جاذبه های گردشگری برلین، پایتخت بزرگ آلمان

به گزارش پایگاه خبری شیرگاه نیوز، نام برلین برای اولین بار در قرن 13 شهرت یافت و تا سال 1871 برلین هنوز به پایتخت امپراتوری آلمان تبدیل نشده بود. با وجود ویرانی هایی که نتیجه جنگ جهانی دوم بودند و به دنبال آن چند دهه پس از فروپاشی قسمت شرقی دیوار برلین، این شهر بازسازی شده، امروزه گواهی است بر اهمیت اقتصادی و فرهنگی آلمان . برلین ترکیبی تلفیقی از معماری جدید و کلاسیک، سرگرمی های پویا، خرید و مبادلات تجاری و طیف گسترده ای از ورزش ها و نهادهای فرهنگی را ارائه می دهد.

جاذبه های گردشگری برلین، پایتخت بزرگ آلمان

1. دروازه براندنبورگ

هیچ چیز مانند دروازه براندنبورگ نمایانگر برلین نیست. این دروازه در واقع شاخص ترین بنای شهر و پاسخی است به طاق پیروزی در پاریس! شاید بتوان گفت که این دروازه برداشتی آزادانه از آکروپلیس در آتن است که برای پادشاه فردریک ویلهلم دوم در سال 1791 ساخته شد. این بنای تاریخی ماسه سنگی 26 متری در منطقه مرکزی (Pariser Platz)، اولین ساختمان نئوکلاسیک برلین بود که به خاطر ارابه چهار اسبش، شش ستون عظیمش که پنج راستا عبور ترافیکی را تشکیل می دادند (که راستا میانی منحصراً متعلق به خانواده سلطنتی بود) و دو ساختمانی که توسط مأموران عوارضی و نگهبانان استفاده می شد، درخور توجه است. دروازه براندنبورگ همچنان نمادی برای برلین به حساب می آید و بازدیدکنندگان معروفی، از جمله بیل کلینتون و باراک اوباما را به خود دیده است. همچنین در سال 1999، زمانی که آنگلا مرکل صدراعظم آلمان، میخائیل گورباچف روس و لخ والسای لهستانی از این دروازه به مناسبت عظیمداشت بیستمین سال تخریب دیوار برلین گذشتند، این دروازه صحنه وقوع یک حرکت تلخ و تکان دهنده بود.

2. جزیره موزه

بین رودخانه اشپری (Spree) و کوپفرگرابن (Kupfergraben)، جزیره موزه در یک کانال 400 متری، بخشی فوق العاده ای برای سیاحت است. در این بخش می توانید بسیاری از قدیمی ترین و مهم ترین موزه های شهر، از جمله موزه کهن (Altes Museum) که در سال 1830 برای نگهداری از جواهرات و تاج و تخت و دیگر گنجینه ها سلطنتی ساخته شده بود را پیدا کنید. توسعه بیشتر آن منجر به احداث موزه جدید (Neues Museum) در سال 1855 شد و بعد از آن گالری ملی در سال 1876 و موزه (Bode) که بهترین کلکسیون عتیقه جات شهر است، در سال 1904 ساخته شدند. اگر با توجه به محدودیت زمان، تنها قادر به دیدن یک یا دو موزه هستید مطمئن شوید که یکی از آن ها پرگامون (Pergamon) با ساختمان های دیدنی و جذاب تاریخی بازسازی شده خاورمیانه ای اش است. گالری ملی قدیمی (Alte Nationalgalerie) هم با آن مجموعه بی نظیرش از نقاشی های قرن 19، مورد علاقه هنردوستان واقع می شود. علاوه بر این، جزیره موزه تقریباً به طور کامل عاری از ترافیک است.

3. یادبود دیوار برلین

تاریخ دیوار برلین در سال 1961 آغاز شد، زمانی که آلمان شرقی، برای جلوگیری از هجوم سیل پناهندگان از شرق به غرب، ورود به بخش شرقی شهر را ممنوع کرد. تا قبل از سال 1989 که دیوار برلین فرو پاشید، این دیوار چهار متری به طول 155 کیلومتر کشیده شده بود، 55 خیابان را جدا کرده بود و 293 برج دیده بانی و 57 انبار داشت. امروزه تنها بخش های کوچکی از این دیوار نقاشی شده باقی مانده است؛ از جمله یک بخش 1.4 کیلومتری که به عنوان یادبودی از دیوار برلین حفظ شده و یادآور دلسرد کننده ای از خصومت و دشمنی ای است که روزگاری منجر به جدایی در اروپا شد. جالب ترین بخش های آن عبارت اند از موزه کمپ پناهندگان (Marienfelde) با نمایشگاه هایی که مربوط به یک و نیم میلیون مردم پناهنده ای است از برلین رد شدند.. همچنین خانه موزه در محل بازرسی چارلی که نمایانگر شناخته شده ترین نقطه عبور بین شرق و غرب برلین است، با نمایش ها و مصنوعاتش که نمایانگر تاریخ حقوق بشر هستند توجه توریستان را جلب می کند.

4. کاخ شارلوتنبورگ

کاخ شارلوتنبرگ قدیمی ترین و عظیم ترین ملک پروسی برلین است که برای چندین دهه، مهم ترین اقامتگاه خاندان سلطنتی آلمان بود. این کاخ عظیم که به زیبایی ترمیم شد، به خاطر بسیاری از ویژگی های مهمش قابل ستایش است. از گنبد عظیم مرکزی 50 متری اش بگیرید تا نارنجستان نفیسی که در 1712 به آن اضافه شد. این بنا در 1746 ساخته شده و جایی است که در آن بازدیدکنندگان شانس این را دارند تا یک نگاه اجمالی به شکوه و جلالی که در آن پادشاهان پروس و منتخبان زندگی می کردند؛ از اتاق خواب فردریک اول و مبلمان و تابلوهای بی نظیرش گرفته تا آپارتمان هایی که منزلگاه جانشینان او بود. از جمله دیگر چیزهای جالب، اتاق غذا خوری حکومتی و گالری طلایی 42 متری اش با گچ بری های طلاکاری است. داخل کاخ قدیمی، جایی که کابینت های چینی قرار دارند، جایگاه یکی از مهم ترین کلکسیون های چینی جات آلمان است. در کنار آن، نمایشگاهی از اقلام با ارزش از جمله جواهرات سلطنتی وجود دارد. از دیگر نکات برجسته پارک کاخ، می توان به قدمت آن از سال 1697 و غرفه جدید (Neue Pavilion) که در سال 1788 به سبک ویلاهای ناپلی ساخته شده است و ایوان چای خوری ای که کلکسیونی فاخر از ظروف چینی برلین دارد، اشاره کرد. توصیه می شود که حتماً از آرامگاه سلطنتی و همچنین حیاط عظیمی که در آن مجسمه عظیم فردریک ویلیام براندنبورگی وجود دارد بازدید کنید.

5. خیابان اونتر دن لیندن

معروف ترین خیابان برلین، اونتر دن لیندن -در ترجمه تحت الفظی به معنای خیابانی که زیر درختان لیمو است- برای قرن ها به طور یکسان برای توریست ها و مردم محلی یک جاذبه بوده است. این خیابان پهناور که 1400 متر طول دارد و منطقه پاریسر پلاتس در مقابل دروازه براندنبورگ را به باغ خوش گذرانی (Lustgarten) متصل می کند، راستا سواری خاکی ای بود که در 1573 خانواده سلطنتی برای رفتن به شکار به باغ حیوانات (Tiergarten) از آن عبور می کردند؛ راستای که در سال 1647 عظیم ترین شاهزاده آلمان با کاشتن شش ردیف درخت در کناره های آن از جمله همان درخت های معروف لیمو، قالب بندی اش کرد. امروزه، دو لاین ماشین روی این خیابان توسط یک پیاده روی مرکزی که بیشتر عرض خیابان را به خود اختصاص داده و یک مکان فوق العاده برای استراحت و تأمل در شهر شلوغ اطراف شماست، از هم جدا شده اند. مکان های دیدنی قابل ملاحظه اش هم آرسنال، گندارمنمارکت (Gendarmenmarkt)، خانه اپرا و کلیسای جامع سنت هدویگ هستند.

6. گندرمن مارکت

مطالب مرتبط

خیابان های معروف برلینبهترین مراکز خریدی که می توانید در برلین پیدا کنیدبهترین رستوران های برلین کجاست؟

گندرمن مارکت، یکی از عظیم ترین میادین برلین، توسط سه ساختمان تاریخی عظیم محاصره شده است؛ خانه کنسرت (Konzerthaus)، کلیسای جامع فرانسه و کلیسای جامع برلین که با هم یکی از دیدنی ترین گوشه های شهر را تشکیل می دهند. خانه کنسرت که در سال 1821 در محل سابق یک تئاتر ساخته شد، از دیرباز یکی از مهم ترین تئاترهای برلین بوده است. نمایش (Iphigenie)ی گوته در افتتاحیه آن اجرا شد و به خاطر معماری باشکوهش بسیار معروف است؛ همچنین محل اجرای ارکستر خانه کنسرت برلین، یکی از محبوب ترین ارکستر سمفونی های کشور است. در مقابل ساختمان بنای یادبود شیلر واقع شده است که برای چهار مجسمه زنی که روی طاق فواره قرار دارند و نمایانگر مفاهیم غزل (با چنگ)، درام (با خنجر)، تاریخ (با لوح هایی که نام گوته، بتهوون، میکل آنژ و دیگران بر روی آن ها حک شده است) و فلسفه (با طوماری پوستین که روی آن عبارت خودتان را کشف کنید نوشته شده است)، قابل توجه است. اگر در فصل زمستان از برلین دیدن می کنید، طوری برنامه ریزی کنید که زمان سفرتان هم زمان با بازار کریسمس محبوب گندارمنمارکت باشد.

یکی دیگر از میدان های مشهور برلین، میدان الکساندر (معروف به الکس) است که مرکز اصلی زندگی در شرق برلین بود و در حال حاضر محل قرارگیری ساعت های جهانست؛ یک محل محبوب برای گذاشتن قرار دیدار! در نزدیکی آن نیز، برج تلویزیون (با نام مستعار Telespargel) با چشم انداز پانورامایی از شهر واقع شده است.

7. ساختمان مجلس رایشتاگ

با اعلام امپراتوری آلمان در تالار آینه ورسای در سال 1871، برلین نقش پایتخت امپراتوری را به دست آورد و خود را نیازمند به یک ساختمان عظیم تر و معتبرتر به عنوان خانه دولت دید. سنگ بنای این مجلس جدید، یک قصر عظیم و زیبای متناسب با نئو رنسانس، توسط خود امپراتور در سال 1884 بنا قرار گرفت و ده سال بعد به پایان رسید. پس از تخریب آن طی یک آتش سوزی در سال 1933، بخش عمده ای از ساختار قدیمی اش در سال 1970 بازسازی شد، اما پس از اتحاد مجدد، با تصمیم دولت برای بازگردانی مقرش از بن به برلین، رایشتاگ (Reichstag) در اواخر 1990 تحت یک بازسازی کامل قرار گرفت. یکی از نکات ویژه این بازسازی با شکوه، گنبد جدید آن (Kuppel) است که از شیشه ساخته شده و منظره فوق العاده ای از اطراف شهر نمایش می دهد؛ به خصوص شب ها از رستوران پشت بام! توجه داشته باشید که ورود به گنبد و تراس بلیطی است و با توجه به تقاضای زیاد، توصیه می شود که از قبل بلیط تهیه فرمایید. البته در همان روز هم می توان ثبت نام کرد، اما توقع دو یا سه ساعت انتظار را داشته باشید.

8. کلیسای یادبود پرنس ویلهلم

کلیسای یادبود پرنس ویلهلم که یکی از جالب ترین مکان های برلین به شمار می آید، در واقع دو کلیسا است: کلیسا فوق مدرن جدیدی که در سال 1961 طراحی شد و در کنار آن، ویرانه های کلیسای اصلی! ساخت این بنا در سال 1895 به افتخار شاه ویلهلم اول به پایان رسید و ساختمان اصلی آن در سال 1943 نابود شد، اما بقایایش در مجموعه جدید گنجانیده شدند. نتیجه آن هم اکنون نقطه ای جالب در برلین است که یک سالن یادبود شامل عکس ها، بقایای موزاییک و بقایای معماری دارد. این بنا همچنین به عنوان یک بنای یادبود جنگ شناخته می شود. آذین مرکزی آن یک مجسمه مسیح از یک کلیسای قدیمی و یک صلیب میخی از کلیسای جامع کاونتری انگلستان است که قبل تر در جنگ جهانی دوم توسط بمب های آلمانی نابود شد. بازدیدکنندگان می توانند در مراسم یکشنبه، شامل شب موسیقی (سرود، رسیتال اعضا و سرودهای دست جمعی) و مراسم های عبادت ایام هفته شرکت کنند.

9. کلیسای جامع برلین

این کلیسا برای گنبد 75 متری و آن زنگ های قدیمی اش که قدمتشان به سال 1532 می رسد، معروف است. کلیسای جامع برلین در سال 1905 در محل سابق یک کلیسای جامع قدیمی تر مربوط به زمان فردریک کبیر تکمیل شد. این ساختمان (عظیم ترین کلیسای برلین) که به سبک باروک نوین ساخته شده، به سه بخش اصلی تقسیم شده است: کلیسای یادبود، کلیسای غسل تعمید و عروسی و کلیسای محلی. پس از چند دهه کار پر زحمت برای تعمیر آسیب های جنگ، کلیسا در نهایت به شکوه سابق خود بازگشت و نکات قابل توجه بازدید از آن شامل موارد زیر است: راه پله شاهنشاهی که با گچ بری های برنز تزئین شده، 13 نقاشی تمپرا از نقاش منظره پرداز برلینی آلبرت هرتل در سال 1905 و گالری شاهنشاهی با مناظر زیبایش از مناطق زیر گنبد! همچنین سردابه هوهنزولرن (Hohenzollern) حاوی نزدیک به 100 تابوت سنگی، تابوت معمولی و بناهای تاریخی قرن های 16 تا 20 میلادی است که برخی از آن ها مربوط به شاهزاده عظیم و همسرش دوروتیا و فردریک اول و همسرش سوفی شارلوت هستند. سعی کنید در زمان سفر خود، برای یکی از کنسرت های بی شمار کلیسای عظیم یا موسیقی های مذهبی وقت بگذارید و حتماً از 270 پله برج برای دیدن منظره فوق العاده جزیره موزه بالا بروید.

10. کلیسای جامع فرانسه

همتایی به همان پر ابهتی برای کلیسای جامع برلین که در منطقه گندارمنمارکت (Gendarmenmarkt) واقع شده است، کلیسای جامع فرانسه (Französischer Dom) است؛ متشکل از کلیسای فردریش و برج گنبد داری که بعدها به آن اضافه شد. کلیسای جامع فرانسه در سال 1705 برای افزایش اقتدار جامعه پروتستان فرانسوی که در 1865 در برلین مستقر شده بودند، ساخته شد. نکات برجسته آن عبارت اند از برج 70 متری با سنتور زنگی پنج اکتاوی اش (60 زنگ آن با استفاده از یک صفحه کلید نواخته می شوند)، اتاق های 20 متری برج (Turmstuben) و ایوانی به بلندای 40 متر که دید سرتاسری و فوق العاده ای از برلین را ارائه می دهد. طبقه همکف بازسازی شده کلیسا موزه پروتستان فرانسوی است که نمایشگاه هایی از تاریخ پروتستان در فرانسه و برلین دارد.

11. باغ جانور شناسی برلین

باغ زولوگیشر برلین قدیمی ترین سازمان و یکی از محبوب ترین جاذبه های برلین می باشد که هر ساله بیش از سه میلیون بازدید کننده از آن دیدار می کنند. این باغ در سال 1844 تأسیس و پس از جنگ جهانی دوم به طور کامل بازسازی شد. این باغ وحش بسیار مدرن و آکواریومش نقش فوق العاده ای در نمایش حیوانات و مراقبت از محیط طبیعی شان ایفا می کند و به خاطر بسیاری از برنامه های موفقیت آمیزش در پرورش و تولیدِ مثل شهرت زیادی کسب کرده است. با بیش از 15،000 حیوان به کنندگی از 1600 گونه، از جمله پانداها و میمون هایی که در محوطه های فضای باز نگهداری می شوند و همچنین زیستگاه های درندگان و حیوانات شب زی و عظیم ترین خانه پرندگان در اروپا، انتظار می رود بهترین بخش روزتان را در این محل صرف کنید. همچنین توصیه می شود که حتماً از آکواریوم برلین که یکی از جاذبه های اصلی باغ وحش است، دیدن کنید.

12. باغ موزه گیاهشناسی

باغ گیاهشناسی برلین-دالم در اصل آشپزخانه و گلخانه کاخ سلطنتی بود که در سال 1679 به دستورشاهزاده عظیم ساخته شده است. این باغ پس از آن که در پایان قرن 19 به Dahlem منتقل شد، به یکی از عظیم ترین و مهم ترین باغ های گیاه شناسی در جهان مبدل گشت. این مکان با مساحتی در حدود 104 جریب، خانه بیش از 22،000 گونه مختلف گیاه است؛ از جمله یک سری از گیاهان که از لحاظ جغرافیایی مرتب شده اند، یک باغ کشاورزی با 2200 گونه از درختان و درختچه ها، یک بخش مختص گیاهان دارویی، 16 گلخانه برای گیاهان مناطق گرراستای و نیمه گرراستای (از جمله خانه گرراستای عظیم) و یک دریاچه عظیم که زیستگاه گیاهان دریایی و گیاهان مرداب است، زینت دهنده مرکز باغ است. همچنین باغ شاهزاده با باغ سبزی 17 قرن خود و یک رستوران باغی و موزه گیاه شناسی بسیار عالی با نمایشگاه گیاه شامل بیش از دو میلیون گیاه و یک کتابخانه وسیع، به شدت ارزش بازدید را دارد.

13. محله نیکُلای

محله نیکلای برلین به منزله قلب کهنه شهر و جایی است که شما بسیاری از قدیمی ترین و محبوب ترین جاذبه های شهر از جمله کلیسای سنت نیکلای (Nikolaikirche)، تعدادی موزه و یک دنباله هیجان انگیز از تاریخ را در آن پیدا می کنید. توسعه های اخیر باعث شده این محله پیاده دوست، امروزه منزلگاه ساختمان هایی کوچک در امتداد خیابان های باریک و پر از سوراخ سنبه اش و همچنین منزلگاه رستوران ها، کافه ها، مغازه ها و کارگاه های صنایع دستی بشود. نکات برجسته محله نیکولای عبارت اند از: بسیاری از چشمه ها و فانوس قدیمی منطقه، پنجره های مشبک در خانه های قدیمی تر، ساختمان های تاریخی مانند کاخ افرایم (Ephraim Palace) ساخته شده در دهه 1760 و نمایشگاه های مسکن که مربوط به تاریخ فرهنگی و هنری غنی برلین هستند (حتماً راه پله عظیم را ببینید)، همچنین خانه کنوبلاوخ (Knoblauch House) که در سال 1760 ساخته شده و نمایانگر خانه های سابق تجار یهودی ثروتمند شهر است.

14. جنگل گرونه والد

شاید جای تعجب باشد که یک شهر عظیم مثل برلین، توانسته است منطقه ای به مساحت حدود 32 کیلومتر مربع را به عنوان جنگل حفظ کند. این جنگل بسیار مشجر که با نام گرونه والد (جنگل سبز) شناخته می شود، نام خود را از کلبه شکار (Hunting Lodge) که در 1542 توسط شاهزاده یواخیم دوم ساخته شده بود، گرفته است. این جنگل یک منطقه طبیعی دوست داشتنی است از مخلوط درختان بلوط، راش، کاج، اقاقیا و درختان صنوبر و سرپناهی برای بسیاری از گونه های حیات وحش از جمله پرندگان، گوزن و حتی خوک های وحشی فراهم می کند. نکات برجسته اش عبارت اند از سه دریاچه کوچک آن (Pechsee - Barssee - Teufelssee) که بخشی از یک مخزن طبیعی محبوب را تشکیل می دهند. از دیگر مکان های محبوب آن تپه مصنوعی 80 متری، کوه شیطان (Teufelsberg) که در بالای آن ویرانه های یک ایستگاه رادیویی آمریکایی (یک مرکز جاسوسی) واقع شده است، برج گرونه والد، یک بنای یادبود 19 قرن متعلق به ویلهلم اول، کلبه شکار اصلی (Jagdschloss Grunewald) و یک موزه با مجموعه ای نفیس از آثار هنری قرن های 15 تا 19 هستند.

15. باغ حیوانات عظیم و ستون پیروزی

باغ حیوانات برلین که ترجمه تحت الفظی گروسر تیر گارتن (Grosser Tiergarten) است، از مدت های مدیدی یک بخش مهم از شهر بوده است. این باغ که در اصل خزانه شکار شاهزادگان بود که در آن گوزن، خوک وحشی و شکارهای دیگر نگهداری می شدند، در سال 1700 به یک پارک که به سبک فرانسوی طراحی شده بود تبدیل شد و بعد از آن به یک پارک به سبک انگلیسی بدل گشت. این پارک به طرز جذابی با تعداد فراوانی از درختان و درختچه ها و محوطه های چمن و مرزهای گل کاری شده طرح ریزی شده است. تیر گارتن مساحتی حدود 520 جریب را پوشش می دهد و یک محل فوق العاده برای ریلکس کردن، راه رفتن و قایقرانی است. با وجود آثار تاریخی فراوان در این پارک، مهم ترین آثار تاریخی تیرگارتن اما ستون عظیم پیروزی است. این ستون فوق العاده 70 متری بر روی یک میدان ساخته شده و یک مجسمه طلای هشت متری از ویکتوریا (که مردم محلی آن را لیزی طلایی می نامند) بر فراز آن مستقر شده است. این بنا در سال 1873 تکمیل شد و کاملاً ارزش آن را دارد که 285 پله این بنای مجلل را طی کنید تا از فراز آن باغ حیوانات را تماشا کنید.

منبع: گردشبان
انتشار: 18 آذر 1399 بروزرسانی: 18 آذر 1399 گردآورنده: shirgahnews.ir شناسه مطلب: 502

به "جاذبه های گردشگری برلین، پایتخت بزرگ آلمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جاذبه های گردشگری برلین، پایتخت بزرگ آلمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید