آیین نامه صادرات نرم افزار در دولت مانده است، صادرات شفاف نیست

به گزارش پایگاه خبری شیرگاه نیوز، محمدرضا طلایی در گفت و گو با خبرنگاران، در خصوص شرایط صادرات نرم افزار، گفت: شرکت های ما در دفاتر خود میزان صادراتشان را اعلام می نمایند، زمانی که ممیز سازمان امور اقتصادیاتی برای آنالیز دفاتر اقتصادی می آید، برای تأیید ارقام مربوط به صادرات، خواهان دریافت پروانه صادراتی می گردد و زمانی که صاحب کسب و کار اعلام می نماید که برای صادرات نیازی به پروانه ندارد، ممیز زیر بار نمی رود. این در حالیست که طبق قوانین ایران، گمرک، گمرکِ کالاهای فیزیکی است. صادرنماینده نرم افزار چه کانتینری را برای صادرات ببرد؟ این موضوع را از سال 80 به مسئولان مربوطه می گوئیم. این مساله حتی در شرایط اعلام آمار صادرات نرم افزار هم مشکل ایجاد می نماید.

آیین نامه صادرات نرم افزار در دولت مانده است، صادرات شفاف نیست

عضو هیأت مدیره کنفدراسیون صادرات ایران با بیان اینکه دولت ما سواد اقتصاد دانش بنیان را ندارد، اضافه کرد: به همین دلیل جهت ساماندهی صادرات نرم افزار، طی 4 سال در اتاق بازرگانی و تشکل های صادراتی، آئین نامه اجرایی حمایت از توسعه صادرات نرم افزار و خدمات فناوری اطلاعات کشور را تهیه کردیم؛ این آئین نامه کاملاً موضوع صادرات و توضیح وظایف دستگاه ها از جمله وزارت ارتباطات، وزارت ارشاد، سازمان امور مالیاتی، بانک مرکزی، وزارت امور خارجه و … و روش های آنالیز پرونده های صادراتی صادرنمایندگان نرم افزار و خدمات دیجیتال را شفاف می نماید.

هیأت وزیران هنوز آئین نامه صادرات نرم افزار را آنالیز ننموده است

وی ادامه داد: این آئین نامه پس از تصویب در کمیته شورای عالی صادرات سازمان توسعه تجارت در تیر ماه سال جاری، قرار بود در هیأت وزیران نیز مطرح گردد تا به تصویب نهایی برسد اما تا به این لحظه هنوز این آئین نامه در هیأت وزیران طرح نشده است.

رئیس فدراسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات اتاق بازرگانی ایران اضافه کرد: بی توجهی به این امر، در حالیست که آی تی کالای فیزیکی نیست و اگر صادرنماینده اعلام نکند، در هیچ جای جهان نمی توان رد این فرد را پیدا کرد. از سویی دیگر نیز سفارت خانه های ما برای جذب خریدار به درستی عمل نمی نمایند و اصلاً از پتانسیل های آی تی اطلاع ندارند این در حالیست که سفارت خانه سایر کشورها ویترین تبلیغاتی هستند و فقط کار سیاسی نمی نمایند.

طلایی توضیح داد: همچنین با این آئین نامه، بانک مرکزی نیز آپدیت می گردد زیرا در صورت شفاف شدن ارزش خدمات صادراتی، دارایی های نامشهود شرکت ها همچون سایر کشورها مشخص می گردد و دولت هم در حوزه خدمات دانش بنیان توان پاسخگویی می یابد زیرا در حال حاضر وقتی فعال حوزه آی تی برای دریافت تسهیلات به بانک مراجعه می نماید بانک طلب سند ملکی می نماید در حالی که نرم افزار دارایی ملموس نیست یا اینکه می گویند برای فعالیت در حوزه نرم افزار باید پروانه فراوری داشت در حالیکه ماهیت این حوزه متفاوت است و فرد حتی می تواند از دخل خانه خود در این حوزه فعالیت کند.

گمرک خدمات راه اندازی شد

وی در ادامه با اشاره به راه اندازی گمرک خدمات، گفت: در کنار این آئین نامه، برای سهولت در صادرات نرم افزار و شفافیت ابعاد موضوع، پیگیری هایی برای راه اندازی گمرک خدمات نموده بودیم که 3 ماه پیش سازمان توسعه تجارت، آئین نامه گمرک خدمات را ابلاغ کرد و این گمرک به نوعی راه اندازی شد.

طلایی اضافه کرد: با گمرک خدمات می توان ارزش خدمات صادراتی را در حوزه های مختلف از جمله خدمات فنی مهندسی، گردشگری، آی تی، صنایع خلاق و … مشخص کرد که در صورت تصویب آئین نامه صادرات نرم افزار در دولت، شرایط صادرات این بخش شفاف می گردد.

عضو هیأت مدیره کنفدراسیون صادرات ایران ادامه داد: صادرنمایندگان آی تی می توانند به وسیله گمرک خدمات، پروانه صادرات خدمات بگیرند که امیدواریم طی سال های آینده، صادرنمایندگان این حوزه از مزایایی که وجود ندارد، استفاده نمایند و به رسمیت شناخته شوند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 28 بهمن 1399 بروزرسانی: 28 بهمن 1399 گردآورنده: shirgahnews.ir شناسه مطلب: 637

به "آیین نامه صادرات نرم افزار در دولت مانده است، صادرات شفاف نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیین نامه صادرات نرم افزار در دولت مانده است، صادرات شفاف نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید