سهام عدالت به 1.8 میلیون نفر جامانده می رسد؟

به گزارش پایگاه خبری شیرگاه نیوز، معاون سازمان خصوصی سازی با اشاره به اینکه 1.8 میلیون پیش ثبت نام سهام عدالت را انجام داده اند اما اطلاعات آنها ثبت نهایی نشده است، گفت:امیدواریم برای این افراد اجازه مجددی از رهبری گرفته شود.

سهام عدالت به 1.8 میلیون نفر جامانده می رسد؟

به گزارش خبرنگاران، حسین علایی، معاون واگذاری سهام و بنگاه های سازمان خصوصی سازی در مصاحبه با خبرنگار مهر در پاسخ به این سوال که چرا بعضی از سهامداران برگه سهام عدالت در اختیار دارند ولی نامشان در سامانه سهام عدالت ثبت نشده است، گفت: این افراد، پیش ثبت نام مقدماتی را انجام داده اند اما مراحل بعدی به هر علتی دنبال نشده است، ممکن است شرکت سرمایه گذاری استانی به هر علتی جواب را دیر فرستاده باشد یا سیستم تصور کرده فرستاده ولی از طریق سازمان خصوصی سازی دریافت نشده باشد چرا که در آن موقع سامانه ها مانند الآن نبود و شهرستان ها بعضاً از طریق سیستم دیال آپ اطلاعات را می فرستادند که سازوکارهای آن ابتدایی بود.

وی درباره افرادی که کارت پرس شده سهام عدالت را نیز دارند، گفت: برگه پرس شده سهام عدالت ملاک نیست چرا که آن برگه ها را شرکت های تعاونی و سرمایه گذاری استانی صادر کرده بود در حالی که شرکت های سرمایه گذاری استانی صرفاً کارگزار این کار بوده و چنین اختیاری را نداشته است.

علایی با اشاره به اینکه این مشکل برای 1.8 میلیون از مردم وجود دارد، گفت: بسیاری از این افراد در شهرها و روستاهای محروم هستند، فرضا به شرکت تعاونی مراجعه کرده اند و این شرکت نیز به هر دلیلی کارش را صحیح انجام نداده است؛ تصور سهامدار این است که کارش توسط شرکت تعاونی اجرا شده ولی در واقع، کار وی انجام نشده و اطلاعات تا مرحله نهایی ثبت نشده است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا راهکاری برای حل مشکل این 1.8 میلیون نفر وجود دارد، گفت: پیشنهادهایی را مطرح کردیم که بعد از جمع شدن کار انتقال سهام عدالت به مشمولین فعلی، به سراغ مشمول کردن این 1.8 میلیون نفر که بعضاً افراد مستحق و جزو دهک های پایین درآمدی هستند خواهیم رفت و مساله را پیگیری می کنیم. امیدواریم مراجع ذیصلاح، مجلس و دولت تمهیداتی بیندیشند و اجازه مجددی را از رهبری بگیرند تا برای این افرادی که جامانده اند کاری انجام شود.

معاون واگذاری سهام و بنگاه های سازمان خصوصی سازی در پاسخ به این سوال که برای بعضی از مردم سود سهام عدالت نیز واریز شده ولی در سامانه اسم آنها نیست، گفت: آن مقطع، اختیار کار در دستان سازمان خصوصی سازی نبود بلکه کارها را کانون سهام عدالت انجام می داد. کانون نیز برای بعضی از مردم، سودهای علی الحسابی را تحت عنوان سود سهام عدالت واریز کرده است در حالی که این پول سود سهام عدالت نبوده اما این تصور ایجاد شده که سود سهام عدالت پرداخت شده است.

وی ادامه داد: سود سهام عدالت تنها همین سه مرحله ای است که ما اعلام کردیم و اطلاعات آن نیز کاملاً تعیین است. قبل از کانون و شرکت های تعاونی شهرستانی بعضی جاها مبالغی را به تصور سود سهام عدالت به بعضی داده اند در حالی که آن سود ناشی از سود سهام عدالت نبوده بلکه ناشی از گردش حساب ها بوده که کانون به شرکت های تعاونی شهرستانی داده است و آنها نیز تحت عنوان سود سهام عدالت به مردم داده اند بنابراین به لحاظ سازوکارهای بازار سرمایه سود شرکت ها نبوده است.

علایی در پاسخ به این سوال که مهلتی را برای انتخاب روش آزاد سازی برای وراث متوفیان قرار می دهید یا خیر، گفت: در سامانه شرکت سپرده گذاری پیش بینی شده که از زمان اعلام رسمی مبنی بر راه اندازی امکان الکترونیکی انتقال سهام متوفیان، وراث اگر گواهی انحصار ورثه داشته باشند می توانند روش مستقیم را نیز انتخاب کنند.

وی تاکید کرد: ملاک ارزش فروش سهام عدالت توسط بانک ها قیمت روز تابلو است و قیمت 450 هزار تومان تکذیب می شود.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 15 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: shirgahnews.ir شناسه مطلب: 247

به "سهام عدالت به 1.8 میلیون نفر جامانده می رسد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سهام عدالت به 1.8 میلیون نفر جامانده می رسد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید