سهمیه های کنکور کیفیت آموزش را تحت تاثیر قرار داده است

به گزارش پایگاه خبری شیرگاه نیوز، حسینی گفت: استفاده دانشجویان از سهمیه های کنکور برای ورود به دانشگاه کیفیت آموزشی دانشگاه ها را تحت تاثیر قرار داده است.

سهمیه های کنکور کیفیت آموزش را تحت تاثیر قرار داده است

سید حسین حسینی معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه تهران در گفت وگو با خبرنگار درباره سهمیه های کنکور برای پذیرش دانشجویان در دانشگاه ها گفت: مدت زمان زیادی است که سهمیه های کنکور مورد بحث قرار گرفته و در طی سالیان گذشته سهمیه های متعددی برای پذیرش دانشجویان در دانشگاه های عالی رتبه وضع شده است.

او افزود: قانون برنامه ششم توسعه مجلس شورای اسلامی، موضوع سهمیه کنکور را حاد تر کرده است، مجلس برای افرادی که به مدت 6 الی 7 ماه در جبهه حضور داشتند سهمیه ایثار گری به میزان 5 درصد وضع کرد که این سهمیه ها در گذشته بخشی از ملاک مورد نظر برای ورود دانشجویان به دانشگاه بودند.

حسینی شرح داد: برای مثال در گذشته از پذیرش حدود 4 هزار نفر دانشجو در تمام مقاطع تحصیلی در دانشگاه تهران به صورت متوسط سالانه حدود 500 الی 600 نفر از طریق سهمیه ایثارگری که در کنکور درج شده بود پذیرش می شدند، اما از سال 96 که قانون جدید تصویب شد ما شاهد دو برابر شدن سهمیه ایثارگری کنکور برای ورود دانشجویان به دانشگاه های برتر بوده ایم.

او گفت: استفاده از سهمیه کنکور برای ورود به دانشگاه در وهله اول به این علت بود که یا حد نصاب وجود نداشت و یا در وهله دوم اعلام شد که اگر جای سهمیه های خالی، پر نشده پس افرادی که دارای سهمیه 5 درصدی ایثارگری هستند، بتوانند از آن استفاده کرده و آن را پر کنند. به همین علت در حال حاضر رقابت هایی که بین دانشجویان در حوزه علوم پزشکی و دانشگاه های برتر کشور برای ورود به دانشگاه وجود دارد، تقریبا بالای 25 درصد ظرفیت آن ها توسط افرادی که با سهمیه وارد می شوند، پر خواهد شد.

  • شرایط و ضوابط استفاده از سهمیه ها در کنکور سراسری 99

معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه تهران ادامه داد: استفاده دانشجویان از سهمیه های کنکور برای ورود به دانشگاه کیفیت آموزشی دانشگاه را تحت تاثیر قرار داده است. استفاده از این سهمیه ها در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری هم پدیده ای مورد انتقاد است. همچنین از منظر اجتماعی هم در طی سال های اخیر شاهد اعتراضات گسترده اجتماعی درباره این موضوع بوده ایم، چرا که از نظر خانواده ها ورود فرزندانشان به دانشگاه اهمیت ویژه ای دارد و با وجود سهمیه ها رقابت برای ورود به دانشگاه های برتر و سطح یک کشور از قبیل دانشگاه های علوم پزشکی بسیار سخت تر می شود.

حسینی در انتها گفت: لازم است تا مجلس، قانون توسه ششم که همان سهمیه کنکور است را اصلاح کند. این موضوع علی رغم این که حاشیه های گسترده در خصوص نارضایتی های اجتماعی افراد را به همراه داشته است، متاسفانه تا به امروز از طریق مجلس و شورای عالی انقلاب فرهنگی تعیین تکلیف نشده است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 27 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: shirgahnews.ir شناسه مطلب: 271

به "سهمیه های کنکور کیفیت آموزش را تحت تاثیر قرار داده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سهمیه های کنکور کیفیت آموزش را تحت تاثیر قرار داده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید