کرونا در مبتلایان به سرطان خون کشنده تر است

به گزارش پایگاه خبری شیرگاه نیوز، نتیجه مطالعات اخیر پزشکان نشان می دهد بیماران مبتلا به سرطان خون در مقایسه با سایر مبتلایان به کوویدـ19 بیشتر با خطر مرگ روبرو اند.

کرونا در مبتلایان به سرطان خون کشنده تر است

با ما همراه باشید و درباره افتتاح حساب بانکی در کانادا بیشتر بدانید.

به گزارش خبرنگاران، ایسنا به نقل از ایندیپندنت نوشت: متخصصان در این مطالعه بر این باورند این یافته به راهنمایی ِ پزشکان و بیماران درباره خطرات کوویدـ19 در بیمارستان برای مبتلایان به انواع مختلف سرطان کمک خواهد کرد.

این مطالعه که در نشریه تخصصی لنست انکولوژی منتشر شده است، مرگ 319 بیمار را که بخشی از پروژه نظارت بر ویروس کرونا بین بیماران سرطانی در انگلیس بودند در فاصله ماه های مارس و مه سال جاری میلادی (2020) بررسی کرد.

آن ها دریافتند 295 بیمار بر اثر ابتلا به کووید-ـ19 جان باخته اند و بیمارانی که به سرطان های خون و لنفاوی نظیر لوسمی، لنفوم و میلوم مبتلا بودند به نحوی قابل توجه در معرض خطر مرگ ومیر بالاتری قرار داشتند به ویژه اگر اخیرا شیمی درمانی کرده بودند.

در میان 224 نفری که از سرطان خون رنج می بردند و با ابتلا به ویروس کرونا در بیمارستان بستری شدند بیش از 36 درصد جان باختند.

تاثیر کوویدـ19 بر خون یکی از ویژگی های قابل توجه این بیماری در بیمارستان ها و در میان بیماران وخیم است که دچار انسداد خون در ریه ها، قلب و مغز می شود که مضر است و گه گاه مرگبار خواهد بود.

در آغاز، این ویروس به عنوان عامل یک بیماری تنفسی شناخته شد که عمدتا به ریه های فرد آسیب می رساند، اما پزشکان یکی از پیامدهای آن را نیز که خون چسبناک (افزایش امکان لخته شدن خون) لقب گرفته گزارش کرده اند.

در ماه آوریل تحقیقی در نشریه لنست نشان داد این ویروس در سلول های موجود در رگ های خونی اثر می گذارد.

وقتی محققان حساب سن، جنسیت و دیگر ویژگی های فردی بیماران را کنار گذاشتند، افراد مبتلا به لوسمی در مقایسه با فردی معمولی که به سرطان مبتلاست، دو برابر بیشتر احتمال دارد که پس از آلوده شدن به ویروس کرونا جان ببازند.

برای بیماران مبتلا به لنفوم 72 درصد و افراد مبتلا به میلوم 65 درصد بیشتر احتمال دارد که بر اثر ابتلا جان خود را از دست بدهند.

چیزی که در این تحقیق مشخص نیست این است که معلوم نیست چند نفر از افرادی که سرطان خون دارند و به این ویروس مبتلا شده اند به بیمارستان مراجعه نکرده یا فقط علائم خفیف بیماری را نشان داده اند که با در نظر دریافت آن افراد، نرخ مرگ در میان این گروه کاهش خواهد یافت.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 19 مهر 1399 بروزرسانی: 19 مهر 1399 گردآورنده: shirgahnews.ir شناسه مطلب: 381

به "کرونا در مبتلایان به سرطان خون کشنده تر است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونا در مبتلایان به سرطان خون کشنده تر است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید