جزایر قناری کجاست و چرا به این نام شناخته می شود؟

به گزارش پایگاه خبری شیرگاه نیوز، جزایر قناری مجموعه ای از چند جزیره در اقیانوس اطلس است که جزو قلمروی اسپانیا به شمار می رود و در نزدیکی قاره آفریقا قرار گرفته است.

جزایر قناری کجاست و چرا به این نام شناخته می شود؟

جزایر قناری اسپانیا در اقیانوس اطلس، از زیباترین جاذبه های طبیعی هستند که دیدنی های فرهنگی و تاریخی زیادی نیز دارند. این جزایر از زیباترین جاهای دیدنی اسپانیا به شمار می فرایند و گردشگران و دنیاگردان زیادی را در طول سال به سوی خود جلب می کنند.

جزایر قناری مجموعه ای از جزایر کوچک و بزرگ در جنوب غربی اسپانیا است که از سال 1982 میلادی منطقه خودمختار اعلام شده اند. این جزایر به دلیل فاصله کوتاه تا آفریقا، آب و هوا و طبیعتی نزدیک به جنگل های این قاره دارند. زیبایی های فراوان در جزایر قناری و حیات وحش متنوع با حیوانات و چشم انداز ها طبیعی رنگارنگ، دلیل اصلی معروفیت این جزایر به شمار می فرایند. برای آشنایی با جزایر قناری و شرایط سفر به آن ها در این مقاله با ما همراه شوید.

هرآنچه می خواهید درباره جزایر قناری بدانید:

 • جزایر قناری کجاست؟
 • دلیل نامگذاری جزایر قناری چیست؟
 • تفریحات و جاهای دیدنی جزایر قناری
 • بهترین زمان سفر به جزایر قناری
 • هزینه سفر به جزایر قناری
 • نکات مهم در سفر به جزایر قناری

جزایر قناری کجاست؟

جزایر قناری مجموعه ای از جزایر خودمختار در جنوب غربی اسپانیا اهستند که در اقیانوس اطلس قرار دارند و فاصله آن ها تا نزدیک ترین نقطه در خاک این کشور در حدود 1500 کیلومتر است؛ اما تنها در حدود 100 کیلومتر تا سواحل شمال غربی آفریقا فاصله دارند.

جزایر قناری از سال 1982 میلادی به عنوان منطقه ای خود مختار معرفی گشت. این جزایر به طور کلی از دو استان سانتا کروس (Santa Cruz) و لاس پالماس (Las Palmas) تشکیل می شوند که مراکز آن ها به طور مشترک مرکز جزایر قناری هستند. این استان ها هشت جزیره اصلی دارند که اسامی آن ها به شرح زیر است:

 • تنریف (Tenerife)
 • فوئرته ونتورا (Fuerteventura)
 • گران کاناریا (Gran Canaria)
 • لانزاروته (Lanzarote)
 • لا پالما (La Palma)
 • لا گومرا (La Gomera)
 • ال هیرو (El Hierro)
 • لاگراسیوزا (La Graciosa)

نزدیکی جزایر قناری به آفریقا سبب یکسانی شرایط اقلیمی این جزایر، به خصوص جزیره های شرقی آن با آفریقا می شود. جزایر قناری از فوران آتشفشان های این منطقه در میلیون ها سال قبل تشکیل شده اند و جزیره های واقع در بخش غربی در حال حاضر نیز از قله ها و کوه های مرتفعی تشکیل می شوند که همچنان احتمال فوران آتشفشانی در آن ها وجود دارد. آخرین فوران آتشفشانی در این منطقه در شهریور ماه سال 1400 شمسی رخ داد که سبب تخلیه بخش های زیادی از جزیره لا پالما شد. جزایر تنریف، گران کاناریا، لاپالما و لاگومرا، از مهم ترین منطقه ها بخش غربی این جزایر هستند.

جزیره های شرقی مانند لانزاروته، فوئرته ونتورا و جزیره های کوچک اطراف آن ها، در منطقه ای فلاتی قرار گرفته اند و ارتفاع آن ها در حدود 1400 متر از بستر اقیانوس است. بلندترین قله اسپانیا در جزیره تنریف واقع شده است که ارتفاع آن کمی بیشتر از 3700 متر از سطح دریا است.

جزایر قناری در بیشتر روزهای سال آب و هوایی یکسان دارند و در دسته منطقه ها گرجهت دنیا قرار می گیرند. میانه درجه حرارت در شهرهای مختلف این جزایر بالای 20 درجه سانتی گراد است و بین ماه های اوت تا ژانویه (مرداد تا بهمن) کاهش دمای هوا از پنج تا 6 درجه تجاوز نمی کند. پر بارش ترین منطقه ها جزایر قناری نیز در بخش های شمال غربی که ارتفاع بیشتری دارند اتفاق می افتد؛ با این حال میانگین بارندگی نیز در این جزایر بالا نیست.

آب و هوای معتدل و آتشفشان کوه ها در طول سالیان گذشته، سبب توسعه کشاورزی و پوشش گیاهی متنوع در خاک غنی این منطقه شده است. هرچه به سمت ارتفاع های بالاتر برویم، شکل پوشش گیاهی نیز تغییر می کند و از گیاهان استوایی در منطقه ها گرم و خشک فاصله می گیرد. از مهم ترین محصولات کشاورزی و باغداری در این جزایر می توان به موز، پرتقال، قهوه، خرما، نیشکر، انگور، انواع غلات و درختان مورت و برگ بو در ارتفاع های بیشتر اشاره کرد.

جمعیت بومی جزایر قناری در منطقه ها تنریف و گران کاناریا تمرکز بیشتری دارند. زبان مردم این جزایر گرچه اسپانیایی است، در طول سال های طولانی به گویشی با لهجه پرتغالی تبدیل شده است؛ اما هنوز مردم این منطقه ها از کلمه های اصیل و سنتی در زبان اسپانیایی استفاده می کنند. قدیمی ترین ساکنان جزایر قناری اقوام گوانچه بودند؛ اما به تدریج رومیان و اعراب نیز برای بازرگانی و تجارت به این جزایر مهاجرت کردند. در طول قرن های 13 و 14 میلادی نیز دنیاگردانی از ایتالیا، اسپانیا، پرتغال و فرانسه به جزایر قناری سفر کردند و در آن ساکن شدند.

کشورهای پرتغال و مراکش در طول زمان ادعای مالکیت بر جزایر قناری داشته اند و لشکرکشی هایی نیز انجام داده اند که هنوز آثار فرهنگی از آن دوران در جزایر قناری به جا مانده است؛ اما در نهایت این جزایر به پادشاهی اسپانیا واگذار شد.

در حال حاضر جزایر قناری با سواحل زیبا و تماشایی، تفریحات متنوع آبی، آب و هوای مناسب، حیات وحش متنوع و رنگارنگ و پوشش گیاهی سرسبز، از پرطرفدارترین مقاصد گردشگری دنیا به شمار می رود. از سال 1950 میلادی نیز امکانات رفاهی در این جزایر مانند انواع هتل و رستوران ها توسعه یافتند و گردشگری در این جزایر رونق چشمگیری گرفت. (مشاهده روی نقشه)

دلیل نامگذاری جزایر قناری چیست؟

برخلاف تصور عمومی از نام جزایر قناری و شباهت اسمی آن به کلمه قناری در فارسی، نام این منطقه را از سگ ها گرفته اند. بنابر گفته بومیان این منطقه، قدیمی ترین ساکنان جزایر قناری که قبایل گوانچه ها بودند، سگ ها را حیواناتی مقدس می دانستند. در آن زمان سراسر این جزیره را سگ های بزرگ جثه ای پوشانده بودند و ساکنان این نواحی احترام زیادی برای این حیوانات قائل می شدند.

ریشه لاتین نام این جزیره که گران کاناریا و سومین جزیره به جهت مساحت در جزایر قناری است، معنی جزیره سگ ها می دهد و از کلمه لاتین Canari و Canis به معنی سگ گرفته شده است.

تفریحات و جاهای دیدنی جزایر قناری

جزایر قناری بخشی از زیباترین سواحل در کرانه اقیانوس اطلس را دارند که تابش آفتاب بر ماسه های نرم آن توجه گردشگران زیادی را به خود جلب می کند. به جز سواحل آبی و درخشان، چشم انداز ها زیبای کوهستانی، جنگل های سرسبز گرجهتی و دشت های رنگارنگ این جزایر از دیگر جاذبه های طبیعی در این منطقه هستند.

بسیاری از گردشگران برای استفاده از طبیعت بکر و زیبا و کسب آرامش در سواحل جزایر قناری به این منطقه سفر می کنند. از معروف ترین تفریحات این جزیره ها می توان به بازدید از پارک های ملی و طبیعی، موج سواری، غواصی، قایق رانی، دوچرخه سواری در طبیعت، طبیعت گردی، سنگ نوردی و بازدید از جاذبه های تاریخی و فرهنگی در جزیرها اشاره کرد.

پنج جزیره در مجموعه جزایر قناری از منطقه ها حفاظت شده طبیعی در دنیا با ظرفیت های برجسته گردشگری هستند. چهار پارک ملی نیز در این جزایر قرار دارند که زیباترین چشم میزانای طبیعی حیات وحش در آن ها به چشم می خورند. شهر باستانی سان کریستبال دلا لاگونا (San Cristobal de La Laguna) که نام آن در لیست میراث دنیای یونسکو نیز به چشم می خورد، از معروف ترین جاذبه های این جزایر است. در ادامه به معرفی معروف ترین جاهای دیدنی جزایر قناری می پردازیم.

سواحل گران کاناریا (Gran Canaria)

گران کاناریا یکی از جزیره های واقع در بخش غربی جزایر قناری است که نسبت به سایر بخش های این منطقه معروفیت بیشتری دارد. در بخش جنوبی این جزیره سواحلی زیبا با امکانات تفریحی و رفاهی مناسب وجود دارند که در طول سال از گردشگران زیادی میزبانی می کنند. تفرجگاه ماس پالماس (Maspalomas) به صورت شبانه روزی دایر است و به مسافران خدمات مختلف ارائه می دهد.

در نزدیکی ساحل گران کاناریا تپه های ماسه ای با شن روان قرار دارند که پیاده روی روی آن ها برای بسیاری افراد دلپذیر است. اطراف این ساحل انواع کافه ها و رستوران با غذاها و نوشیدنی های متنوع به چشم می خورند. نزدیک به نیمی از بومیان جزایر قناری در جزیره گران کاناریا زندگی می کنند و این جزیره دومین جزیره بزرگ در این مجموعه است. از معروف ترین سواحل این جزیره می توان به پورتوریکو و سان آگوستین (san agustin) اشاره کرد. موزه دیوسان، پارک آریناگا و کلیسای سانتا از دیگر دیدنی های جزیره گران کاناریا هستند. (مشاهده روی نقشه)

لاس پالماس (Las Palmas)

لاس پالماس نیز یکی از قدیمی ترین شهرهای جزایر قناری است که جاذبه های تاریخی زیبایی دارد و یکی از مراکز استانی در این جزیره است. قدمت این شهر به قرن پانزدهم میلادی می رسد و از معروف ترین جاذبه های آن می توان کلیسای جامع سانتا آنا (Cathedral of Santa Ana)، موزه دیوکسان (Diocesan Musuem)، موزه جزایر قناری (Museum of the Canary Islands) و خانه کلمب (Casa de Colon) را نام برد. کلیسای سانتا آنا مربوط به قرن شانزدهم میلادی است و معماری آن توجه گردشگران را به خود جلب می کند.

موزه دیوکسان محل نگهداری از آثار ارزشمند هنری و مذهبی و مسکوکات طلا و نقره است و موزه جزایر قناری مهم ترین موزه باستان شناسی و مردم شناسی در این جزایر به شمار می رود. خانه کلمب نیز نخستین خانه فرماندار این شهر بوده است و معماری تاریخی زیبایی دارد. شهر لاس پالماس مکانی مناسب برای آشنایی با فرهنگ مردمان بومی در جزایر قناری است. (مشاهده روی نقشه)

سواحل تنریف (Tenerife)

سواحل تنریف یکی دیگر از سواحل محبوب در جزایر قناری هستند که پس از گران کاناریا بیشترین گردشگر را در طول سال میزبانی می کنند. این سواحل در بخش جنوبی جزیره تنریف قرار گرفته اند و در آن رستوران ها، هتل ها، ویلاها و بخش های تفریحی متنوعی به چشم می خورند که سبب جلب توجه گردشگران می شوند. سواحل پلایا د لاس ویستاس (Playa de Las Vistas) و پلایا د لاس ترسیتاس (Playa de las Teresitas)، از معروف ترین سواحل تفریحی و خانوادگی در این جزیره به شمار می فرایند.

جزیره تنریف بزرگ ترین جزیره در مجموعه جزایر قناری است که کوه آتشفانی دارد و جاذبه های برجسته طبیعی به همراه پارک ملی و موزه گیاه شناسی در آن به چشم می خورند. این شهر جاذبه های فرهنگی برجسته ای نیز دارد که از میان آن ها می توان به خانه کنسرت و اپرای تنریف اشاره کرد. این ساختمان قدیمی رو به دریا واقع شده است و در طول سال از گروه های مختلف موسیقی پذیرایی می کند. بسیاری از گردشگران برای بازدید از جاذبه های فرهنگی و معماری زیبای خانه های این جزیره به این منطقه سفر می کنند. (مشاهده روی نقشه)

پارک ملی تیده (National Park (Teide

پارک ملی تیده یکی از منطقه ها حفاظت شده در جزایر قناری و در جزیره تنریف است که بلندترین کوه اسپانیا و سومین کوه بلند آتشفشانی در دنیا در آن واقع شده است. ارتفاع این کوه کمی بیشتر از 3800 متر است و مانند برجی بلند در میان این جزیره خودنمایی می کند.

نام پارک ملی تیده میان لیست دنیای یونسکو دیده می شود و بسیاری از گروه های طبیعت گرد علاقه مند به کوهنوردی در سفر به این جزیره به تماشای کوه تیده در پارک ملی تیده می فرایند. (مشاهده روی نقشه)

سان کریستبال دلا لاگونا (San Cristobal de La Laguna)

شهر سان کریستبال دلا لاگونا یکی از منطقه ها باستانی در جزایر قناری در محدوده تنریف است که نام آن را در لیست میراث دنیای یونسکو ثبت کرده اند. بومیان تنها بخش دوم نام این شهر را تلفظ می کنند و به همین دلیل گردشگران نیز این منطقه را با نام لا لاگونا می شناسند. آثار و بناهای زیبا با معماری منحصربه فرد ویژگی این شهر قدیمی هستند و مسافران برای بازدید از ساختمان های این منطقه و به خصوص کلیساهای آن به لا لاگونا سفر می کنند. این شهر در گذشته مرکز جزایر قناری بود و از آن با نام جواهر معماری یاد می کردند. (مشاهده روی نقشه)

لا اورتاوا (La Orotava)

شهر لا اورتاوا یکی دیگر از شهرهای تاریخی در جزیره تنریف است که خانه های چوبی آن با معماری زیبا دلیل سفر گردشگران به این شهر هستند. قدمت این خانه ها به سال ها پیش بر می شود و برخی از آن ها به ثروتمندان تعلق داشتند. در حال حاضر بسیاری از این خانه ها را بازسازی کرده اند و از آن ها به عنوان موزه هایی برای نمایش فرهنگ بومی مردم جزایر قناری استفاده می شود. لا اورتاوا باغ های پر میوه و مزارع سرسبز و تماشایی نیز دارد. سواحل این شهر برای ماهیگیری مناسب هستند. (مشاهده روی نقشه)

پارک لورو (Loro Park)

پارک لورو یکی دیگر از جاذبه های طبیعی در جزیره تنریف است که از آن با نام پارک طوطی ها نیز یاد می شود. این پارک در واقع پناهگاهی گرجهتی برای گونه های متنوع جانوری است که به جز پرندگان حیوانات دیگر را نیز شامل می شود. پس از طوطی ها، دلفین های شاد و پر انرژی این پارک دیگر موجودات تماشایی در این مجموعه هستند که در استخری بزرگ زندگی می کنند.

آکواریوم زیرزمینی یا تونل شیشه ای موجود در پارک لورو از بزرگ ترین نمونه های این آکواریوم ها در دنیا است و عبور از میان آن احساس پیاده روی در اقیانوس را تداعی می کند. از دیگر حیوانات تماشایی در این پارک می توان به دسته های پنگوئن، شیرهای دریایی، کوسه ها و نهنگ ها اشاره کرد. (مشاهده روی نقشه)

سواحل فوئرته ونتورا (Fuerteventura)

جزیره فوئرته ونتورا دومین جزیره بزرگ در مجموعه جزایر قناری است. نام این جزیره در لیست میراث یونسکو به چشم می خورد و به همین دلیل میان گردشگران محبوبیت بالایی دارد. دورتادور جزیره فوئرته ونتورا را سواحل زیبا و درخشان پوشانده اند که نسبت به سایر سواحل جزایر قناری خلوت تر هستند.

دریا در سواحل فوئرته ونتورا تلاطم زیادی دارد و طرفداران موج سواری این بخش از جزایر قناری را برای اسکان انتخاب می کنند. از دیگر تفریحات پرطرفدار در سواحل این جزیره می توان به غواصی، صخره نوردی، قایق سواری و پیاده روی روی شن های داغ اشاره کرد. (مشاهده روی نقشه)

جزیره لانزاروته (Lanzarote)

جزیره لانزاروته یکی از مرتفع ترین منطقه ها جزایر قناری است که در سراسر آن کوه های آتشفشانی بلند به چشم می خورند. این جزیره نسبت به سایر نقاط این مجموعه قدمت بیشتری دارد و نخستین ساکنان جزایر قناری در این ناحیه ساکن شده اند. روستاهای زیادی در این جزیره در طول سال های قبل زیر خاکستر آتشفشانی فرو و از میان رفته اند. یکی از ویژگی های جالب توجه این جزیره، وجود باغ های انگور میان زمین های با شن های سیاه آتشفشانی است که در طول سال های دراز و به دست کشاورزان محلی ساخته شده اند. (مشاهده روی نقشه)

پارک ملی تیمانفایا (Timanfaya National Park)

پارک ملی تیمانفایا در جزیره لانزاروته واقع شده است و کوه آتشفشانی این منطقه را در خود جا داده است. این منطقه حفاظت شده سرشار از خاک معدنی و مفیدی است که در طول فوران های آتشفشانی سالیان دراز از دل زمین بیرون آمده اند. کوه تیمانفایا هنوز آتشفشانی فعال است و ماگمای مذاب زیر آن همچنان حرکت می کند. نام این کوه و پارک ملی تیمانفایا نیز در لیست میراث دنیای یونسکو به چشم می خورد و گردشگران زیادی سالانه از این منطقه بازدید می کنند. (مشاهده روی نقشه)

غار وردس (Cueva de los Verdes)

غار وردس از معروف ترین جاذبه های گردشگری در جزیره لانزاروته به شمارمی رود. جهت داخل این غار به طول هفت کیلومتر داخل یک کوه آتشفشانی واقع شده است و از دل کوه به دریا می رسد. در گذشته این غار جهت حرکت مواد مذاب بود که پس از تخلیه خالی باقی ماند. سنگ های موجود در دیواره های غار رنگ های متنوعی از جمله قرمز، نارنجی و سیاه دارند و آثار به جای مانده در این جهت کاملا طبیعی هستند. در برخی روزهای سال مراسم و جشن هایی ویژه در این غار برگزار می شوند و گردشگران زیادی برای گشت و گذار و تماشای کنسرت موسیقی به این غار می فرایند. (مشاهده روی نقشه)

پورته دل کارمن (Puerto del Carmen)

پورته دل کارمن در جزیره لانزاروته واقع شده است و یکی از محبوب ترین شهرهای جزایر قناری میان گردشگران است. سواحل اطراف این شهر بسیار بکر و آرام هستند و شن های نرم آن در جوار دریای آرام برای گردشگران جذابیت زیادی دارد. شهر پورته دل کارمن در طول سالیان گذشته از شهری سنتی به محیطی مدرن با امکانات مناسب برای جلب گردشگران تبدیل شده است و رستوران ها، هتل ها و سواحل تفریحی زیبایی در گوشه و کنار آن به چشم می خورند.

یکی از بهترین زمان ها برای سفر به شهر پورته دل کارمن دو هفته نخست ماه اوت (10 تا 24 مرداد) است که جشنواره مذهبی و سنتی ویرگن دل کارمن (Fiesta de la Virgen del Carmen) در این شهر برگزار می شود. این مراسم با تزئین قایق های ماهیگیری و پایکوبی مردم بومی همراه است. (مشاهده روی نقشه)

آثار هنری سزار مانریکه (Cesar Manrique)

سزار مانریکه از برجسته ترین هنرمندان بومی جزایر قناری بود که در جزیره لانزاروته به دنیا آمد. این هنرمند در زمینه معماری، آثار معروف و جالب توجهی در آمریکا خلق کرد و در نهایت در سال 1986 میلادی تصمیم گرفت به زادگاهش بازشود.

هدف سزار مانریکه از بازگشت به سرزمین زادگاه خود تلاش برای حفظ طبیعت و اکوسیستم جزیره لانزاروته میان تردد بالای گردشگران بود. تلاش های او در ساخت بناهای نمادین در این منطقه تاثیر قابل توجهی در احیای این منطقه داشت. در حال حاضر آثار و بناهای به جا مانده از این هنرمند بزرگ از پرطرفدارترین جاذبه های جزایر قناری هستند.

لاگومرا (La Gomera)

لاگومرا از کوچک ترین جزیره های مجموعه جزایر قناری است که گردشگران علاقه مند به طبیعت گردی و استراحت در محیط های آرام و بکر را به سوی خود جلب می کند. سواحل ماسه ای این جزیره نیز از زیباترین جاذبه های جزایر قناری هستند و تماشای غروب آفتاب در آن ها تجربه ای به یادماندنی برای مسافران خلق می کند. در جزیره لاگومرا نیز انواع تفریحات آبی و امکانات رفاهی به چشم می خورند. آبشار ال سدرو در جزیره لاگومرا از معروف ترین جاذبه های طبیعی در این منطقه به شمار می رود. (مشاهده روی نقشه)

پارک ملی گاراجونای (Garajonay National Park)

پارک ملی گاراجونای از معروف ترین جاذبه های طبیعی جزیره لاگومرا است که نام آن را در لیست آثار یونسکو ثبت کرده اند. به دلیل شیب بالا در این پارک ملی نسبت به اقیانوس اطلس، سواحل این منطقه بسیار بکر هستند و امکان جاده کشی در این جنگل ها وجود ندارد. بخش زیادی از مساحت جزیره لاگومرا در این پارک جنگلی با پوشش گیاهی انبوه واقع شده است.

جنگل های سرسبز منطقه حفاظت شده گاراجونای، مملو از گیاهان متنوع و جانوران مختلف هستند. چشمه های جوشان و رودخانه های جاری نیز سراسر جهت این جنگل ها را در بر گرفته اند. پوشش کوهستانی در اطراف این جزیره مانع از خروج رطوبت از این منطقه می شود و به همین دلیل چرخه آب رودخانه ها با بارش باران امتداد پیدا می کند. این پارک ملی از زیباترین جاذبه های طبیعی در جزایر قناری است. (مشاهده روی نقشه)

ال هیرو (El Hierro)

جزیره ال هیرو کوچک ترین جزیره در مجموعه جزایر قناری است که به دلیل محیط دنج و امکانات تفریحی و رفاهی کاملی که دارد، گردشگران زیادی این منطقه را برای استراحت و تفریح در محیطی آرام انتخاب می کنند. والورده (Valverde) مرکز این جزیره است و هتل های کوچک و زیبا در آن به چشم می خورند. سواحل جزیره ال هیرو از تماشایی ترین بخش های جزایر قناری هستند که انواع تفریحات آبی در آن ها وجود دارند. (مشاهده روی نقشه)

پارک ملی کالدرا د تابورینته (Caldera de Taburiente National Park)

پارک ملی کالدرا د تابورینته از زیباترین منطقه ها جنگلی در جزایر قناری است که به دلیل چشم انداز ها منحصربه فرد طبیعی آن نام جزیره زیبا را بر این پارک گذاشته اند. از این پارک ملی با عنوان زیباترین منطقه در کل جزایر قناری یاد می کنند و نام این منطقه را در لیست آثار طبیعی یونسکو ثبت کرده اند. پارک ملی تابورینته در حال حاضر یکی از ذخیره گاه های طبیعی در دنیا است که گردشگران زیادی برای بازدید از آن در طول سال به جزایر قناری سفر می کنند.

در پارک ملی کالدرا د تابورینته کوهستان های بلند و سواحل بکر و زیبا با چشم میزانایی تماشایی قرار گرفته اند که از برجسته ترین ویژگی های این پارک ملی به شمار می فرایند. جریان گدازه های آتشفشانی از کوهستان های این منطقه در سال های گذشته به ساحل رسیده اند و آثار به جا مانده از آن هنوز در این سواحل دیده می شوند. بازدید از این پارک ملی در سفر به جزایر قناری لطف بسیار دارد. (مشاهده روی نقشه)

سانتا کروز د لا پالما (Santa Cruz de la Palma)

منطقه سانتا کروز د لا پالما در گذشته یکی از بندرگاه های اصلی در جزایر قناری بود که ارتباط با دنیا از طریق این بندر صورت می گرفت. امروزه نیز خانه های قدیمی اشرافی در گوشه و کنار این منطقه به چشم می خورند که سکونت تاجران ثروتمند در این شهر در گذشته را نشان می دهند. سواحل این منطقه نیز بسیار تماشایی و بکر هستند و در طول زمان تغییر زیادی نکرده اند.

منطقه سانتا کروز د لا پالما در شرق جزیره لا پالما واقع شده است که دومین کوه بلند جزایر قناری در آن واقع شده است. این جزیره نیز از زیباترین منطقه ها در جزایر قناری بود که گردشگران زیادی را به سوی خود جذب می کرد؛ اما فوران آتشفشانی در تاریخ 19 سپتامبر سال 2021 میلادی (28 شهریورماه 1400) تا به امروز (9 مهر ماه 1400)، در بخش جنوبی این جزیره ساکنان این منطقه را مجبور به تخلیه این ناحیه کرده است. ادامه فوران آتشفشانی در روزهای آینده بین یک تا چند ماه آینده پیش بینی می شود. (مشاهده روی نقشه)

بهترین زمان سفر به جزایر قناری

جزایر قناری به دلیل آب و هوای گرجهت و اقلیم سرسبزی که دارند، مقصدی مناسب برای لذت از طبیعت و دریا به شمار می فرایند. در بیشتر زمان سال آب و هوای این جزایر مانند فصل بهار است و جنگل ها سرسبز و سواحل آفتابی هستند.

در تابستان گرمای نقاط مختلف جزایر قناری مطبوع است و بهترین زمان برای استفاده از تفریحات آبی و شنا در سواحل دریا، همین زمان از سال است. از نظر آب و هوایی نیز فصل های بهار و پاییز هوا در این جزایر به مطلوب ترین حالت می رسد و گردشگران زیادی این فصل ها را برای سفر به جزایر قناری انتخاب می کنند.

در فصل زمستان با توجه به تغییر کم در درجه حرارت هوا با تابستان، تنها از شدت آفتاب کاسته می شود و زمان پیاده روی میان جنگل ها و سواحل، خنکی گوارایی احساس خواهید کرد. البته این جزایر در طول زمستان از گردشگران زیادی که از دیگر نقاط سردسیر اروپا به این جزایر می فرایند پذیرایی می کنند و به همین دلیل این فصل از شلوغ ترین زمان های گردشگری در جزایر قناری به شمار می رود.

اگر برای لذت از طبیعت، کسب آرامش و گذراندن تعطیلاتی رویایی به جزایر قناری می روید، یکی از فصل های پاییز یا بهار را انتخاب کنید. برای شرکت در جشنواره ها، کارناوال ها و لذت از آفتاب ساحل و تفریحات آبی، بهترین زمان فصل تابستان است. فصل زمستان نیز هوای خنک و مطبوع در جزایر قناری در جوار اقیانوس اطلس، انتظار شما را می کشد.

هزینه سفر به جزایر قناری

با توجه به موقعیت جغرافیایی جزایر قناری، سفر به این جزایر از کشور ایران تنها به صورت هوایی امکان پذیر است. هزینه ها در اروپا برای گردشگران خارجی با ارز یورو محاسبه می شوند و به همین دلیل سفر به جزایر قناری برای ساکنان کشور ما بسیار پر هزینه است.

با توجه به قیمت بالای هزینه های سفر به جزایر قناری آژانس های محدودی تور جزایر قناری برگزار می کنند و در طول دو سال گذشته، یعنی از زمستان سال 1399 شمسی تا به امروز به دلیل شیوع ویروس کرونا اعزام تورها متوقف شده است. برای بازدید از جزایر قناری می توانید به صورت مجزا بلیط هواپیما به مقصد مادرید یا سایر شهرهای اسپانیا تهیه کنید و سپس با پروازهای داخلی این کشور خود را به جزایر قناری برسانید. اگر بلیط ها را به صورت مجزا تهیه می کنید، زمان پرواز را با توجه به تغییر ساعت در نظر بگیرید و برای ورود به جزایر قناری در طول روز برنامه ریزی کنید.

برای تهیه بلیط مستقیم جزایر قناری می توانید بسته یک جا خریداری کنید. خطوط هواپیمایی قطر ایرویز با دو توقف در شهرهای دوحه و مادرید، شما را به فرودگاه گرن کناریا می رسانند. برخی پروازها نیز در دیگر شهرهای اروپایی توقف دارند. هزینه پرواز به جزایر قناری با توجه به کلاس پروازی و شهرهای توقف در طول جهت از قیمت 18 میلیون تومان (پاییز 1400) آغاز می شود. شهر تنریف و سایر شهرهای جزایر قناری پروازهای مجزا به مادرید دارند که برای تهیه بلیط آ ن ها باید جداگانه اقدام کنید. شهرهای کوچک تر در این جزایر زمان های پرواز محدود با قیمت های بیشتری دارند.

شلوغ ترین فصل گردشگری جزایر قناری در ماه های نوامبر و دسامبر (آذر و دی) است و به همین جهت در این زمان قیمت پروازها و همین طور هتل و سایر خدمات در این جزایر به بیشترین میزان خود می رسند. هفته های مصادف با برگزاری جشن های کارناوالی و جشنواره های متنوع در تابستان نیز قیمت ها بالا می فرایند. هزینه اقامت در هتل ها و صرف غذا در رستوران ها نیز با توجه به های سیزن و آف سیزن متغیر هستند. تنوع هتل ها در جزایر قناری بالا است و خارج از زمان تعطیلات رسمی در فصل تابستان، هتل ها کمترین هزینه ها را از گردشگران دریافت می کنند.

به طور میانه هزینه های اقامت، خورد و خوراک، استفاده از تفریحات مختلف و حمل و نقل در جزایر قناری، برای هر گردشگر روزانه بین 100 تا 150 یورو بسته به نوع انتخاب افراد تفاوت دارد. خوشبختانه ظرفیت های گردشگری طبیعی در این جزایر بالا است که این تفریحات هزینه ای ندارند. هزینه ها در جزیره گران کاناریا در مقایسه با سایر جزیره ها کمی مناسب تر هستند و به همین دلیل استقبال زیادی از سفر به این جزیره نیز می شود.

از دیگر هزینه های متعارف در سفر به جزایر قناری می توان به هزینه های ویزا، تفریحات اضافه و تورهای گشت هتل ها اشاره کرد. دریافت سیم کارت در مقصد برای استفاده از اینترنت همراه نیز هزینه های جداگانه دارد.

نکات مهم در سفر به جزایر قناری

برای سفر به مقاصد خارجی به خصوص کشورهای عضو اتحادیه اروپا، آشنایی با برخی قوانین و نکات برای برنامه ریزی در زمان مناسب ضروری است. در ادامه به بررسی مهمترین نکات در سفر به جزایر قناری می پردازیم.

 • علی رغم موقعیت جغرافیایی جزایر قناری، این جزایر بخشی از خاک اسپانیا محسوب می شوند و این کشور در محدوده اتحادیه اروپا واقع شده است؛ پس برای سفر به جزایر قناری به ویزای شینگن نیاز دارید که برای دریافت آن باید برنامه ریزی زمانی مناسب داشته باشید.
 • بهترین گزینه برای درخواست ویزا، ویزای تویستی برای بازدید از کشور اسپانیا است.
 • برای دریافت ویزا باید مدارک لازم مانند، گذرنامه، شناسنامه، گردش حساب بانکی، بلیط هواپیمای رفت و برگشت، مدارک رزرو هتل، سند ملکی و بیمه مسافرتی داشته باشید. گذرنامه شما نیز باید حداقل 6 ماه اعتبار داشته باشد.
 • با توجه به زمان سفر خود و استعلام از شرایط آب و هوایی، لباس و وسایل شخصی مناسب همراه ببرید.
 • اگر تمایل به اجاره ماشین در جزایر قناری دارید، گواهینامه بین المللی را پیش از سفر دریافت کنید.
 • پلیس اسپانیا نظارت کاملی بر ورود و خروج گردشگران خارجی در فرودگاه ها دارد و با حساسیت کامل بار مسافران را بررسی می کند.
 • پس از رسیدن به مقصد گذرنامه، مدارک شناسایی و وسایل ارزشمند خود را به صندوق امانت هتل بسپارید.
 • برای حمل و نقل تنها از تاکسی های معتبر با آرم معین استفاده کنید.
 • در جزایر قناری برای شنا و آبتنی سواحل شلوغ تر با حضور غریق نجات ها را انتخاب کنید.
 • برای استفاده از تورهای تفریحی ساحلی و گشت طبیعت، حتما از هتل محل اقامت و شرکت های گردشگری مختلف استعلام قیمت بگیرید، سپس تور مورد نظر خود را خریداری کنید.
 • کرم های ضدآفتاب را از قلم نیاندازید.
 • آب لوله کشی در جزایر قناری آشامیدنی است؛ اما برای احتیاط بیشتر بهتر است از آب های معدنی بنوشید.
 • تمام ساعت های شبانه روز زندگی در جزایر قناری جریان دارد؛ اما برای تردد شبانه نقاط شلوغ را انتخاب کنید.
 • رایج ترین غذاها در رستوران های جزایر قناری انواع ماهی ها و خوراک های دریایی هستند. پیش از سفر حتما آشنایی نسبی با غذاهای محلی پیدا کنید تا در انتخاب غذای باب میل خود به مشکل برخورد نکنید.

و در آخر بد نیست بدانید که جزایر قناری آتشفشانی هستند و این مجموعه دو مرکز دارد. فاصله جزایر قناری تا آفریقا به مراتب کوتاهتر تا اسپانیا است و چند میلیون گردشگر خارجی در طول سال به این جزایر سفر می کنند. این جزایر یکی از معدود خانه های لاک پشت های غول آسای اقیانوس اطلس به شمار می فرایند که گونه ای رو به انقراض هستند.

ورزش کشتی قناری یا کشتی لوچا تفریحی پرطرفدار در این منطقه به شمار می رود و در جشنواره های مختلف نیز مسابقه هایی در این زمینه برگزار می شوند. موخو نام سس مخصوص بومیان جزایر قناری است که رنگ نارنجی، قرمز یا سبز دارد. این سس با ادویه فراوان و انواع سبزیجات محلی تهیه می شود و همراه با بسیاری از غذاهای محلی آن را سرو می کنند.

در این مقاله به معرفی جزایر قناری در اسپانیا و جاذبه های طبیعی و تفریحات رایج در آن ها پرداختیم. تجربه های خود از سفر به این منطقه یا جاذبه های شبیه به جزایر قناری در سراسر دنیا را با ما و دیگر کاربران خبرنگاران در میان بگذارید تا ما نیز از تجربه های ارزشمند شما استفاده کنیم.

پرسش های متداول

جزایر قناری کجاست؟

جزایر قناری در فاصله بیش از 1500 کیلومتری از جنوب غربی اسپانیا و در آب های اقیانوس اطلس قرار دارند. این جزایر یکی از منطقه ها خودمختار اسپانیا به شمار می فرایند.

دلیل معروفیت جزایر قناری چیست؟

آب و هوای عالی، سواحل آفتابی و زیبا، جنگل های سرسبز، حیات وحش متنوع و زیبایی های گسترده طبیعی از دلایل معروفیت جزایر قناری و محبوبیت این منطقه ها میان گردشگران و دنیاگردان هستند.

بهترین زمان سفر به جزایر قناری کدام فصل است؟

با توجه به اقلیم گرجهت جزایر قناری، فصل های بهار و پاییز بهترین زمان ها برای سفر به این منطقه هستند، اما این جزایر در تمام طول سال از گردشگران داخلی و خارجی میزبانی می کنند.

هزینه سفر به جزایر قناری چقدر است؟

هزینه سفر به جزایر قناری از ایران، در پاییز سال 1400 شمسی برای هر بلیط هواپیما از حدود 18 میلیون تومان آغاز می شود. هزینه اقامت، خورد و خوراک و تفریح در این جزایر نیز برای هر نفر در یک روز از 100 یورو به بالا است.

منبع: کجارو / زورق / fa.wikipedia.org
انتشار: 29 اسفند 1400 بروزرسانی: 29 اسفند 1400 گردآورنده: shirgahnews.ir شناسه مطلب: 1191

به "جزایر قناری کجاست و چرا به این نام شناخته می شود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزایر قناری کجاست و چرا به این نام شناخته می شود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید