ثروتمندترین مرد آسیایی به جنگ بزوس می رود

به گزارش پایگاه خبری شیرگاه نیوز، خبرنگاران: موکش آمبانی میخواهد شرکت فناوری جهانی بعدی را تاسیس کند. اگر او در این جهت پیروز گردد ،پلتفرم جیو می تواند رتبه ای در کنار گوگل، آمازون و تنسنت کسب کند. در این صورت نام او می تواند در کنار جف بزوس موسس آمازون قرار بگیرد.

ثروتمندترین مرد آسیایی به جنگ بزوس می رود

به گزارش خبرنگاران؛ شبکه سی ان ان در این باره نوشت: پلتفرم جیو در حال حاضر دارای سیستمی از اپلیکیشن ها -از خرید آنلاین تا برنامه بخش ویدئو- است. این برنامه به 388 میلیون نفر در هند خدمات رسانی می نماید. وایلی فرنیفهون، تحلیلگر، در این باره اظهار کرد: آمبانی قطعا میخواهد که پلتفرم جیو بیش از یک شرکت مخابراتی باشد. آن ها می خواهند گوگل یا تنسنت بعدی هند باشند.

تحت رهبری آمبانی، ریلاینس اینداستریز از یک شرکت نفت و انرژی به یک شرکت خوشه ای تبدیل شده است که شامل مغازه های خرده فروشی، شرکت های موبایل، سیستم عامل های دیجیتال و موارد دیگر است. اما آمبانی برای رسیدن به اهداف جاه طلبانه یخود احتیاج به سرمایه گذاری در سیلیکون ولی داشت. از این رو، او ماه پیش از همکاری 5.7 میلیارد دلاری با شرکت فیسبوک و سرویس پیغام رسان جهانی واتس اپ اطلاع داد. این معامله، نشانگر این است که آمبانی و فیسبوک می کوشند پلتفرمی ایجاد نمایند که بتواند همه قابلیت ها از بانکداری، پیغام رسانی و شبکه های اجتماعی را در خود جای دهد، مانند اپلیکیشن وی چت از شرکت تنسنت که در کشور چین بسیار محبوب است.

فروشگاه آنلاین مواد غذایی اولین هدف این همکاری است. فروشگاه های مواد غذایی 70% از بازار خرده فروشی هند را تشکیل می دهند، اما بیش از 90% از آن ها سازمان یافته نیستند و توسط فروشگاه های کوچکی معروف به کرانز راهنمایی می شوند. پیش بینی ها حاکی از این است که بازار خرده فروشی از 676 میلیارد دلار در سال 2018 به حدود 1.3 تریلیون دلار در سال 2025 خواهد رسید. در حال حاضر بازار آنلاین مواد غذایی در هند بسیار کوچک است و حدود 3 میلیارد دلار ارزش دارد. از آنجا که همه گیری به سرعت در حال تغییر عادات خرید افراد است، فروش آنلاین در حال رشد است. بحران کرونا و قرنطینه در هند، احتیاج به خرید آنلاین را تسریع نموده است. اپلیکیشن واتز اپ می تواند در این فرایند رشد تاثیرگذار باشد، چرا که هم اکنون بیش از 400 میلیون نفر در هند از آن به عنوان پیغام رسال اصلی استفاده می نمایند.

ساتیش مینا ، تحلیلگر فارستر می گوید: جیومارت و واتس اپ شرایط را برای آمازون و والمارت پیچیده خواهند کرد. زیرا قرنطینه ثابت کرد که این شرکت ها با تجهیزات فعلی خود قادر به تحویل مواد غذایی در هند نیستند. اگر جیومارت بتواند چند میلیون فروشگاه کرانز را سازماندهی کند، می تواند بازار را به سود خود تغییر دهد.

پلتفرم جیو مدتی پس از اعلام همکاری با فیسبوک، از سه سرمایه گذاری عظیم دیگر اطلاع داد؛ فرنیهون می گوید: سرمایه گذاران به پتانسیل بالقوه نسخه هندی اپلیکیشن وی چت امیدوار هستند و پیش بینی می نمایند که روزی صدها میلیارد ارزش داشته باشد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 18 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: shirgahnews.ir شناسه مطلب: 252

به "ثروتمندترین مرد آسیایی به جنگ بزوس می رود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ثروتمندترین مرد آسیایی به جنگ بزوس می رود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید