حسادت زنانه چه دلایلی دارد و چگونه درمانش کنیم؟

به گزارش پایگاه خبری شیرگاه نیوز، حسادت زنانه معمولا اختیاری نیست و زمینه و اشکال آن متفاوت است. حسادت ممکن است باعث اختلاف زوجین با یکدیگر گردد ولی درمان آن امکان پذیر است.

حسادت زنانه چه دلایلی دارد و چگونه درمانش کنیم؟

تحول اجتماعی متفاوت زنان و مردان از دوران کودکی موجب می شود آنان رفتارهایی را بیاموزند که به نقش جنسیتی آنها مربوط می شود. گاهی نیز رفتار یکسانی از جانب هردو گروه زنان و مردان نام و قضاوت متفاوتی به خود می گیرد. حسادت زنانه نیز یک رفتار آموخته شده است که مشابه آن در مردان به غیرت تعبیر می شود. در این مقاله به موضوع حسادت زنان نسبت به رفتار همسرشان با زنان دیگر بیشتر پرداخته ایم.

حسادت زنانه

حسادت های زنانه از یک سری رفتارهای بد آموخته شده نشات می گیرد که گاهی بر عملکرد خانوادگی، تحصیلی و شغلی فرد نیز تاثیر می گذارد. در بعضی موارد زن ها به مردان نیز به خاطر آزادی هایشان ممکن است حسادت نمایند.

بعضی از مردان به رفتار همسران خود نسبت به افراد جنس مخالف در روابط اجتماعی، حساسیت هایی نشان می دهند که آن را غیرت می دانند و از همسر خود می خواهند که با جنس مخالف خود با متانت برخورد نمایند. این رفتار، در زنان حسادت زنانه نامگذاری شده است. این حس که در زن ها وجود دارد، معمولا اختیاری نیست و زمینه و اشکال آن متفاوت است. این حساسیت ها اغلب باعث اختلاف آنها با همسرشان شده ولی گاهی ممکن است جنبه مثبت آن باعث پیشرفت زندگی زناشویی شود.

دلایل حسادت زنانه

  • بعضی از زنان به دلیل اینکه احتیاج به توجه، حمایت و محبت بیشتری از همسرخود دارند، اگر احساس نمایند که همسر آنها به چیزی علاقه دارد اما در توان آنها نیست و همسر آنها به جنس مخالف خود توجه نشان می دهد، تحمل این موضوع برایشان سخت و سخت شده و حسادت آنها برانگیخته می شود.
  • بخشی از این حساسیت ها برمی شود به خود آن فرد که چه تصوراتی از خودش دارد. یعنی فرد احساس می نماید شاید دیگر آن شرایط فیزیکی و یا جذابیت را برای همسرش ندارد.
  • در بعضی موارد در زنان این رفتار به وسواس فکری تبدیل می شود و مدام نگران هستند که همسرشان به آنها خیانت و یا بی وفایی نموده و با جنس مخالف ارتباط برقرار کند. متاسفانه آمار و یا اخباری که ناشی از ارتباطات بین مردان و زنان و یا خیانت های زناشویی است باعث می شود که این حساسیت بیشتر شود.
  • ریشه بعضی از این حساسیت ها به نوع رابطه بین زوجین برمی شود که رابطه آنها مبتنی بر عشق و صمیمیت نبوده و زوجین به هم اعتماد ندارند. بخصوص اگر هم در گذشته سوابق منفی در پرونده آنها باشد؛ این حس حسادت در آنها بیشتر تقویت می شود.
  • متاسفانه بعضی از زوجین قبل از ازدواج روابط بی قاعده ای که با جنس مخالف در گذشته را داشته اند، برای همدیگر بازگو می نمایند که این مسئله باعث می شود، اعتماد آنها نسبت به یکدیگر سلب شود.

چگونه مردها باعث حسادت در زنان می شوند؟

  • بعضی از مردان در روابط خود با همسرشان، از اعماق درون، احساس عدم امنیت می نمایند. تصور مردها بر این است که هر چقدر همسرشان نسبت به اعمال و رفتار وی حسودی نمایند، نزد وی، جذّاب تر و خواستنی تر جلوه می نمایند.
  • در صورتی که از ابتدا نیز یک عدم اطمینان خفته در زندگی آنها باشد و در این بین مرد به زنی دیگر توجه یا نگاه کند، آن وقت است که این حس خفته در زن نیز بیدار و مسائل خطرسازی را به دنبال دارد.
  • خیلی از مردها بدون منظور این کار را می نمایند. آنها با زنان دیگر اطراف خود لاس زده و جلب توجه می نمایند. این مرد در نظر دیگران تنها یک مرد چشم چران و هوس ران است. آنان از این کار نیت خاصی ندارند و همسرانشان می توانند با روشی زنانه و اقتدار خود اوضاع را دوباره تحت اختیار بگیریند.
  • در خیلی از موارد ریشه اصلی این رفتارها، این است که این مردها از مشکل کمبود توجه رنج می برند. آنها از درون قصد اذیت کردن همسرشان را ندارند. در این بین زن به شدت عصبی شده و حسادت زنانه او برانگیخته می شود، اگر زندگی خود را دوست داشته باشد، به مرد خود توجه بیشتری نموده و روابط زندگی را مستحکم تر می نماید، در غیر این صورت، مطمئنا تنها نظاره نموده و منتظر متلاشی شدن رابطه خود می شود.

راهکارهایی برای درمان حسادت زنانه

یکی از مهم ترین قدم ها برای دور شدن از حس حسادت این است که اعتماد به نفس تان را تقویت کنید. پس هر کاری که از دست تان برمی آید، انجام دهید تا اعتماد به نفس تان به تدریج بیشتر و بیشتر شود. وقتی نسبت به خودتان اعتماد به نفس کافی ندارید، توانایی و امکانات تان را دست کم می گیرید و به دیگران حسادت می کنید. در صورت احتیاج مشورت با روانشناس را از یاد نبرید.

در گام بعدی خودتان را از گذشته بیشتر دوست داشته باشید و به وجودتان بها دهید. حسادت در افرادی بیشتر ایجاد می شود که به جای پرورش توانایی های خود، مدام زندگی دیگران را جست وجو می نمایند تا ببینند زندگی آنها چه نتایجی داشته است. اگرخودتان را فردی توانا بدانید، به دست یافته های دیگران حسادت نمی کنید.

خوشبختی واژه ای است که خیلی از ما برای داشتن آن به دیگران حسادت می کنیم اما باید یاد بگیریم بدون حسادت به دیگران هم می شود خوشبخت بود. خوشبخت بودن فرمول ساده ای دارد. اگر از داشته ها و چیزهایی که در زندگی به دست می آورید، لذت ببرید، شما هم خوشبخت می شوید. پس همین حالا یک قلم و کاغذ بردارید و خوشبختی های کوچک و عظیم تان را یادداشت کنید؛ هر روز به آنها نگاه کنید و در ذهن تان تکرار کنید:بی احتیاج از حسادت به دیگران، خوشبختم.

تحت هیچ شرایطی خودتان را با دیگران مقایسه نکنید چون این کاربه حسادت شما دامن می زند. نسبت به ارزش های واقعی خودتان آگاهی داشته باشید. صندلی و شرایط اجتماعی تان را بپذیرید و به آنچه در زندگی دارید، افتخار کنید. در این صورت حسادت وجودتان کم کم خاموش می شود و دیگران به زندگی شما غبطه می خورند. با واقعیت کنار بیایید و به خاطر بعضی از کمبودها، اعتماد به نفس تان را از دست ندهید و اهداف تان را نبازید. قبول کنید که این کاستی ها انگیزه خوبی برای تلاش و پشتکار هستند و نباید به خاطرشان به دیگران حسادت کنید.

افکار کلیشه ای و تبلیغات جامعه را از ذهن تان دور کنید و براساس واقعیت های موجود اهداف تازه ای را برای خودتان انتخاب کنید که با توجه به توانایی های تان، دور از دسترس نباشند.

تصورات منفی که زن نسبت به همسرش دارد، حسادت زنانه را در درون خود تقویت نموده و اگر به حد افراطی آن برسد؛ به سوءظن و بدبینی تبدیل می شود که ریشه آن اختلالات روانی است که باید درمان شود. بعضی از زوجین هم باید زوج درمانی داشته و رابطه زناشویی خود را از نو بسازند تا یک رابطه خوب و کامل داشته باشند.

قدر نعمت ها و داشته های تان را بدانید و همواره شکرگزار باشید. اگر در زندگی چیزی را به دست نیاورده اید شاید به اندازه کافی تلاش ننموده اید و شاید باید راستا دیگری را در پیش بگیرید.

گردآوری: مجله اینترنتی خبرنگاران

منبع: setare.com
انتشار: 6 آذر 1399 بروزرسانی: 6 آذر 1399 گردآورنده: shirgahnews.ir شناسه مطلب: 477

به "حسادت زنانه چه دلایلی دارد و چگونه درمانش کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حسادت زنانه چه دلایلی دارد و چگونه درمانش کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید