آنالیز نواحی خاص مغز با یاری هوش مصنوعی

به گزارش پایگاه خبری شیرگاه نیوز، گروهی از دانشمندان دانشگاه فنی مونیخ (TUM) از یک سیستم هوش مصنوعی (AI) برای یافتن الگو های مغزی که نشان دهنده درد مزمن است استفاده نموده اند. محققان با استفاده از نتایج این مطالعه می توانند درمان ها و ابزار های بهتری را برای مقابله با افسردگی و سایر مسائل روانی ایجاد نمایند.

آنالیز نواحی خاص مغز با یاری هوش مصنوعی

گروهی از محققان آلمانی در مطالعه اخیرشان از یک سیستم هوش مصنوعی (AI) برای شناسایی الگو های مغزی که نشان دهنده درد مزمن است، استفاده نموده اند.

به نقل از آی او، گروهی از دانشمندان دانشگاه فنی مونیخ (TUM) از یک سیستم هوش مصنوعی (AI) برای یافتن الگو های مغزی که نشان دهنده درد مزمن است استفاده نموده اند. محققان با استفاده از نتایج این مطالعه می توانند درمان ها و ابزار های بهتری را برای مقابله با افسردگی و سایر مسائل روانی ایجاد نمایند.

این کشف به وسیله گروه چند رشته ای Neurotech انجام شد. گروه چند رشته ای Neurotech از چندین پزشک متخصص در حوزه روانپزشکی و مغز و اعصاب تشکیل شده است که با کارشناسان داده، کارشناسان مدلسازی کامپیوتر و مهندسان همکاری می نمایند. عصب شناسان شناختی و متخصصان اخلاق و سیاست های تحقیقاتی نیز بخشی از این گروه هستند.

پروفسور سیمون جیکوب از محققان این مطالعه گفت: پیشرفت های فناوری در بسیاری از زمینه ها برای بیماران مزایایی به همراه داشته است، اما در علوم اعصاب نه چندان. به همین علت است که همکاری با کارشناسان داده مهم است. علاوه بر این، ما مسائل و احتیاج های کار با بیماران را می دانیم و بنابراین می توانیم روش هایی را توسعه دهیم که در روال روزانه کلینیک ها قرار گیرد.

ایمپلنت های مغزی

در این مطالعه جیکوب و گروهش از ایمپلنت های مغزی برای آنالیز توسعه و اختلال شناختی در شبکه های عصبی استفاده کردند. از آنجایی که زبان همچون بافت شناختی مرکزی انسان عمل می نماید و اغلب تحت تأثیر رویداد هایی مانند سکته مغزی قرار می گیرد، محققان تصمیم گرفتند با آنالیز این موضوع، این کار را آغاز نمایند.

ایمپلنت ها شامل حسگر های کوچکی هستند که در نواحی خاصی از مغز قرار می گیرند. این کار در بیماران سکته مغزی انجام می گردد که در فراوری و درک زبان مشکل دارند. این ایمپلنت ها می توانند به طور دقیق فعالیت نورون ها را هنگامی که بیمار وظایف زبانی خاصی را حل می نماید، ثبت نمایند. اولین ایمپلنت موفقیت آمیز بود و دستگاه در حال جمع آوری داده های با کیفیت بالا است.

سیستم هوش مصنوعی

جولیجانا گورجیوا استاد علوم اعصاب محاسباتی و متخصص مدل سازی محاسباتی این گروه است. یکی از وظایف او یافتن الگو هایی در فعالیت عصبی است که با ناتوانایی زبان ارتباط دارد. بر این اساس، او می تواند از سیستم هوش مصنوعی خود برای ساخت مدل هایی برای شبکه های عصبی بزرگ تر و سایر عملکرد های شناختی استفاده کند.

جولیجانا و گروهش از مدل های کامپیوتری که رفتار نورون های واقعی و ارتباطات بین آن ها را هنگام تشکیل شبکه ها شبیه سازی می نمایند، استفاده می نمایند. جولیجانا گفت: آن ها به ما اجازه می دهند تا اتصالات مدل های شبکه را تغییر دهیم و آن ها را روشن یا خاموش کنیم.

با آموزش این مدل ها با داده های عصبی و رفتار شناختی بیماران، محققان بهتر متوجه خواهند شد که یک مغز سالم یا آسیب دیده چه می نماید. گام بعدی در تحقیق، توسعه ابزاری برای مقابله با افسردگی و سایر مسائل روانی خواهد بود.

منبع: فرادید
انتشار: 12 بهمن 1401 بروزرسانی: 12 بهمن 1401 گردآورنده: shirgahnews.ir شناسه مطلب: 1399

به "آنالیز نواحی خاص مغز با یاری هوش مصنوعی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آنالیز نواحی خاص مغز با یاری هوش مصنوعی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید