جزئیات شاخص و معاملات بورس امروز چهارشنبه 12 خردادماه 1400

به گزارش پایگاه خبری شیرگاه نیوز، شاخص بورس آغاز آرامی در جهت صعودی دارد. گام های کوتاه باعث شدند شاخص کل در 30 دقیقه ابتدایی معاملات امروز حدود دو هزار و 700 واحدی افزایش پیدا کند و به یک میلیون و 143 هزار واحد برسد. تا اینجای کار شاخص کل 24 صدم درصد و شاخص هم وزن 9 صدم درصد رشد داشته و نشان می دهد شرایط برای شرکت های عظیم بهتر است. از جمله آن ها می توان به فارس، فولاد، شپنا، برکت، کویر و غکورش اشاره نمود که بیشترین تاثیر را در رشد شاخص کل گذاشته اند. عظیمترین مانع بر سر راه افزایش شاخص کل، نماد حکشتی است.

جزئیات شاخص و معاملات بورس امروز چهارشنبه 12 خردادماه 1400

تقسیم بازار به دو نیمه مساوی

به گزارش خبرنگاران، در ساعات ابتدایی معاملات امروز چهارشنبه 12 خردادماه 1400 از بین 255 نماد بورسی معامله شده، 126 نماد قرمزپوش هستند و 129 نماد در راستا صعودی حرکت می نمایند. موردی که نشان می دهد امروز بازار به دو نیمه تقریبا مساوی سبز و قرمز تقسیم شده است. در بازار فرابورس هم امروز از بین 141 نماد معامله شده 88 نماد ارزش سهام خود را از دست داده اند و 53 نماد با افزایش قیمت سهام روبرو هستند.

نقشه بازار در ابتدای معاملات روز چهارشنبه 12 خردادماه (برای مشاهده در ابعاد بزرگتر، روی عکس کلیک کنید)

نقشه بازار در ساعات ابتدایی معاملات امروز چهارشنبه سبزرنگ است. حدود یک چهارم معاملات در صندوق های ETF اجرا شده، اما در بین آن ها شاهد تغییرات چشمگیری نیستیم. پالایش و دارا یکم نزدیک به قیمت روز گذشته و نهایتا با یک درصد افزایش قیمت معامله می شوند و دیگر صندوق های سهامی هم کمتر از یک درصد نوسان دارند. در گروه فلزات اساسی لیدر ها از صدر لیست معاملات کنار کشیده و گروه را به کویر و فجر واگذار نموده اند. صف فروش همیشگی بازار حالا به صف خرید گروه فلزات اساسی تبدیل شده است. فملی صفر، فولاد یک و ذوب دو درصد نوسان قیمت دارد. در گروه محصولات شیمیایی شاهد افزایش قیمت سهام شپلی، شگویا، پترول، نوری، شبصیر، آریا و شجم هستیم و فارس تغییر چندانی نسبت به قبل پیدا ننموده است. شبندر و شبریز در گروه فرآورده های نفتی فرایند نزولی در پیش گرفته اند، اما شپنا سه و شتران یک و نیم درصد افزایش قمیت دارند. خودرو، خساپا و خبهمن از معدود نماد های سبز گروه خودرو و ساخت قطعات هستند که حدود یک درصد رشد نموده اند. محصولات غذایی سبزترین گروه بازار امروز است. غپینو، غگل، غکورش و غزر از جمله نماد های دارای صف خرید در این گروه هستند. گروه بانک ها و موسسات اعتباری به کلی تیره رنگ شده و اغلب نماد های این گروه کمتر از یک درصد نوسان قیمت را تجربه می نمایند. موردی که نشان می دهد احتمالا بانک ها به تعادل رسیده اند. سرمایه گذاری ها، انبوه سازی، سیمان، کاغذ، لاستیک و پلاستیک و لیزینگ از گروه های سبزرنگ بازار امروز به حساب می آیند.

تعداد صف های فروش تا 230 نماد کاهش پیدا کرد

برای اولین بار بعد از ماه ها، تعداد نماد های دارای صف فروش در بازار سرمایه به کمتر از 230 نماد رسید. در ساعات سرانجامی معاملات امروز تنها 38 درصد بازار سرمایه صف فروش دارند که این رقم کمتر از نصف هفته گذشته است و تا حد زیادی امیدوارنماینده به نظر می رسد. ارزش صف های فروش بعلاوه از اوج شش تا هفت هزار میلیارد تومانی حالا به سه هزار و 460 میلیارد تومان کاهش پیدا نموده است. در سوی دیگر بازار امروز 83 نماد صف خرید به ارزش 455 میلیارد تومان دارند و 13 درصد بازار سرمایه را تشکیل می دهند.

برکت؛ سنگین ترین صف خرید بازار

گروه دارویی برکت امروز شاهد تشکیل صف طولانی از خریداران بود. حدود سه هزار و 500 نفر برای خرید 15 میلیون سهام برکت به ارزش 42 میلیارد تومان در سقف قیمت سفارش خرید ثبت کردند و تا سرانجام معاملات پیروز به خرید سهام نشدند. با کنار گذاشتن صف خرید 146 میلیارد تومانی عرضه اولیه غکورش، می توان گفت امروز سنگین ترین صف خرید برای نماد برکت تشکیل شده است. فگستر امروز صف خرید 22 میلیارد تومانی دارد و پشت سر آن نماد شپنا با صف 20 میلیارد تومانی به چشم می خورد. کاما که زمانی صدرنشین لیست صف های فروش بود حالا به جمع سنگین ترین صف های خرید پیوسته و نام او در کنار ذوب، کدما، پتایر، فروس، حفاری، فاسمین، ثبهساز، خگستر و غپینو به چشم می خورد.

10 نماد با صف فروش بیش از 40 میلیارد تومان

صف های فروش سنگین بازار امروز آب رفته اند. تعداد نماد هایی که بیش از 40 میلیارد تومان صف فروش دارند به 10 نماد کاهش پیدا نموده، اما سمگا همچنان با صف 84 میلیارد تومانی صدرنشین است و بنو با صف 78 میلیارد تومانی در رتبه دوم قرار گرفته است. خزر، ثنوسا، سنیر، قثابت، کلر، سصفها، فرابورس و خنصیر از دیگر نماد های دارای صف فروش سنگین در بازار امروز هستند.

بورس با رشد هشت هزار واحدی به تعطیلات رفت

شاخص کل بورس تهران در سرانجام معاملات امروز چهارشنبه 12 خردادماه 1400 با رشد هشت هزار و 191 واحدی به رقم یک میلیون و 148 هزار و 665 واحد رسید و با سرانجام هفته به استقبال تعطیلات نیمه خرداد رفت. امروز شاخص کل 72 صدم درصد رشد کرد، اما شاخص هم وزن تنها 17 صدم درصد افزایش داشت. موردی که نشان می دهد خیلی از شرکت های کوچک بازار سرمایه در فرایند صعودی امروز همراه نبودند. عمده رشد شاخص کل بر دوش نماد های فولاد، شپنا، فارس، شتران، وغدیر خودرو و فملی بود. اغلب گروه های بورسی امروز شرایط خوبی داشتند و سبزرنگ بودند، اما غذایی ها شگفتی ساز شدند.

نقشه بازار در سرانجام معاملات روز چهارشنبه 12 خردادماه (برای مشاهده در ابعاد بزرگتر، روی عکس کلیک کنید)

نقشه بازار رنگ سبز خود را تا سرانجام معاملات حفظ کرد. امروز در بین صندوق های ETF، پالایش حدود سه درصد و دارا یکم حدود دو درصد رشد کردند. دیگر صندوق های سرمایه گذاری سهامی هم عموما در حدود دو تا سه درصد افزایش قیمت داشتند. شپنا و شتران از گروه فرآورده های نفتی با صف خرید سنگین روبرو شدند اما شبند رو شبریز به رشد یک درصدی بسنده کردند. در بین فلزات اساسی لیدرهای گروه رشد چندان قابل توجهی نداشتند. فولاد دو درصد و فملی کمتر از یک درصد افزایش قیمت پیدا کرد اما ذوب، کویر، فجر، فاسمین، فسپا، فروس و فنورد به اسم نمادهای میانه گروه فلزات اساسی عملکرد بهتری از خود به جا گذاشتند. محصولات شیمیایی امروز با آرامش به راستا صعودی خود ادامه دادند و عموما بین یک تا سه درصد رشد کردند. خودرو و ساخت قطعات تا سرانجام معاملات به یکی از سبزترین گروه های بازار تبدیل شد. خودرو، خگسترو خبهمن با صف خرید و خساپا با رشد چهار درصدی به کار خود سرانجام دادند. بانک ها و موسسات اعتباری تمایلی به افزایش قیمت ناگهانی ندارند. وبملت یک درصد و وبصادر و وتجارت هرکدام دو تا سه درصد رشد کردند. وپاسار و وملل هم با قیمت روز گذشته معامله شدند. محصولات غذایی شگفتی ساز بودند. امروز برای تعداد زیادی از نمادهای غذایی از جمله غزر، غپینو، غگیلا و غگل صف خرید تشکیل شد. بیمه ها به جز بنو، انبوه سازی به جز ثبهساز، سیمان بجز سبهان، سرمایه گذاری ها، حمل و نقل، شرکت های چندرشته ای صنعتی، نیروگاه های به جز دماوند و بزاگرس، رایانه و لیزینگ از دیگر گروه های سبزرنگ بازار امروز بودند.

ارزش معاملات ثابت ماند

معامله گران بورس امروز حدود پنج میلیارد و 800 میلیون سهام و اوراق اقتصادی را در قالب 578 هزار معامله به ارزش چهار هزار و 834 میلیارد تومان دادوستد کردند. این رقم نسبت به روز گذشته تغییر چندانی نداشته، اما سرانه خرید همچنان بیش از دو برابر سرانه فروش است. امروز نماد های غکورش، غزر، شپنا، اپال، خساپا، خودرو و شبندر پرتراکنش ترین نماد های بورس و فگستر، چخزر، غگیلا، دماوند، کزغال، ذوب و کرمان پرتراکنش ترین نماد های فرابورس بودند.

منبع: فرارو
انتشار: 21 مرداد 1400 بروزرسانی: 21 مرداد 1400 گردآورنده: shirgahnews.ir شناسه مطلب: 956

به "جزئیات شاخص و معاملات بورس امروز چهارشنبه 12 خردادماه 1400" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات شاخص و معاملات بورس امروز چهارشنبه 12 خردادماه 1400"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید