بازیگران به سریال از سرنوشت یاری کردند یا پولشویی؟

به گزارش پایگاه خبری شیرگاه نیوز، وقتی قصه های سریال از سرنوشت وارد ماجرای پولشویی و اتفاقات روز شد، مردم بیشتر دوست داشتند یا راهنمایی درستِ کارگردان و یا جاافتادن شخصیت ها نقش داشته است.

بازیگران به سریال از سرنوشت یاری کردند یا پولشویی؟

به گزارش گروه فرهنگی خبرنگاران، سریال شبکه دو به ایستگاه پایانی نزدیک شده و از 15 آذرماه قرار است کار جدیدی را روی آنتن ببرد. بیگانه ای با من است احمد امینی جایگزین سریالی می گردد که محمدرضا خردمندان و علیرضا بذرافشان کارگردانی نموده اند. البته دو فصل قبلی تجربه حضور در آنتن شبکه دو سیما را داشتند اما این بار بیش از گذشته، مورد استقبال قرار دریافتد. به چرایی این اتفاق در جریان این یادداشت پرداخته ایم.

از سرنوشت در ابتدای راه با بچه مهندس مقایسه شد؛ سریالی که معلوم نبود ژانر قصه اش برای چه نوع مخاطب و رده سنی تهیه و فراوری شد. چرا که با موضوع داستان زندگی دو کودک بدون سرپرست به آنتن آمد؛ همان داستانی که جوادی و دیگر بچه ها بی سرپرستِ بچه مهندس هم روایتش کردند. داستان در یک مرکز نگهداری بچه ها بی سرپرست به نام خانه سالاری شروع شد و داستان بیشتر بین دو نام هاشم و سهراب چرخید.

بچه های که قربانی طماعی و زیاده خواهی اقوام نامادری خود شدند؛ سهراب که در این جریان مادرش را از دست می دهد و پدر متمولش در یافتن سهراب به دلیل ترفندهای بدخواهان ناپیروز می ماند. اما نتوانست فصل اول جایگاهی که باید را برای خودش دست و پا کند و دغدغه هایش درباره رفاقت سهراب و هاشم به فصل دوم موکول شد. دو دوستی که در فصل دوم وارد عالم نوجوانی شدند و به دنبال ساختن آینده خود، آن خانه سالاری را ترک کردند.

بسیاری اعتقاد داشتند تغییر کارگردان در فصل دوم، باز آن اتفاقی که باید را برای این سریال رقم نزد تا سریال با مدتی غیبت و فاصله به فصل سوم رسید. از سرنوشت با این حال وهوا واردِ دوران جوانی سهراب و هاشم و نغمه و آرزو شد که هرکدام قصه های قابل توجهی را در فصل سوم رقم زدند؛ از ازدواج، پولشویی، پرده برداری از اتفاقات گذشته و حتی رفتن به زندان و خیلی اتفاقات دیگر.

شاید سرمنزل اصلی داستانِ از سرنوشت، قصه رفاقت است رفاقتی که در اولین رکن اجتماعی یعنی خانواده شکل می گیرد. جالب است که سهراب اصولی تر و درس خوان تر است و هاشم زیرک و کمی پرالتهاب تر؛ این دو شخصیت به خوبی توانسته اند این پیوند را حفظ نمایند.

البته در آماری که از استقبال مخاطبین از تلوبیون نشان می داد رتبه نخست را از سرنوشت به خودش اختصاص داده بود شاید از این جهت که قصه تکراری عدم مدیریت کنداکتور باعث شده مخاطب نتواند در ساعت های پخش سریال های شبکه سه و دو، مخاطبِ پروپاقرصی باشد. از آن جائیکه ساعتِ پخش سریال در شبکه یک، مناسب تر است این رخ داده و البته بعد از مدتی ناکامی، سریال این روزهای شبکه دو بیشتر به مذاقِ بیننده خوش آمد.

جایی که خردمندان و گروهش، بازیگران خوبی مثل دارا حیایی در نقش هاشم، کیسان دیباج در نقش سهراب، فاطیما بهارمست در نقش نغمه و مونا کرمی در نقش آرزو را به دنیایی تصویر معرفی کرد. البته که بهارمست مدت ها قبل به وسیله اجرا، نمایش تئاتر و حتی بازی در سریال ها شناخته شده بود اما در این سریال، توانمندی های این بازیگرِ جوان بیشتر دیده شد. این نقطه مهمی است که کمتر در سریال های ما مورد توجه قرار می گیرد که جوانگرایی در موضوع، کارگردانی و بازیگری داشته باشند.

بیشتر یا به سراغ سلبریتی با دستمزدهای گزاف می فرایند و یا رفاقت و رانت در انتخاب بازیگر و عوامل، حرف اول را می زند. همان طور که در ناکامی برخی از سریال های تازه پخش شده تلویزیون نقش عمده ای داشته است.

یکی از نکاتی که جبار آذین به عنوان منتقد و کارشناس سینما و تلویزیون درباره سریال از سرنوشت به آن اشاره نمود، این بود که: واقعیت این نوع قصه ها این است که عمدتاً به حاشیه توجه می نمایند یا بر اثر تکرار در سریال های مشابه، از موضوع های تکراری استفاده می نمایند. مهمترین تکراری ها همین است که معمولاً در این نوع سریال ها، پایِ سوژه بچه ها بی سرپرست به میان می آید که برخی از خانواده ها عظیم شان می نمایند، این همان سوژه و موضوع تکراری است. اما از سرنوشت این رخداد را در حاشیه اش قرار داد و محور چیز دیگری بود.

وقتی به فرایندِ داستانی از سرنوشت خصوصاً در فصل سوم توجه کنیم، دو شخصیت اصلی هاشم و سهراب قدم به قدم خودشان، سرنوشت شان را رقم می زنند. این مهمترین نکته ای است که سریال یادآور می گردد. زیرا انسان ها قصه زندگی خودشان را می سازند چیزی که در مکتب ما به آن تأکید شده و البته از نظر علمی هم به اثبات رسیده است. نویسندگان و دو کارگردان از سرنوشت به این نکته توجه کردند که از مقایسه با سریال هایی که پیش از این به موضوع بچه ها بی سرپرست پرداختند، مقایسه نگردد.

چرا فصل سوم از سرنوشت بیشتر دیده شد؟

در فصل سوم از سرنوشت، محمدرضا خردمندان کارگردان بیشتر به پررنگ شدن شخصیت ها و ملموس شدن موضوع و شخصیت پردازی شان توجه کرد. با این روش، فرایند قصه برای مخاطب علاوه بر آشنایی با سرنوشت شان، جذاب تر شکل گرفت. رفتار حرفه ای در پرداخت موضوع روز و شخصیت پردازی درست باعث شد تا خودش را از قافله ناکام های فصل سازی تلویزیون جدا کند. به دلیل توجه درستِ نویسنده از سرنوشت به موضوع خانواده و گسترش این سوژه ها به مسائل و مسائل اجتماعی از زوایای آسیب شناسی، مخاطب را وارد دنیای شخصیت های اصلی داستان کرد.

توجه خردمندان به جذابیت های بصری و تصویری باعث شد تا میزان مخاطبان سریال از سرنوشت بالا برود. کارگردان توانست از بازیگران جوانش بازی خوبی بگیرد و در کنار امتیازاتی مثل نوشته و تصویرپردازی و شخصیت پردازی مناسب، برخی از منتقدین اعتقاد داشتند با این رویه قوت نوشتار و شخصیت پردازی و فضاسازی، از سرنوشت می تواند به فصل های بعدی بیندیشد. داستان اگر به دوران کهنسالی و پیری شخصیت های اصلی برود شاید از آن جهت هم مخاطبان خودش را داشته باشد و به توفیقات دیگری برسد.

وقتی پولشویی وارد داستان شد

یکی از عواملی که توانست فصل سوم را بیش از فصل های دیگر مورد توجه قرار دهد ورود شخصیت های اصلی به موضوع مهم قاچاق و پولشویی و فضای پلیسی و اکشن که در داستان رخ داد. البته این نکته هم وجود دارد که موضوع های مهمی مثل قاچاق، پولشویی و انواع فسادها کم و بیش در بسیاری از سریال های تلویزیون، آثار پلیسی به کار گرفته شده اما نکته مهم این است که این پردازش ها نباید محدود به جریان خاص بگردد. یعنی این مسائل و معضلات اجتماعی فقط از ناحیه گروه خاص و جریان خاص اجتماعی و سیاسی یا گروه های انحرافی شکل نگرفته است.

جا دارد وقتی که قرار است مثلاً به معضل پولشویی پرداخته گردد شرایط و موقعیتی که ایجاب نموده پولشویی در جامعه شکل بگیرد و عواملی که مسبّب آن شده و نقش نیروهای انسانی و نیروهای انتظامی در این ماجرا و همین طور قوه قضائیه که ارکان جلوگیری از این معضلاتند را به خوبی مورد توجه قرار دهد. اگر در حد سهل انگاری و ساده نگری به این مسائل توجه گردد و از پردازش کامل آن ها خودداری گردد چیزی در حد حادثه پردازی در سریال ها خواهد بود.

زندانی قابل تأمل در از سرنوشت

در این سریال نکات دیگری هم وجود دارد که متأسفانه نشان دهنده اوضاع نابسامان برخی از فضاهای کاری حتی زندان ها در کشور است. ما در این سریال با زندانی روبروییم که محیط آن را عوامل و اشرار تحت حاکمیت خودشان قرار داده اند و این به هیچ وجه امتیاز تلقی نمی گردد و نشان دهنده ضعف دستگاه های مرتبط با ایجاد فضاهای مناسب زندان های کشور است.

چهره این روزهای کارگردانی؛ خردمندان

متأسفانه در این چند سال اخیر، کارگردان ها و حتی نویسندگان از روی رانت و مافیایی خاص انتخاب می شوند. بذرافشان و خردمندان کارگردان های سریال از سرنوشت با پیشینه ای که از آن ها در سینما و تلویزیون سراغ داریم هر دو کارگردان کاربلدی اند اما خردمندان در فصل سوم ثابت کرد سریال سازی را بهتر از بذرافشان می شناسد.

بازیگران چقدر در دیده شدن از سرنوشت نقش داشتند؟

در این سریال بازیگران پیشکسوت و کاربلدی مثل حبیب دهقان نسب، حسین پاکدل، پوریا پورسرخ و حتی لیلا بلوکات و مجید واشقانی حضور داشتند که در جای خود بسیار مؤثر بودند.گرچه روی نقش های منفی در این سریال کار شده اما نقش های مثبت و خاکستری پررنگ تر نوشته شده و ملموس ترند. همین طور به پررنگ تر شدن شخصیت ها، راهنمایی کارگردان و دریافت بازی های به نسبت مقبول، به نظر می رسد کار راهنمایی کارگردان و بازیگردانی نسبت به دو فصل قبلی پیروز تر بوده است.

البته پررنگ شدن کاراکترها و جاافتادن آن ها هم به این راهنمایی و شخصیت پردازی درست، یاری کرد. بازی های بازیگران حرفه ای مقابل آن ها مثل پوریا پورسرخ و حبیب دهقان نسب به علاوه مجید واشقانی و لیلا بلوکات در حدّ پردازش نقش ها و توانایی های بازیگری خود، خوب ظاهر شدند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 15 دی 1399 بروزرسانی: 15 دی 1399 گردآورنده: shirgahnews.ir شناسه مطلب: 561

به "بازیگران به سریال از سرنوشت یاری کردند یا پولشویی؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازیگران به سریال از سرنوشت یاری کردند یا پولشویی؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید