پیش بینی بورس؛ ریزش های اخیر بورس هفته آینده ادامه دارد؟

به گزارش پایگاه خبری شیرگاه نیوز، شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در انتها معاملات چهارشنبه به عدد یک میلیون و 413 هزار واحد رسید که در مقایسه با انتها هفته گذشته بیش از 6.5 درصد افت داشت.

پیش بینی بورس؛ ریزش های اخیر بورس هفته آینده ادامه دارد؟

از پروفایل ما وبلاگ بخار دیدن نمایید.

به گزارش خبرآنلاین، شاخص بورس در معاملات هفته جاری 93 هزار واحد کاهش داشت؛ شاخص کل در انتها روز چهارشنبه (19 آذر ماه) با عدد یک میلیون و 506 هزار واحد به معاملات انتها داد که این رقم در روز چهارشنبه (26 آذر ماه) به عدد یک میلیون و 413 هزار واحد رسید.

همچنین شاخص کل (هم وزن) در انتها هفته گذشته 451 هزار و سه واحد بود که در هفته جاری این عدد به 436 هزار و 512 واحد و شاخص قیمت (هم وزن) از 295 هزار و 288 واحد به عدد 285 هزار و 788 واحد رسید.

در پنج روز معاملاتی این هفته بورس، نماد های ایران خودرو، شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی، سایپا، بانک تجارت، پالایش نفت اصفهان و ملی صنایع مس ایران در گروه نماد های پربیننده قرار داشتند. در هفته ای که گذشت استخراج سایر معادن، محصولات کامپیوتری، الکترونیکی و نوری، سایر واسطه گری های اقتصادی، محصولات کاغذی، منسوجات و هتل و رستوران با بالاترین درصد بازدهی همراه بودند.

اما هفته آینده چه خواهد شد؟

حقانی نسب، کارشناس بازار سرمایه در این خصوص که بورس در هفته پیش رو به کدام سمت می رود؟ گفت: فکر میکنم شرایط به صورتی است که نمی توان پیش بینی کرد. چون صف های فروش تا انتها فعالیت بازار در روز چهارشنبه همچنان پابرجا بودند.

وی با اشاره به اینکه برخی از صف های فروش جمع شده بودند، اضافه نمود: متاسفانه این قاعده صف و صف نشینی در فرایند آموزش ناقصی که داریم، می تواند زمینه را براش شکسته شدن حمایت فراهم کند. وی پیش بینی کرد شاخص در دامنه یک میلیون و 380 هزار واحد حمایت کمی داشته باشد، اما اگر آن هم بشکند تا یک میلیون و 340 هزار واحد نیز پایین می آید.

وی در پاسخ به این سئوال که آیا ریزش اخیر پشت پرده ای دارد؟ گفت: مقرراتی که اخیرا وضع کردند، به ویژه مقررات بازارگردانی، زمینه این دستکاری ها را فراهم می نماید. اصلا خود این قاعده با توجه به شرایطی که دارد چنین پشت پرده هایی را درست می نماید. متاسفانه این اعتقاد هم وجود دارد که تغییر زیاد مقررات میتواند صدمات بیشتری وارد کند. واقعیت این است که مسائل بازار سرمایه قبل از این مقررات بازارگردانی همچنان دچار مسائل اساسی است و حالا نیز ادامه پیدا نموده است.

وی با اشاره به اینکه ساختار بورس ایران بسیار غیر حرفه ای است، گفت: برای بورس های معتبر دنیا عجیب است که هنوز با این قاعده صف و صف نشینی و دامنه نوسان، سطح تحلیل را از بازار گرفتیم و عمق بازار را توسعه نمی دهیم. در حالی که بورس های عظیم دنیا از یک طرف عمق بازارشان را توسعه دادند و از طرف دیگر اگر هم عمق بازارشان کم است به وسیله قاعده حجم مبنا و حجم معاملات که قاعده درست تری است عمل می نمایند. متاسفانه ما کاملا عکس عمل میکنیم.

وی ادامه داد: من فکر می کنم یک جریانی در بازار سرمایه وجود دارد که تمایل به اصلاح ساختار بازار ندارد. تا زمانی که این قاعده نوسان باشد بازار سرمایه ما جهت صحیح را نمی رود. ضمن این که ما ابزار های کوتاه مدت هم دست مردم میدهیم و سطح تحلیل را به شدت کاهش می دهیم.

این کارشناس بازار سرمایه اضافه نمود: دوستانی که به هر دلیلی از دامنه نوسان حمایت می نمایند منافعی یا در بازار های دیگر دارند و تمایل ندارند بازار سرمایه رشد کند، یا اگر در این بازار هستند منافع ناصوابی دارند و نمیخواهند بازار سرمایه جهت صحیح را دنبال کند.

وی ادامه داد: شفاف بگویم قضیه بازارگردانی در چهارچوب قاعده نوسان، یک چیز من در آوردی است و مصداق شاخص دستکاری بازار است. وقتی میگوییم بازارگردان. بازارگردان باید در ارزش ذاتی سهم بازارگردانی کند، نه این که در قیمتی که نه خود صاحبان سهام اعتقاد دارند و نه مدیران، نسبت به بازارگردانی اقدام نماید.

وی با اشاره به مقررات جاری اضافه نمود:این مقررات ماست پشت پرده درست می نماید. به عبارت دیگر اراده ای وجود دارد ه نمی گذارد مقررات بازار ما اصلاح گردد.

وی با پیش بینی شرایط بازار در هفته پیش رو گفت: بازار سرمایه اگر با همین شرایط صف ها در اول هفته روبرو باشد، ممکن است هفته نزولی را در پیش داشته بشد. از سوی دیگر به خستگی سهامداران نیز باید توجه کنیم، سهامدارانی که چند ماه نوسان کاهشی آن ها را برای خروج از بازار آماده نموده است.

منبع: فرارو
انتشار: 11 بهمن 1399 بروزرسانی: 11 بهمن 1399 گردآورنده: shirgahnews.ir شناسه مطلب: 605

به "پیش بینی بورس؛ ریزش های اخیر بورس هفته آینده ادامه دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیش بینی بورس؛ ریزش های اخیر بورس هفته آینده ادامه دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید