تغییر سن شناسنامه ای چه شرایطی دارد؟

به گزارش پایگاه خبری شیرگاه نیوز، تغییر سن شناسنامه یک اقدام استثنائی است که تنها در صورتی امکان پذیر است که مدعی دلایل کافی و قابل قبولی برای اثبات ادعای خود داشته باشد.

تغییر سن شناسنامه ای چه شرایطی دارد؟

هر فرد تنها یک بار در طول عمر خود می تواند اقدام به تغییر سن خود کند. به منظور حفظ اعتبار اسناد سجلی، امکان تغییر تاریخ این اسناد از لحاظ قانونی وجود ندارد مگر در شرایطی؛ به عنوان مثال شخص ادعاکننده بتواند ثابت کند شناسنامه متعلق به برادر یا خواهر بزرگتر اوست که پیش از به جهان آمدن او از جهان رفته است و پدر و مادرش شناسنامه برادر یا خواهر بزرگترش را برای او استفاده نموده اند. در این نوشتار از خبرنگاران به آنالیز تغییر سن شناسنامه می پردازیم.

مرجع صالح برای تغییر سن

مرجع صالح برای تغییر سن شناسنامه، با توجه به میزان تفاوت سن شناسنامه و سن واقعی متفاوت است.

  • تغییر سن شناسنامه، در صورتی که تفاوت سن شناسنامه و سن واقعی بیش از 5 سال باشد: در این حالت فرد به فرمانداری شهرستان محل صدور شناسنامه رجوع کند تا پرونده وی در کمیسیونی تحت عنوان کمیسیون تشخیص سن آنالیز گردد. این کمیسیون مرکب از فرماندار یا بخشدار، رییس اداره ثبت احوال محل، پزشک منتخب، مدیر عامل سازمان بهداری استان و رییس شورای اسلامی شهر یا بخش تشکیل می گردد. ریاست این کمیسیون با قاضی محل است. تقاضای فرد در این کمیسیون آنالیز می گردد و در صورتی که دلایل او مثل استشهاد نامه، برگه ولادت و … مورد قبول قرار گیرد و پزشک کمیسیون نیز تفاوت سنی را تایید کند، فرد می تواند برای تغییر سن اقدام کند. اعتراض به رای که در این کمیسیون صادر می گردد در دیوان عدالت است.
  • تغییر سن شناسنامه، در صورتی که تفاوت سن شناسنامه و سن واقعی کمتر از 5 سال باشد: در این حالت فرد باید به دادگستری رجوع کند. رسیدگی به این موضوع در صلاحیت دادگاه حقوقی محل سکونت متقاضی است. در این حالت فرد با ارائه دادخواستی به طرفیت اداره ثبت احوال صادرکننده شناسنامه فرد متقاضی، درخواست رسیدگی به موضوع را می نماید. نکته مهم در این مورد این است که قانون اجازه اقامه دعوی در محل اقامت متقاضی را داده است و نه محل صدور. اعتراض به رایی که در این دادگاه صادر می گردد در دادگاه تجدیدنظر آنالیز می گردد.

در هر دو حالت گفته شده در بالا، فرد می تواند تقاضای افزایش سن و هم تقاضای کاهش سن را داشته باشد.

برای مطالعه نکات حقوقی بیشتر پاک کردن نام همسر سابق از شناسنامه را مطالعه کنید.

منبع: پیام دلتا
انتشار: 26 آذر 1399 بروزرسانی: 26 آذر 1399 گردآورنده: shirgahnews.ir شناسه مطلب: 519

به "تغییر سن شناسنامه ای چه شرایطی دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تغییر سن شناسنامه ای چه شرایطی دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید