقت کرده بودند صرفنظر کنند.

مشتریان دوبیرز که بعضی از آن ها از بعضی از شیوه های فروش این شرکت در سال های اخیر به شدت عصبانی بودند، از اقدامات اخیرش استقبال کرده اند.

با این حال دوبیرز و الروسا روی موضوع قیمت گذاری قاطعانه ایستاده اند و حتی حاضر نشده اند پیشنهاد بعضی از مشتریانشان برای خرید با شرایط ویژه را بپذیرند، در حالی که تولیدکنندگان کوچکتر الماس قیمت هایشان را کاهش داده اند.

معدنکاران کوچک تر که بعضی از آن ها پیش از پاندمی برای بقا مبارزه می کردند، تخفیف های چشمگیری به میزان حدبیشتر 25 درصد در مراکز تجارت مانند آنتورپ داده اند. این مسئله ممکن است تلاش شرکت های بزرگ برای مجاب کردن خریداران بزرگ برای آمدن پای میز معامله را دشوارتر کند.

بر اساس گزارش بلومبرگ، مدیریت عرضه برای صنعت الماس از زمانی که دوبیرز به انحصارطلبی اش پایان داد، یک دردسر دائمی بوده است و ممکن است این بار دشوارتر باشد. دلال های صنعت حتی پیش از شیوع پاندمی هم به مشکل برخورده بودند اگرچه بخش خرده فروشی یکی از بخش هایی است که شدیدترین آسیب را از قرنطینه دیده است.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 21 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: shirgahnews.ir شناسه مطلب: 258

به "کابوس کرونا برای قیمتی ترین سنگ جهان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کابوس کرونا برای قیمتی ترین سنگ جهان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید