ابزار های رنگ کردن در فتوشاپ

به گزارش پایگاه خبری شیرگاه نیوز، فتوشاپ نرم افزاری قدرتمند در زمینه ویرایش تصویر است و ابزارهای مفیدی در زمینه رنگ کردن در فتوشاپ وجود دارد. در مقاله زیر چند ابزار کاربردی رنگ آمیزی را برای شما معرفی میکنیم.

ابزار های رنگ کردن در فتوشاپ

خبرنگاران | سرویس تکنولوژی - فتوشاپ نرم افزاری قدرتمند در زمینه ویرایش تصویر است البته در صورتیکه بدانید چگونه از آن بهره ببرید. یکی از کاربرد های مفید این نرم افزار تغییر رنگ یا رنگ کردن در فتوشاپ است. به یاری فتوشاپ بدون اینکه در سایه ها و برق رنگ اصلی تغییری ایجاد کنید می توانید آن رنگ را با رنگ دلخواه خود عوض کنید یا همچنین از طریق ابزارهای دیگری مثل Gradient و یا حتی با ابزار قلم مو (Brush) نیز می توانید لایه های خود را رنگ آمیزی نمایید.

همانطور که در مقاله قبل ابزارهای تنظیم نور در فتوشاپ را برای شما معرفی کردیم، در این مقاله هدفمان معرفی ابزار های رنگ کردن در فتوشاپ است.

معرفی ابزار رنگ کردن در فتوشاپ

Gradient Tool

در اولین عضو این گروه که با نام Gradient معرفی شده می توانیم شیب رنگی از رنگ های دلخواه خود را در محدوده مورد نظر تصویر پیاده کنید. روش استفاده از این ابزار به این گونه است که پس از انتخاب ابزار از جعبه ابزار یا با فشار دکمه G از صفحه کلید، در قسمتی از محیط کاری کلیک ننموده سپس با درگ ماوس به مکان دلخواه و رها کردن آن، شیب رنگی که به صورت پیشفرض از رنگ زمینه تا پس زمینه خواهد بود، اعمال خواهد شد.

با تغییر محل کلیک، جهت درگ و محل رهاسازی ماوس حالت های مختلفی از شیب رنگی را می توان به وجود آورد. در نوار Option این ابزار 2 قسمت برای تنظیم این ابزار وجود دارد؛ در قسمت اول با کلیک روی مثلث انتهای این قسمت، انواع شیب های مختلف رنگی را مشاهده می کنید که با کلیک روی هر یک از آنها می توانید شیب رنگ انتخاب شده را روی پروژه خود اعمال کنید. اولین عضو این مجموعه شیب رنگی برگرفته از رنگ های زمینه و پس زمینه بوده و با تغییر این رنگ ها عوض خواهد شد. دومین عضو مجموعه نیز از رنگ زمینه به سمت شفافیت حرکت می نماید، یعنی رفته رفته رنگ زمینه کمرنگ تر می گردد، ولی رنگ دیگری جایگزین آن نشده و لایه پایینی (در صورت وجود) از زیر آن دیده می گردد.

در صورتی که رنگ های موجود در این مجموعه جوابگوی نیازتان نباشد می توانید گروه های مختلفی از شیب های رنگی را با کلیک روی علامت مثلث واقع در سمت راست و بالای پنجره انتخاب و فراخوانی کنید. اگر بخواهید خودتان رنگ های دلخواهی را در شیب های رنگ تعریف کنید کافی است به جای کلیک روی مثلث روی قسمت مستطیلی آن کلیک کنید تا پنجره Gradient Editor باز گردد. در این پنجره از دکمه Load جهت فراخوانی شیب های رنگی ذخیره شده و از دکمه Save برای ذخیره کردن شیب رنگی ایجاد شده توسط خودتان بهره ببرید. برای ایجاد شیب های رنگی جدید می توانید از قسمت پایین پنجره Gradient Editor بهره ببرید. برای این منظور می توانید با کلیک روی مربع های کوچک زیر شیب رنگی و فعال کردن انتخاب رنگ، نسبت به تغییر رنگ گرادیان اقدام کنید حتی می توانید با کلیک در قسمت پایین مستطیل شیب رنگی (هنگامی که شکل ماوس تبدیل به دست می گردد) رنگ جدیدی ایجاد نموده و از قسمت پایین نسبت به تغییر رنگ آن اقدام نموده و در نهایت با کلیک روی دکمه save گرادیان تغییر یافته را ذخیره کنید.

علاوه بر امکان تغییر رنگ گرادیان، با کلیک در قسمت دوم نوار Option این ابزار روی یکی از شکل های دلخواه می توان یکی از آنها را انتخاب کرد. در این قسمت 5 حالت مختلف برای اعمال شیب رنگی وجود دارد که عبارتند از Linear خطی، Radial دایره ای، Angle زاویه ای،Reflected انعکاسی، Diamond الماسی.

Paint bucket Tool

به یاری ابزار Paint bucket(سطل رنگ) می توانیم رنگی را که به عنوان رنگ زمینه انتخاب شده روی محدوده دلخواهی از تصویر خود اعمال کنیم. دقت کنید که این ابزار نیز همانند ابزار

Magic Wand با شناسایی رنگ های مشابه رنگ قسمت کلیک شده در آن محدوده اعمال می گردد که با تغییر مقدار Tolerance در نوار Option ابزار سطل رنگ می توان این محدوده رنگ های مشابه را افزایش یا کاهش داد.

در هفتمین گروه از ابزارهای فتوشاپ 3 ابزار قرار گرفته که عبارتند از ابزار محو کردن(Blur) ، ابزار افزایش وضوح (Sharpen) و ابزار نقاشی با انگشت (Smudge). هر سه این ابزارها دارای ماهیت قلم مویی بوده و با کلیک راست در محیط کاری و بعد از انتخاب آنها می توان نسبت به تغییر ویژگی های قلم مویی آنها مثل اندازه، سختی و شکل قلم مو اقدام کرد.

Blur

به یاری اولین ابزار این مجموعه می توانید وضوح قسمت دلخواهی از پروژه خود را کاهش داده و آن را محو کنید. در این ابزار با استفاده از ویژگی قلم مویی و انتخاب شکل های مختلف برای نوک قلم مو می توان جلوه های زیبایی در پروژه خود ایجاد کرد.

Sharpen

کار دومین ابزار این گروه درست عکس ابزار قبلی است؛ یعنی می توانید به یاری آن وضوح قسمت مورد نظر تصویر را تا حدودی افزایش دهید؛ فقط باید دقت کرد که استفاده بیش از حد از این ابزار می تواند باعث پیکسلی شدن تصویر در قسمت مورد نظر گردد.

Smudge

زمانی که روی یک نقاشی رنگ روغنی که هنوز خشک نشده باشد انگشت خود را بکشید در قسمتی که انگشت روی آن کشیده شده رنگ جابه جا شده و حرکت می نماید و مقدار آن بستگی به فشار انگشت تان خواهد داشت، حال اگر انگشت را با فشار بیشتری حرکت دهیم ممکن است رنگ آن قسمت کاملا جابه جا گردد. سومین ابزار این گروه دقیقا عملی مشابه حالت ذکر شده انجام می دهد و با تنظیم اندازه قلم مو در کلیک راست و تنظیم مقدار فشار (Strength) از قسمت نوار Option این ابزار می توان تصاویر جالبی را ایجاد کرد.

برای این که عملکرد این ابزار را کاملا متوجه شوید می خواهیم با هم تمرینی را به ترتیب مراحل زیر انجام دهیم:

  • از قسمت File/New پروژه جدید را در ابعاد 600×800 پیکسل و رزولوشن 72 تعریف کنید.
  • با زدن دکمه D از صفحه کلید رنگ های پیشفرض سیاه و سفید را به عنوان رنگ های زمینه و پس زمینه برگزینید.
  • با فشار دادن همزمان دکمه های Alt+Delete از صفحه کلید، رنگ لایه موجود را به سیاه تغییر دهید.
  • کلید F7 را جهت مشاهده پانل لایه ها فشار داده و با فشار دادن همزمان دکمه های Alt+Shift+Ctrl+N از صفحه کلید یک لایه خالی جدید ایجاد کنید.
  • با زدن دکمه X از صفحه کلید جای رنگ های زمینه و پس زمینه را عوض نموده و رنگ سفید را به عنوان رنگ زمینه تعریف کنید.
  • با زدن دکمه B از صفحه کلید ابزار قلم مو را انتخاب سپس با راست کلیک در محیط کاری و انتخاب اندازه 30 پیکسل و سختی صفر درصد خطی را مطابق شکل از بالا به پایین ترسیم کنید.
  • حال با انتخاب ابزار Smudge و تنظیم اندازه 120 پیکسل برای آن و Strength، 50 درصد در قسمت پایین تصویر کلیک نموده وماوس را به صورت زیگزاگ به سمت بالای خط ترسیم شده حرکت دهید تا خط مورد نظر شکل دود به خودش بگیرد.

سخن آخر: فتوشاپ یک نرم افزار جهت ویرایش عکس، ترکیب عکس و همینطور ساختن عکس از ابتدا می باشد. فراوری کننده این نرم افزار شرکت ادوبی است که یکی از بزگترین شرکت های فراوری کننده نرم افزاری و بهترین شرکت فراوری کننده نرم افزار های گرافیکی است. در کل فتوشاپ کاربرد های بسیار زیاد و مختلفی دارد و قطعا هر کسی که به انجام کارهای گرافیکی کامپیوتری می پردازد به این نرم افزار نیاز دارد. از کاربردهای آن می توان استفاده در چاپخانه ها، طراحی وب، طراحی دیجیتال، متحرک سازی و تمامی کارهایی که به گرافیک مربوط می گردد نام برد.

منبع: setare.com
انتشار: 6 اسفند 1399 بروزرسانی: 6 اسفند 1399 گردآورنده: shirgahnews.ir شناسه مطلب: 654

به "ابزار های رنگ کردن در فتوشاپ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ابزار های رنگ کردن در فتوشاپ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید