روز جهانی آب؛ آشنایی با 10 دریاچه ، آبشار و رودخانه باطراوت در قاره اروپا

به گزارش پایگاه خبری شیرگاه نیوز، آبراه های طبیعی که بستر اصلی حیات بر روی کره زمین محسوب می شوند هیچ گاه مانند امروز در معرض خطر نبودند.

روز جهانی آب؛ آشنایی با 10 دریاچه ، آبشار و رودخانه باطراوت در قاره اروپا

تقریبا سه میلیارد نفر که معادل تقریبا نیمی از جمعیت کره زمین است از کمبود آب رنج می برند. این در حالی است که آب های شیرین در دسترس برای هر نفر طی دو دهه اخیر یک پنجم کاهش یافته است.

آب نه تنها برای حیات انسان بلکه برای حیات حیوانات و گیاهان امری کلیدی محسوب می شود. خبرنگاران به مناسبت روز جهانی آب (22 مارس) به معرفی فهرستی از 10 آبراه یا دریاچه طبیعی اروپا پرداخته است.

به کانال تلگرام خبرنگاران فارسی بپیوندید

چشمه آب گرم مخفی در ایسلند

چشمه آب گرم مخفی در ایسلند قدیمی ترین چشمه ایسلند است. این چشمه آب گرم در سال 1891 میلادی برای اولین بار به نام منبع آب شیرین مورد استفاده قرار گرفت. دمای آب این چشمه آب گرم بین 38 تا 40 درجه سانتیگراد است. از این چشمه آب گرم به نام قدیمی ترین استخر طبیعی در ایسلند یاد می شود.

چشمه آب گرم مخفی در جنوب غربی ایسلند و نزدیکی راکیاویک، مرکز این کشور واقع شده است.

رودخانه تارا در مونته نگرو و بوسنی و هرزگوین

رودخانه تارا در مونته نگرو و بوسنی و هرزگوین بخش هایی از مرز این دو کشور را شکل داده است. این رودخانه که طول آن 146 کیلومتر است از دره ای ژرف و هم نام خود که در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است عبور می کند.

قایق سواری در راستا رودخانه تارا با حیات وحش متنوع آن محبوبیت زیادی دارد.

دریاچه بلد در اسلوونی

دریاچه بلد در شمال غربی اسلوونی و در کوهستان جولین واقع شده است. بسکمک از زوج های جوان برای گذراندن دوران ماه عسل خود دریاچه بلد را انتخاب می کنند.

این دریاچه تنها 35 کیلومتر با فرودگاه لیوبلیانا، مرکز اسلوونی و 55 کیلومتر با این شهر فاصله دارد. جزیره ای کوچک هم در دریاچه بلد واقع شده است. از این جزیره می توان چشم انداز جنگلی و کوهستانی اطراف دریاچه را تماشا کرد.

چشمه کشا در فرانسه

چشمه کشا در نزدیکی دریاچه لمان در مرز فرانسه با سوئیس دلیل اصلی معروفیت آب معدنی اویان (Evian) است. چشمه کشا در گذشته چشمه یا فواره سن کاترین نام داشت. گفته می شود که نوشیدن آب چشمه کشا به درمان سنگ کلیه کمک می کند. یکی از شخصیت های اشرافی فرانسه در زمان انقلاب این کشور در اواخر قرن هجدهم با نوشیدن آب چشمه کشا از درد سنگ کلیه رهایی یافت.

دریاچه بورنوس در اسپانیا

دریاچه بورنوس در جنوب اسپانیا و ساحل آن منطقه ای حفاظت شده برای حیات پرندگان است. شهر بورنوس در جنوب غربی منطقه اندلس واقع شده است. گردشگران برای شنا و ماهی گیری به کنار ساحل دریاچه بورنوس با آب پاک و شفاف آن می فرایند.

رودخانه وولسان در رومانی

گونه ای ماهی که به فسیل زنده مشهور است تنها در منطقه ای یک کیلومتری از رودخانه وولسان رومانی یافت می شود. سدسازی و تخریب محیط زیست باعث شده است که گونه فسیل زنده در دیگر منطقه ها رودخانه منقرض شود.

رودخانه وولسان که طول آن حدود 80 کیلومتر است به رود آرجش می ریزد.

آبشار ماردولافوسن در نروژ

آبشار ماردولافوسن با ارتفاع 705 متری خود یکی از مرتفع ترین آبشارهای قاره اروپا است. این آبشار به تنهایی ظرفیت تامین برق کل کشور نروژ را دارد. این آبشار به اصطلاح چند طبقه است؛ به این معنا که در وسط آبشار راستا مسطحی وجود دارد که آب پس از طی آن بار دیگر از ارتفاع زیاد به پایین می ریزد.

دریاچه کومو در ایتالیا

دریاچه کومو در شمال ایتالیا مقصد بسکمک از گردشگران است. کومو سومین دریاچه بزرگ ایتالیا محسوب می شود. از سوی دیگر این دریاچه که در برخی نقاط عمق آن به 425 متر می رسد یکی از عمیق ترین دریاچه های قاره اروپا است.

دریاچه کرگ در ایرلند

دریاچه کرگ در جنوب غربی ایرلند یکی از منطقه ها اصلی برای صید ماهی آزاد است. این دریاچه در پی سدسازی در راستا رودخانه کرگ شکل گرفت. راستا این رودخانه که از پارک ملی کیلارنی عبور می کند از جمله منطقه ها حفاظت شده در ایرلند است.

دلتای دانوب در رومانی و اوکراین

دلتای دانوب در دو کشور رومانی و اوکراین مساحتی به اندازه 580 هزار هکتار را پوشش می دهد. متنوع ترین گونه ماهی ها در قاره اروپا هم در دلتای دانوب یافت می شود. دلتای دانوب یکی از تحت حفاظ ترین آبراه ها در اروپا است.

منبع: یورونیوز
انتشار: 6 مرداد 1400 بروزرسانی: 6 مرداد 1400 گردآورنده: shirgahnews.ir شناسه مطلب: 931

به "روز جهانی آب؛ آشنایی با 10 دریاچه ، آبشار و رودخانه باطراوت در قاره اروپا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روز جهانی آب؛ آشنایی با 10 دریاچه ، آبشار و رودخانه باطراوت در قاره اروپا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید