اعطای تسهیلات 294 میلیارد ریالی در حوزه سلامت، تصویب 120 میلیاردی سرمایه گذاری خطرپذیر

به گزارش پایگاه خبری شیرگاه نیوز، مدیرعامل صندوق پژوهش و فناوری ثامن از ارائه تسهیلات، صدور ضمانت نامه و سرمایه گذاری خطرپذیر برای شرکت ها و فناوران حوزه سلامت اطلاع داد و گفت: تا به امروز 101 فقره تسهیلات پرداخت شده که این میزان بالغ بر 294 میلیارد ریال را شامل می گردد.

اعطای تسهیلات 294 میلیارد ریالی در حوزه سلامت، تصویب 120 میلیاردی سرمایه گذاری خطرپذیر

از وبسایت ویکی پدیا دیدن نمایید.

حمیدرضا فرهادی در گفت وگو با خبرنگاران با بیان اینکه صندوق پژوهش و فناوری ثامن یک صندوق غیردولتی حوزه سلامت است، افزود: خدمات عمومی این صندوق در 3 حوزه تسهیلات، صدور ضمانت نامه و سرمایه گذاری خطرپذیر تعریف شده است. خدمات ضمانت نامه ما شامل انواع ضمانت نامه ها شامل شرکت در مناقصه و مزایده، حسن انجام کار و ضمانت تعهد پرداخت می گردد.

وی با بیان اینکه خدمات ارائه تسهیلات این صندوق شامل انواع تسهیلات می گردد، اظهار کرد: این تسهیلات شامل فراوری نمونه سازی محصول، تجاری سازی، سرمایه گذاری در گردش، لیزینگ و استصناع است و خدمات سرمایه گذاری خطرپذیر ما نیز عمدتا بر روی ایده استارت آپ ها است.

فرهادی با تاکید بر اینکه بر اساس اساسنامه صندوق پژوهش و فناوری ثامن، خدمات تخصصی ما در حوزه سلامت است، خاطر نشان کرد: شرکت های فعال در حوزه فراوری دارو، مواد مؤثره دارویی و تجهیزات پزشکی و سایر موارد مرتبط با این حوزه، می توانند از چتر حمایتی این صندوق بهره مند شوند.

مدیر عامل صندوق پژوهش و فناوری ثامن با اشاره به خدمات تخصصی این صندوق، اظهار کرد: دو خدمت تدوین استراتژی تامین اقتصادی شرکت ها و طراحی و تدوین طرح های کسب و کار دو خدمت تخصصی این صندوق به شمار می رود و به صورت تخصصی به شرکت هایی که در حوزه توسعه فناوری های سلامت فعال هستند، خدمات مشاوره ای ارائه می گردد.

وی تامین اقتصادی این صندوق را از 3 منبع عاملیت، منابع داخلی و خط اعتباری عنوان نمود و یادآور شد: در این صندوق طی 9 سال فعالیت، 101 فقره تسهیلات پرداخت شده که این میزان بالغ بر 294 میلیارد ریال را شامل می گردد.

فرهادی با بیان اینکه حجم ارائه خدمات این صندوق در 6 ماه گذشته نسبت به دو سال گذشته چهار برابر شده است، ادامه داد: این امر به دلیل رویکرد جدید این صندوق در حمایت از ایده های فناورانه بوده است. این صندوق تا به امروز به خدمات سرمایه گذاری خطرپذیر و صدور ضمانت نامه وارد نشده بود، ولی در 6 ماه اخیر 60 میلیارد ریال سرمایه گذاری خطرپذیر داشتیم.

وی افزود: علاوه بر آن 120 میلیارد ریال هم سرمایه گذاری خطر پذیر در 3 ماه آینده مصوب داریم که اجرایی خواهد شد.

فرهادی، مهمترین سرمایه گذاری این صندوق را در زمینه فراوری پروبیوتیک ها دانست و در این باره شرح داد: ما با مشارکت صندوق نوآوری و شکوفایی سرمایه گذاری خطر پذیر بر روی راه اندازی خط فراوری پروبیوتیک ها را انجام دادیم. این طرح متعلق به یکی از استارت آپ ها بود.

وی با بیان اینکه پروبیوتیک ها نه تنها در مواد دارویی بلکه در مواد غذایی کاربرد دارند، خاطر نشان کرد: این استارت آپ در این حوزه تحقیقات گسترده ای داشته است و این سرمایه گذاری برای تجاری سازی و راه اندازی خط فراوری بوده و امیدواریم تا 6 ماه آینده این مواد وارد بازار گردد.

مدیر عامل صندوق پژوهش و فناوری ثامن با اشاره به تسهیلات کرونایی این صندوق، گفت: یکی دیگر از سرمایه گذاری های خطرپذیر این صندوق فراوری کیت های تشخصیص کرونا بوده است که از فراوری یکی دو شرکت مورد حمایت این صندوق قرار گرفته است.

وی با اشاره به مزایای سرمایه گذاری خطرپذیر اظهار کرد: سرمایه گذاری خطرپذیر نوعی از تسهیلات است که هر دو طرف در سود و زیان شریک می شوند و این امر منوط به آن است که در مراحل فراوری هر چه دقت بیشتری باشد و تحقیقات به صورت تیمی صورت گیرد، احتمال شکست کاهش خواهد یافت و این کاهش ضریب شکست تنها شامل حال سرمایه گذار نمی گردد، بلکه مشمول سرمایه پذیر نیز خواهد شد. از این رو اگر برنامه فراوری فناوری به صورت اصولی تدوین شده باشد، احتمال شکست کاهش می یابد.

فرهادی با اشاره به چتر حمایتی این صندوق برای تیم های استارت آپی و فناور، خاطر نشان کرد: صاحبان ایده از زمانی که صاحب ایده می شوند تا زمانی که شرکت راه اندازی می گردد و قابلیت اتصال به سیستم بانکی را دارند، می توانند از خدمات حمایتی این صندوق بهره مند شوند؛ به این معنا که خدمات ما از فناوران از زمان ایده تا زمان فراوری صنعتی است، ضمن آنکه این صندوق مشاوره هایی در زمینه طرح کسب و کار ارائه می دهد.

مدیر عامل این صندوق حمایتی با اشاره به مزایای حمایت های این صندوق ها نسبت به بانک ها، گفت: ضوابط بانکی برای اعطای تسهیلات نسبت به صندوق های پژوهش و فناوری سختگیرانه تر است، ضمن آنکه تامین اقتصادی مبتنی بر نظام بانکی با تکیه بر شرکت ها است، ولی ما به همان اندازه که به شرکت ها توجه داریم، بر طرح و کارآفرینی نیز متمرکز هستیم. ممکن است شرکت سازوکار قوی نداشته باشد، ولی ایده های فناورانه خوبی داشته باشند که بر اساس طرح های ارائه شده به آنها تسهیلاتی اعطا خواهیم کرد.

وی، زمان بندی کوتاه برای اعطای تسهیلات را از دیگر مزایای تسهیلات این صندوق ها دانست.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 11 خرداد 1400 بروزرسانی: 11 خرداد 1400 گردآورنده: shirgahnews.ir شناسه مطلب: 837

به "اعطای تسهیلات 294 میلیارد ریالی در حوزه سلامت، تصویب 120 میلیاردی سرمایه گذاری خطرپذیر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعطای تسهیلات 294 میلیارد ریالی در حوزه سلامت، تصویب 120 میلیاردی سرمایه گذاری خطرپذیر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید