دولت از قیمت گذاری خودرو دست برمی دارد؟

به گزارش پایگاه خبری شیرگاه نیوز، بخش خصوصی همیشه با تاکید بر خاتمه دادن به قیمت گذاری های دستوری خواهان جریان مدیریت بازار به وسیله نظام عرضه وتقاضا در همه بخش ها بوده است. هرچند دولت ها با این استدلال که باید از مصرف کنندگان حمایت کرد، دخالت های خود را در بازار ادامه داده و منجر به بروز بازار رانتی در حوزه های مختلف شده اند.

دولت از قیمت گذاری خودرو دست برمی دارد؟

بازار خودرو یکی از بخش هایی است که به جد از سیاست های دولتی در طول چند دهه گذشته آسیب دیده است. هرچند این روزها دولت سیزدهم پرهز از قیمت گذاری خودرو در بلندمدت را به عنوان یکی از اولویت های خود مطرح می نماید؛ اما بلاتکیلیفی در این حوزه همچنان آسیب های جدی به بازار می زند.

چندی پیش که بحث آزادسازی واردات خودرو از سوی مجلس مطرح شد و هنوز تکلیف آن هم تعیین نشده، فعالان مالی این بخش دوباره بر لزوم عدم دخالت دولت بر بازار خودرو تاکید کردند. قطعه سازان و سایر فعالان این حوزه باور دارند پیش از هر تصمیم و اقدامی، دو گام مهم در این صنعت باید برداشته گردد؛ اول عدم دخالت دولت در مدیریت صنعت خودرو و دوم عدم دخالت دولت در قیمت گذاری آن.

محمدرضا نجفی منش در این ارتباط معتقد است تا زمانی که دخالت دولت در انتخاب اعضای هیات مدیره و قیمت گذاری خودرو ادامه داشته باشد، این صنعت به مرحله بالندگی نمی رسد و شرایط آن هر روز بدتر از روز قبل خواهد شد.

البته علاوه بر مسائل ریشه ای این بخش که باید رفع گردد، این روزها تعلل در اصلاح قیمت خودرو، قطعه سازان را دچار مشکل نموده است. بر اساس اظهارات آرش محبی نژاد، دبیر انجمن صنایع همگن نیرو محرکه امروز بین قیمت بازار و قیمت کارخانه خودروسازی شکافی وجود دارد که به ضرر مصرف کننده است. با نزدیک شدن به قیمت های واقعی محصولات و اصلاح قیمت ها، خودروسازان می توانند فراوری و در نتیجه عرضه را بیشتر نموده و حتی طرح های فروش هفتگی بگذارند که در نهایت به نفع مصرف کننده خواهد بود.

در این چارچوب و پس از پیگیری هایی که صورت گرفت مجید عشقی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار از اصلاح قیمت خودرو در ستاد تنظیم بازار در روزهای آینده اطلاع داد. به گفته او قرار است موضوع اصلاح قیمت خودرو مجدد در ستاد تنظیم بازار آنالیز و نتیجه آن به زودی اعلام گردد.

طبق گفته های او سیاست دولت در بلندمدت فاصله گرفتن از قیمت گذاری دستوری است.

البته اینکه مجدد اختیار تعیین قیمت خودرو را از شورای رقابت سلب کردند، چه نتیجه ای در پی دارد، تعیین نیست. شاید بتوان این گونه نتیجه گیری کرد که چون فلفسه وجود شورای رقابت ورود به بازارهایی است که دچار انحصار شده اند، پس این تصمیم اخیر درباره سلب اختیار از شورای رقابت می تواند به معنای خروج بازار خودرو از شرایط انحصاری باشد.

با این وجود هنوز موضوع آزادسازی واردات خودرو نهایی نشده و همچنان شیوه عرضه خودرو در بازار مناسب نیست. بنابراین نمی توان گفت که بازار خودرو از انحصار خارج شده است.

شورای رقابت بهمن سال 91 با تصمیم دولت به قیمت گذاری خودروهای داخلی ورود کرد و در این مدت برای چند ماه با تصمیم شورای هماهنگی مالی سران قوا از این نهاد درباره قیمت گذاری خودرو سلب اختیار شد، البته پس از حدود 19 ماه شرایط مانند گذشته شد و حالا این شورا در 28 مهر ماه بار دیگر با سلب اختیار برای تعیین قیمت خودرو روبرو شده است.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 27 آذر 1400 بروزرسانی: 27 آذر 1400 گردآورنده: shirgahnews.ir شناسه مطلب: 1092

به "دولت از قیمت گذاری خودرو دست برمی دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دولت از قیمت گذاری خودرو دست برمی دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید