گزارش گاردین از جدیدترین اطلاعات بیماری کروناویروس و همه چیزهایی که نمیدانیم

به گزارش پایگاه خبری شیرگاه نیوز، حالا دیگر ویروس کرونا کم کم دارد به یک اپیدمی جهانی یا پاندمی تبدیل می گردد و نگرانی ها بابت ابتلا به بیماری کرونا این روزها بیش از همواره وجود دارد. حالا کسانی که علائم کرونا دارند کم کم معین می شوند و مهم ترین اقدام قرنطینه این افراد و رعایت بهداشت فردی و اجتماعی در تمام شهرهاست. در همین زمینه روزنامه گاردین برای شهروندان عادی جامعه و دسترسی ساده تر به اطلاعات عمومی تر درباره این که علائم کرونا ویروس چیست ، روش های پیشگیری کرونا ویروس ، روش های درمان این بیماری و جدیدترین اطلاعات در خصوص بیماری کروناویروس به زبان ساده منتشر نموده که در مجله خبرنگاران آن را به صورت سوال و جواب می خوانید.

گزارش گاردین از جدیدترین اطلاعات بیماری کروناویروس و همه چیزهایی که نمیدانیم

بیماری کرونا کوید 19 که از ووهان چین آغاز شد چیست؟

عامل این بیماری ویروسی از خانواده کرونا ویروس هاست که تا به حال ناشناخته مانده بود. این ویروس مثل بقیه ویروس های خانواده کرونا از حیوان به انسان منتقل شده است.

علائم بیماری کرونا ویروس کوید 19 چیست؟

این ویروس باعث ذات الریه یا سینه پهلو می گردد. کسانی که به ویروس کرونا کوید 19 مبتلا شده اند علائمی مثل تب، سرفه خشک و تنگی نفس داشته اند. در واقع کوید 19 یک ذات الریه ویروسی است که داروهای آنتی بیوتیک هیچ تاثیری در درمان آن ندارد. داروهای ضد ویروس آنفولانزا هم هیچ تاثیری بر کوید 19 ندارند. بهبود یافتن بعد از ابتلا به این بیماری به قدرت سیستم ایمنی بدن بستگی دارد. بیشتر افرادی که در اثر ابتلا به این بیماری فوت نموده اند سیستم ایمنی ضعیف در اثر کهولت سن، بیماری های خاص یا بیماری زمینه ای داشته اند.

اگر سرفه کردم به پزشک مراجعه کنم؟

در کشور انگلستان توصیه بر این است که اگر به مناطقی که کوید 19 شیوع داشته سفر نموده اید در وهله اول در خانه بمانید و خودتان را قرنطینه کنید. مثل بیماری های آنفولانزا فصلی و جدید (a و h1n1) از ارتباط با دیگران خودداری کنید. در صورت بدتر شدن شرایط جسمی با مراکز مشاوره بهداشت تماس بگیرید (ساکنین تهران و قم می توانند با شماره 190 تماس بگیرند). دانشگاه اصفهان هم توصیه نموده افراد در صورت داشتن نشانه ها و علائم بیماری کرونا ویروس با شماره مستقیم 3113 که پاسخگویی آنلاین دانشگاه علوم پزشکی اصفهان است تماس بگیرند. همچنین سامانه Coronaisfahan.ir سامانه آموزش و ثبت علائم کرونا متعلق به دانشگاه علوم پزشکی اصفهان است. این سامانه شما را هدایت می نماید که با توجه به علائم و شرایط فعلی بهترین کاری که می توانید انجام دهید چیست. سامانه 4030 هم برای پاسخگویی به سوالات تمام هموطنان عزیز در خصوص بیماری کرونا است.

چرا کرونا از آنفولانزا خطرناک تر است و چه چیزی درباره این بیماری متخصصین را نگران می نماید؟

حتی جدیدترین اطلاعات در خصوص بیماری کروناویروس می گویند که ما هنوز نمی دانیم این بیماری چقدر خطرناک است و تا به دست آوردن اطلاعات و داده های آماری بیشتری هم احتمالا نخواهیم دانست. آمار تلفات در استان هوبی با مرکزیت ووهان در سنین 10 تا 39 سال حدود 2 دهم درصد (یعنی از هر هزار نفر، 2 نفر فوت نموده اند) و در جاهای دیگر کمتر بوده است. در افراد 40 الی 49 سال این آمار 4 دهم درصد بوده است. آمار مرگ و میر بر اثر ابتلا به کرونا در مجموع و برای تمام گروه های سنی 2% است. برای مقایسه آمار تلفات آنفولانزای فصلی کمتر از 1% و است و سالانه حدود 400 هزار نفر در سرتاسر جهان به خاطر ابتلا به آن جان خودشان را از دست می دهند. آمار تلفات سارس به عنوان یکی دیگر از ویروس های خانواده کرونا 10% درصد و مرس 35% بود. قدرت شیوع کرونا ویروس کوید 19 هنوز تعیین نیست. تفاوت مهم کوید 19 در مقایسه با آنفولانزا نبود واکسن برای این ویروس است.

این بدان معنی است که افراد مسن دارای نقص در سیستم ایمنی به شدت در معرض خطر هستند. شستن دست ها هر بار به مدت 20 ثانیه و حداقل 20 بار در روز، رعایت بهداشت اجتماعی و ماندن در منزل در زمان شیوع بیماری، مراجعه نکردن بی دلیل به مراکز درمانی و قطع تماس با دیگران از جمله مهم ترین راه های پیشگیری از ابتلا به بیماری کرونا هستند. به نظر می رسد در این شرایط هم زدن واکسن آنفولانزا کار معقولانه ای باشد چون در همین زمان اپیدمی آنفولانزا هم در جریان است.

آیا با آغاز یک پاندمی (آغاز یک بیماری در سطح جهانی) ما باید بیشتر نگران بیماری کرونا باشیم؟

خیر، شیوع بیماری در خارج از چین باعث نگرانی ولی قابل پیش بینی بود. سازمان بهداشت جهانی در خصوص سلامت عمومی در سطح جهانی شرایط اضطراری اعلام نموده است. خبر خوب این است که ویروس هایی که راحت تر منتقل و پخش می شوند قدرت بیماری زایی کمتری دارند. اگر به صورت کلی بخواهیم در خصوص بیماری کرونا ویروس کوید 19 صحبت کنیم باید بگوییم که این ویروس تاثیر شدیدی روی افراد مسن یا دارای نقص سیستم ایمنی، افراد داری بیماری های زمینه ای و تاثیر کمی روی بچه ها دارد، به همین دلیل افراد مسن و دارای بیمای زمینه ای یا خاص باید بیشتر مراقب باشند و در منزل بمانند. آمار مرگ و میر به صورت تقریبی برای افراد بالای 80 سال 14/8 درصد بوده است.

همه چیزهایی که در خصوص بیماری کوید 19 ناشی از کروناویروس نمی دانیم

ما هنوز نمی دانیم که انتقال ویروس انسان به انسان فقط به وسیله قطرات عطسه و سرفه اتفاق می افتد یا به وسیله آئروسل ها هم قابل انتقال هستند. انتقال به وسیله آئروسل (ذرات ریزتر از 100 میکرومتر) می توانند مسافت بیشتری را در هوا طی نمایند. چین مواردی از انتقال ویروس به وسیله آئروسل را گزارش نموده در حالی که WHO ادعا نموده که این اتفاق به صورت معمول نمی افتد. قطرات تنفسی می توانند تا فاصله 1 الی دو متر از شخص بیمار پخش شوند.

جدیدترین اطلاعات در خصوص بیماری کروناویروس ؛ همه چیزهایی که درباره بیماری کوید 19 کرونا می دانیم

ما حالا می دانیم که علائم کرونا ویروس چیست و می دانیم که ویروس از شخص بدون علائم هم قابل انتقال است ولی از شدت آن مطلع نیستیم. می دانیم که 81% بیماران مبتلا فقط علائم خفیفی بروز می دهند، 14% علائم شدید دارند که می تواند به دات الریه منجر گردد و 5% هم به شرایط بحرانی و خطرناک می رسند. آمار مرگ و میر در ووهان (محل آغاز بیماری) 4/2% بود. در سایر نقاط چین آمار مرگ و میر 7% است. ولی هنوز نمی دانیم چند درصد از بیماران در این آمارگیری محاسبه نشده اند. چون بیشتر بیماران فقط دچار گلو درد شده و به بیمارستان مراجعه ننموده اند.

حالا می دانیم که افراد دارای نقص ایمنی، فشار خون بالا و دیابتی بیشتر در معرض خطر جدی هستند ولی نمی دانیم چرا بچه ها کمتر به این عفونت مبتلا می شوند. هنوز نمی دانیم چقدر داروهای ضد ویروس های موجود در برابر این بیماری موثر هستند. چند نمونه داروی ضد ایدز در حال آزمایش هستند. حداقل 18 ماه تا ساخت قطعی واکسن این بیماری فاصله داریم.

اگر شما هم تجربه ای از شیوع بیماری کرونا در منطقه محل زندگی خود دارید در قسمت نظرات این مطلب با ما در میان بگذارید.

منبع: افق کوروش
انتشار: 29 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: shirgahnews.ir شناسه مطلب: 5

به "گزارش گاردین از جدیدترین اطلاعات بیماری کروناویروس و همه چیزهایی که نمیدانیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گزارش گاردین از جدیدترین اطلاعات بیماری کروناویروس و همه چیزهایی که نمیدانیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید