راز قدرت لژیونرهای روم در 2000 سال پیش کشف شد ، عکس

به گزارش پایگاه خبری شیرگاه نیوز، لژیونرهای امپراتوری روم، برای راهپیمایی های طولانی مدت خود احتیاج به کفش های محکم داشتند. باستان شناسان اکنون صندل رومی 2000 ساله ای را در نزدیکی قلعه ای باستانی در آلمان کشف کردند. این یافته بسیار نادر، پنجره جدیدی را به دنیای تجهیزات نظامی مورداستفاده لژیونرهای معروف رومی باز می نماید.

راز قدرت لژیونرهای روم در 2000 سال پیش کشف شد ، عکس

تینا مزدکی: باستان شناسان صندل رومی 2000 ساله ای را در نزدیکی قلعه ای باستانی در اوبرستیم آلمان کشف کردند. تنها بقایای این کفش چرمی، کف آن و چند میخ بود که به خوبی حفظ شده بود. محققان این کفش ها را با استفاده از اشعه ایکس تجزیه وتحلیل کردند که نشان داد کفش کالیگا (Caligae) است. این نوع صندل های سنگین و میخ دار بخشی از یونیفرم استانداردی بود که در آن موقع برای سربازان لژیونر رومی و نیروهای کمکی تهیه می شد. میخ های موجود در کفه باعث ایجاد کشش برای سربازان در حال رژه می شد.

محققان در حفاری در یک محل سکونت غیرنظامی در حومه قلعه نظامی روم، این کفش های نظامی باستانی را کشف کردند. به گفته اداره حفاظت از بناهای تاریخی استان باواریا (BLfD) قدمت این شهرک به سال های 60 تا 130 پس از میلاد برمی شود.

کالیگا، برای جلوگیری تاول زدن پای سربازان طراحی شده است. این کفش معمولاً دارای کفی ضخیم متشکل از چندین لایه پوست بز، گوسفند یا گاو بود. بعلاوه با گل میخ های آهنی یا مسی (clavi caligarii) میخکوب می شد. این زیره جامد پایداری و دوام کفش را تضمین می کرد. تسمه هایی نیز که کف پا و ساق پا را می پوشاند، صندل ها را در جای خود و روی پاها محکم می کرد.

جالب اینجاست که سومین امپراتور روم، کالیگولا، نام مستعار خود را از کالیگاهای کوچکی گرفته است که در دوران کودکی در میان سربازان پدرش می پوشید. کالیگولا (گایوس سزار) در لغت به معنای چکمه کوچک است، که البته لقبی نسبتاً خوب برای رهبر بدنام بود. حتی امروز و با گذشت قرن ها، کالیگولا به ظلم و بدرفتاری معروفیت دارد.

در انتها قرن اول پس از میلاد، ارتش روم آغاز به جایگزینی کالیگا با چکمه های محصوری به نام کلسی (calcei) کرد. اگر بخواهیم تصویرسازی و مشابهت امروزی برای آن ها در نظر بگیریم، می توان کالیگا را به عنوان صندل و کلسی را به عنوان کفش دید. این تغییر به علت احتیاج به حفاظت و دوام بیشتر در آب وهوای متنوع انجام شد، زیرا امپراتوری روم در سراسر منطقه ها مختلف قاره توسعه یافت.

در این محوطه باستانی، علاوه بر صندل، ضایعات غذا، ظروف سفالی، داس و اجزای مختلف لباس یافت شده است. این مصنوعات درمجموع درک غنی تری از زندگی روزمره در این جامعه باستانی ارائه می دهند. کالیگا که عمدتاً به وسیله سربازان رومی در دوران امپراتوری روم پوشیده می شد؛ روشن می نماید که شیوه های زندگی و لباس هایی که رومی ها با خود به بایرن آوردند، تا چه حد به وسیله مردم محلی پذیرفته شده است.

منبع: zmescience

54323

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 8 تیر 1403 بروزرسانی: 8 تیر 1403 گردآورنده: shirgahnews.ir شناسه مطلب: 1509

به "راز قدرت لژیونرهای روم در 2000 سال پیش کشف شد ، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راز قدرت لژیونرهای روم در 2000 سال پیش کشف شد ، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید