فرونشست به یک کیلومتری بنا های تاریخی اصفهان رسید

به گزارش پایگاه خبری شیرگاه نیوز، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان گفت: آنالیز های کارشناسان نشان می دهد که فرونشست به فاصله یک کیلومتری بنا های تاریخی رسیده است.

فرونشست به یک کیلومتری بنا های تاریخی اصفهان رسید

به گزارش باشگاه خبرنگاران، علیرضا ایزدی مدیرکل میراث فرهنگی استان اصفهان گفت: بر اساس پایش ها فرونشست هنوز به بنا های تاریخی اصفهان نرسیده، اما تضمینی برای در امن ماندن این بنا ها از این خطر زودهنگام وجود ندارد.

او با اشاره به اینکه فرونشست، ناشی از خشکسالی، خشک شدن زاینده رود و برداشت بی رویه آب های زیرزمینی است گفت: فرونشست، امروز از دغدغه های اصلی در مدیریت شهری، میراث فرهنگی و ... است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان اضافه نمود: با این حال بر اساس پایش ها، تا به امروز فرونشست به بنا های تاریخی اصفهان آسیبی وارد نکرده و به عنوان مثال ترک هایی که در مسجد جامع دیده می گردد، به علت اشتباه در حوزه کف سازی آن ایجاد شده است.

ایزدی گفت: البته این بدان معنا نیست که بنا های تاریخی در خطر نیستند. چون در نواحی شمالی اصفهان شواهدی از فرونشست وجود دارد و با توجه به فاصله کم آن با آثار تاریخی اصفهان، هیچ تضمینی وجود ندارد که فرونشست به بنا های تاریخی نرسد.

به گفته او قرار است طی یکی دو ماه آینده تعدادی دستگاه جی پی اس در بنا های تاریخی نصب گردد تا وضع آن ها شبانه روزی رصد گردد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گرشگری و صنایع دستی استان اصفهان با بیان اینکه ترک های موجود در بعضی از بنا های تاریخی با توجه به بافت خشتی و آجری آن ها جزو ترک های طبیعی هستند گفت: آنالیز ها نشان می دهد که ترک های مسجدسید و مسجد جامع به علت فرونشست نیست. درمورد سازه مسجد امام هم نگرانی هایی وجود داشت که پس از پایش معین شد فعلاً از نظر فرونشست مسئله ای آن را تهدید نمی کند.

ایزدی اضافه نمود: درمورد پدیده های نگران کننده در کف رودخانه زاینده رود برای پل های تاریخی به ویژه سی وسه پل و پل خواجو هم امیدواریم با آنالیز های بیشتر و تزریق اعتبارات، بتوانیم برای استحکام بخشی آن ها اقدامات موثری داشته باشیم.

منبع: فرارو
انتشار: 5 آذر 1401 بروزرسانی: 5 آذر 1401 گردآورنده: shirgahnews.ir شناسه مطلب: 1364

به "فرونشست به یک کیلومتری بنا های تاریخی اصفهان رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرونشست به یک کیلومتری بنا های تاریخی اصفهان رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید