جشنواره ملی عکس شاهنامه به سیمرغ رسید

به گزارش پایگاه خبری شیرگاه نیوز، جشنواره ملی عکس شاهنامه در نخستین دوره خود در آرامگاه فردوسی، تهران و دبی برگزار خواهد شد.

جشنواره ملی عکس شاهنامه به سیمرغ رسید

جشنواره ی سراسری عکس شاهنامه که با هدف ارج نهادن و پاسداشت جایگاه بلند حکیم سخن فردوسی و شاهکار بی مانندش شاهنامه، بعلاوه تأثیر جلوه های زیبای شاهنامه و کرد شاهنامه در در زندگی اقوام ایرانی در گستره ایران بزرگ فرهنگی، هر دو سال یک بار از سوی باشگاه شاهنامه پژوهان، هفته نامه امرداد و باشگاه نقالان برگزار می گردد، سال جاری میزبان 57 عکس برگزیده از میان بیش از هزار عکس رسیده از سراسر ایران خواهد بود.

نمایشگاه این رویداد بزرگ فرهنگی و هنری در گام نخست در آرامگاه فردوسی و سپس در تهران و دبی برگزار خواهد شد. نمایشگاه جشنواره ملی عکس شاهنامه در آرامگاه فردوسی با همکاری پایگاه میراث فرهنگی توس به علت ایجاد شرایط بهتر برای نمایش آثار از بیست و چهارم اردیبهشت تا اوایل خرداد برپا خواهد بود.

در تهران نیز از پنجم تا دوازدهم خرداد، نمایش آثار در گالری سیمرغ از گالری های برجسته و شناخته شده هر روز به همراه نقالی و شاهنامه خوانی با حضور هنرمندان و بازیگران به مدت یک هفته به نمایش گذاشته خواهد شد. آیین گشایش این نمایشگاه جمعه، پنجم خردادماه با سخنرانی شماری از شاهنامه پژوهان و اجرای نقالی همراه خواهد بود. بعلاوه برگزاری این نمایشگاه در دبی با همکاری انجمن بانوان شاهنامه خوان در تاریخ دوم و سوم خرداد برگزار خواهد شد.

نشان جشنواره ملی عکس شاهنامه و چگونگی شکل گیری این نشان

نشان جشنواره ملی عکس شاهنامه به وسیله المیرا نیکنام طراحی شد.

سیمرغ نقش مهمی در داستان های شاهنامه دارد و از او به عنوان پرنده ای پشتیبان، حامی، دانا و خردمند یاد می گردد که زال را زیر پر و بال خویش پرورش می دهد.

از آن جهت که هدف اصلی جشنواره ملی عکس شاهنامه حمایت و پشتیبانی از جامعه عکاسان به خصوص عکاسان جوانی است که قدم در این راه گذاشته اند و سعی در شناساندن مضامین شاهنامه دارند، بنابراین سعی بر آن شد تا هم خوانی نزدیک تری بین نماد انتخاب شده و هدف جشنواره وجود داشته باشد.

نقش این مرغ افسانه ای در دوره های مختلف فرم های متنوع و متغیری به خود گرفته است. در دوره ساسانی، بر بسیاری از جامها، ظرف ها و دیوارها نقش بسته و از دوران ایران باستان در اوستا حضور داشته است و همچنان نیز در هنرهای معاصر به شکل های متعددی طراحی می گردد. با توجه به اینکه در طراحی هر نشانی باید مطالعه تصویری در نقش هایی با همان مضمون وجود داشته باشد و نشان های فرهنگی معاصر چه بهتر که از پیشینه گسترده نقش های ایرانی سود جوید تا آن ها را بیش از پیش به نسل های بعدی معرفی کند، ما نیز در این راستا پیش رفته و آنچه در این نشانه شاهد هستیم برگرفته از نقوش پیشینیان ماست. نقش پیکر این نشان الهامی از نقش سیمرغ در بشقاب زرین و پارچه ابریشمی منجوق دوزی شده از دوره ساسانی است و نقش سر سیمرغ با الهام از نگاره زال و سیمرغ از شاهنامه طهماسبی است که فرم ساده شده و گرافیکی به خود گرفته است. با وفاداری به نقوش گذشتگان، تغییراتی در کل نشان به وجود آمده تا در تمام قسمت ها هندسه پنهان آن رعایت گردد.

نگاتیو به عنوان نمادی دنیای و شناخته شده از عکس و عکاسی انتخاب شد و روی پرهای این پرنده فراخ بال که پروازی بر آسمان دارد و اهدافی بلند، نهاده شد.

موضوعات جشنواره ملی عکس شاهنامه

  • آرامگاه فردوسی در توس
  • تندیس های فردوسی در سراسر ایران و دنیا
  • نقاشی ها و آثار حجمی و محیطی برگرفته از شاهنامه
  • نقالان و هنرهای نمایشی مرتبط با شاهنامه
  • کرد شاهنامه در زندگی اقوام ایران در گستره ایران بزرگ فرهنگی

دبیر این جشنواره کورش جوادی است و هیئت داوران این دوره مژگان طریقی، ابراهیم سیسان، عباس عربزاده، سعید کیایی و سوده حاجی کرم هستند. دوستداران و شرکت نمایندگان در جشنواره برای کسب آگاهی بیشتر می توانند به تارنمای جشنواره ملی عکس شاهنامه به نشانی www.shahnamehnegarkhane.ir مراجعه نمایند.

نشانی گالری سیمرغ

بالاتر از پل سیدخندان، خیابان جلفا، نبش کوچه سیمرغ، ساختمان کیانا، واحد سوم

منبع: کجارو / shahnamehnegarkhane.ir / fa.wikipedia.org
انتشار: 25 فروردین 1401 بروزرسانی: 25 فروردین 1401 گردآورنده: shirgahnews.ir شناسه مطلب: 1207

به "جشنواره ملی عکس شاهنامه به سیمرغ رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جشنواره ملی عکس شاهنامه به سیمرغ رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید