ورود آفریقا به عصر ربات های انسان نما ، عکس

به گزارش پایگاه خبری شیرگاه نیوز، ایرنا نوشت: هوش مصنوعی در قاره آفریقا نفوذ نموده است و رونمایی یک شرکت نوآفرین (استارت آپ) از اولین ربات انسان نما در این قاره به پیشرفت آن سرعت بخشیده است.

ورود آفریقا به عصر ربات های انسان نما ، عکس

پس از آنکه گروه یونیکورن، یک شرکت نوآفرین (استارت آپ) در زمینه فناوری مستقر در آبوجا (مرکز نیجریه)، از اولین ربات انسان نما در آفریقا رونمایی کرد، علم رباتیک و هوش مصنوعی در این قاره بیشتر پذیرفته شد.

این ربات انسان نما که اُمیف (Omeife) نام دارد، با ظاهری زنانه و یک متر و هشتاد سانتی متر قد، به مردم ایگبو (یک گروه بومی قومی در نیجریه) شباهت دارد. این ربات باتری دار می تواند به زبان های ایگبو، یوروبایی (از خانواده زبان های نیجر- کنگو که در غرب آفریقا رواج دارد)، انگلیسی، فرانسه، سواحیلی، پیجین (نوعی زبان ساده شده که به عنوان یک وسیله ارتباطی در میان دو یا چند گروه که دارای زبان مشترک نیستند، ایجاد می گردد)، آفریقایی (یکی از زبان های منشعب از شاخه ژرمن است که در آفریقای جنوبی و نامیبیا صحبت می گردد) و عربی با لهجه های بومی صحبت کند.

این ربات قادر است اشیا را شناسایی و موقعیت و فاصله آن ها را محاسبه کند. راه اندازی اُمیف چند ماه پس از آن صورت گرفت که عبدالمالک تِجان سی (Abdul Malik Tejan-Sie)، یک مبتکر اهل سیِرالئون و ساکن آفریقای جنوبی، نمونه اولیه اولین ربات انسان نمای آفریقای جنوبی را ارائه کرد.

فرِد ساگوه (Fred Sagwe)، یکی از بنیانگذاران و مدیر اجرایی انجمن رباتیک کنیا، می گوید: محیط نظارتی، ورودی های مالی و در دسترس بودن آزمایشگاه های تحقیقاتی، نفوذ هوش مصنوعی را در آفریقا تسریع می نماید.

در نیجریه، مرکز ملی هوش مصنوعی و رباتیک به طور چشمگیری این کشور را به پیشرفت در یادگیری ماشین، اینترنت اشیا، فناوری بلاکچِین، رباتیک هوشمند، واقعیت پیشرفته و ساخت دیجیتال و نمونه سازی سوق داده است.

در آفریقای جنوبی، دولت در ماه نوامبر، مؤسسه هوش مصنوعی آفریقای جنوبی را در کنار مراکز هوش مصنوعی در دانشگاه ژوهانسبورگ و دانشگاه فناوری Tshwane راه اندازی کرد.

ساگوه می گوید: داشتن یک سیاست ملی برای راهنمایی هوش مصنوعی و رباتیک لازم است. مزایای استفاده از هوش مصنوعی، به ویژه در تجارت و اقتصاد ملی و قاره ای گسترده تر، بسیار زیاد است.

کمیسیون مالی سازمان ملل متحد تخمین می زند که اگر آفریقا به 10 درصد از بازار جهانی هوش مصنوعی دست یابد، ثروت آن تا سال 2030 به 15.7 تریلیون دلار خواهد رسید.

ساگوه خاطرنشان می نماید: بسیاری از افراد می ترسند که شغلشان را از دست بدهند و رایانه ها جای آن ها را بگیرند؛ اما هوش مصنوعی می تواند بسیاری از مشاغل را تکامل بخشد.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 6 بهمن 1401 بروزرسانی: 6 بهمن 1401 گردآورنده: shirgahnews.ir شناسه مطلب: 1395

به "ورود آفریقا به عصر ربات های انسان نما ، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ورود آفریقا به عصر ربات های انسان نما ، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید