جاذیه های دیدنی و تاریخی ساوه؛ شهر یاقوت های سرخ

به گزارش پایگاه خبری شیرگاه نیوز، این شهر باستانی به خاطر نعمت داشتن باغ های زیاد انار به شهر یاقوت های سرخ هم معروف است.

جاذیه های دیدنی و تاریخی ساوه؛ شهر یاقوت های سرخ

جاهای تماشای ساوه به واسطه قدمت طولانی، بکر و متعدد است این شهر از مکان های متنوعی چون تپه های باستانی، زیارتگاه های معروف، منطقه ها طبیعی دست نخورده، روستاهای زیبا، چمنزارهای سبز، چشمه سارها، آبشارها و دیگر منطقه ها توریست پذیر دیگری برخوردار است که هر ساله گردشگران و مسافران زیادی را مجذوب خود می کند. در این مطلب با ما همراه باشید تا با تماشای های شهر یاقوت های سرخ بیشتر آشنا شوید.

روستای گردشگری سامان

روستای گردشگری سامان، روستایی در شمال غربی ساوه و در نوزده کیلومتری شمال غربی بخش نوبران در دامنه جنوبی کوه های خرقان است که جاذبه های طبیعی زیادی چون آبشارهای بزرگ و کوچک، درختان کهن، رودخانه خروشان و پوشش گیاهی خاص منطقه دارد. در طول جهت رودخانه این روستا چند آسیاب قدیمی وجود دارد که مشهورترین آن ها آسیاب قازان بیگ نام دارد. قلعه سامان هم در غرب این روستا جای گرفته و از منطقه ها تاریخی روستای سامان به تعداد می رود. طبیعت چشم نواز و بکر این روستا هم برای علاقه مندان به کوهپیمایی و کوهنوردی بسیار مناسب است.

چشمه بالقلو

چشمه بالقلو از تفرجگاه های تابستانی شهر ساوه است

چشمه بالقلو در انتهای روستای بالقلو درشهر ساوه واقع شده است و یکی از بزرگ ترین و پرآب ترین چشمه های این شهر به تعداد می رود. چشم انداز بسیار زیبای اطراف این چشمه گردشگران و مسافران زیادی را به ویژه در فصل تابستان جذب خود می کند.

قلعه دختر ساوه

قلعه دختر ساوه یا بنای قیز قلعه یکی از اصلی ترین آثار تاریخی و شگفت انگیز ساوه است که در 23 کیلومتری جنوب این شهر، روی صخره ای بلند واقع شده است. این قلعه به دلیل قرارگیری در منطقه ای مرتفع و سخت گذر از دوران باستان تا امروز همچنان ناشناخته به جای مانده است.

شهر زیرزمینی آوه

شهر زیرزمینی آوه در جنوب شرقی ساوه در حاشیه آزادراه ساوه به سلفچگان واقع شده است. ساخت این شهر تاریخی به اردشیر بابکان نسبت داده می گردد. شهر زیر زمینی آوه دارای محوطه باستانی، آب انبار قدیمی، کاروانسرای صفوی و آستان مقدس امامزاده عبدالله است و بزرگ ترین محوطه تاریخی و از جاهای تماشای استان مرکزی محسوب می گردد.

طبق بررسی ها و مطالعات باستان شناسی روی سفال های مکشوفه از این محوطه تاریخی قدمت آن به عصر مفرغ، آهن و دوره میانی اسلامی می رسد. کاروانسرای موجود در این محوطه باستانی هم از دوران حکومت صفویان به شکل چهار ایوانی و قرینه سازی کامل به یادگار مانده است.

مسجد جامع ساوه

مسجد جامع ساوه اثری باشکوه و بی نظیر از هنرنمایی اساتید ایرانی و گوهری گران بها از لحاظ معماری و تزیینات خاص ایرانی است که علاوه بر اهمیت مذهبی، از لحاظ نقاشی، معماری، کاشی کاری و تزیینات اجرا شده روی آن مانند گچبری ارزش بسیار زیادی دارد. در این بنا می توانید سه دوره تاریخی از قبیل ساسانیان، قرون اولیه اسلامی و همچنین دوران پادشاهی حاکمان صفوی را مشاهده کنید. مسجد جامع ساوه همچنین از مساجد کهن و از نخستین مسجدهای کشور به تعداد می رود.

منطقه نمونه گردشگری روستاهای سنگستان و خلیفه کندی

منطقه نمونه گردشگری روستاهای سنگستان و خلیفه کندی در 75 کیلومتری شهر ساوه واقع شده است. رودخانه مزلقان چای شاهرگ آبادانی و حیات این روستاها خصوصا روستای خلیفه کندی است. حاشیه زیبا و سرسبز رودخانه و باغ های خرم و سرسبز منطقه گردشگری روستاهای سنگستان و خلیفه کندی از جاذبه های طبیعی و گردشگری این منطقه به تعداد می آید.

امامزاده سید اسحاق

امامزاده سید اسحاق در شرق شهر ساوه در ابتدای جاده ساوه به قم واقع شده است. بنای این امامزاده نمایانگر هنرنمایی دوره حکومت سلجوقیان و صفویه است. امامزاده سید اسحاق دارای بقعه ای برج مانند است و سبک معماری ساختمان آن مانند بناهای عصر سلجوقیان در نیمه قرن هفتم هجری قمری است که در دوران حکومت صفویه نقشه گنبد آن به صورت کنونی درآمده است. اهمیت این سازه به خاطر آجرها و کاشی های فیروزه ای رنگ روی مقبره است که دارای خطوطی بسیار زیبا هم هستند.

مجموعه تاریخی بازار ساوه

مجموعه تاریخی بازار ساوه یادگاری از دوران صفوی دراین شهر است که امتداد آن از شمال به خیابان امام خمینی و از جنوب به میدان انقلاب می رسد. این مجموعه تاریخی در سال 1378 به نام یکی از آثار ملی کشور به ثبت رسیده است. مجموعه تاریخی بازار ساوه شامل مسجد چهارده معصوم، دالان حاج ملک و تیمچه نبوی زاده با چهار گذر می گردد.

آبشار هندس

آبشار هندس یا هندیس، آبشاری کوچک و فصلی است که در تنگنای دره ای کوهستانی در جنوب ساوه جای گرفته و از جمله جاذبه های طبیعی این شهر به تعداد می رود. این آبشار کوچک پانزده متری در فصل بهار خصوصا در فروردین ماه پرآب می گردد.

مسجد سرخ

مسجد سرخ یکی از بناهای مذهبی و تاریخی شهر ساوه است که به موجب تزیینات و کتیبه های قرمز رنگی که در آن به کار برده شده، به مسجد سرخ یا قرمز معروف شده است. این مسجد از سر در ورودی، صحن، ایوان، گنبدخانه، شبستان، رواق، مناره، دو مدرسه قدیمی و تازه و یک مسجد تازه تشکیل می گردد که با ارزش ترین عناصر سازنده آن از قبیل محراب مزین شده، کتیبه های گچبری شده، نقاشی های متعدد و مناره آجری آن هستند.

پارک جنگلی شهید چمران ساوه

پارک جنگلی شهید چمران در ضلع جنوب غربی ساوه در مجاورت جاده کمربندی همدان قرار گرفته و در سال 1354 خورشیدی به مساحت 107 هکتار تاسیس شده است. در این پارک جنگلی می توانید انواع گونه های درختان جنگلی از جمله کاج تهران، گل ابریشم، اقاقیا، سرو خمره ای، سرو نقره ای، ارغوان، زبان گنجشک، توت، پسته، زیتون و عرعر را مشاهده کنید.

دریاچه سد الغدیر

دریاچه سد الغدیر در 25 کیلومتری شهر ساوه روی رودخانه قره چای به منظور تنظیم آب رودخانه و کنترل آن در مواقع سیلابی، آبیاری اراضی دشت ساوه، تامین آب آشامیدنی شهر ساوه و شهر صنعتی کاوه و همین طور تولید نیروی برقابی به مقدار پانزده مگاوات احداث شده است. دریاچه پشت این سد نزدیک به 850 هکتار دارد و یکی از منطقه ها گردشگری شهر ساوه به تعداد میرود.

پل سرخده

پل سرخده یکی از آثار ثبت شده ملی ایران است که در پانزده کیلومتری جنوب شهر ساوه و در ساحل جنوبی رودخانه قره چای در روستایی به همین نام ساخته شده است. گفته می گردد که قدمت این پل به دوره صفوی یا سده های اولیه اسلام می رسد.

آبشار آقچه قلعه

آبشار آقچه قلعه در جهت رودخانه قره چای واقع شده است

آبشار آقچه قلعه از منطقه ها طبیعی و مجذوب کننده استان مرکزی در روستایی به همین نام در شهر ساوه در جهت رودخانه قره چای است. نواحی سرسبز و خوش آب و هوای اطراف این آبشار برای مسافران از مجذوب کنندهیت زیادی برخوردار است.

گنبد چهار سوق

گنبد چهار سوق از دیگر آثار تاریخی ساوه است که قدمت آن به دوران حکومت صفوی باز می گردد. این بنا در سال 1386 به مناسبت روز جهانی صنایع دستی به نام موزه مردم شناسی شهر ساوه مورد بهره برداری قرار گرفت. در این موزه می توانید آثاری چون کتب خطی یا دست نویس، انواع قفل های قدیمی، ظروف مسی و سفالی، سکه و اسناد خطی و سنگ قبرهایی متعلق به دوره قاجاریه را تماشا کنید.

قلعه آردمین

قلعه آردمین در 56 کیلومتری جاده ساوه به همدان در سه راهی غرق آباد در انتهای جاده ای خاکی به سمت شمال در دهکده ای سرسبز و با صفا در دامنه جنوبی کوه های رحمان واقع شده است. این قلعه شامل بخش های اندرونی، بیرونی ایوان ها، تالارهای شاه نشین، ارسی های گره کاری شده و برج های متعدد می گردد. نمای سازه قلعه آردمین از داخل حیاط، چهارچوب های مستطیل آجری شکل است که یکی در میان با استفاده از گچ سفید شده اند.

بام ساوه

بام ساوه از دیگر نقاط تماشای این شهر است که از آنجا می توانید نمای پانورامایی از چشم انداز کل شهر ساوه داشته باشید. اگر در پی جایی به دور از شلوغی شهر و مملو از آرامش هستید، پیشنهاد می کنیم حتما به بام ساوه سر بزنید. بام ساوه دارای امکاناتی از جمله نمازخانه، لوازم بدن سازی، زمین بازی بچه ها، باربکیو، آبخوری، آلاچیق، میز و صندلی بتونی، آب نما، استخر، میز پینگ پنگ و دکه بوفه است.

کلیسای چناچی علیا

کلیسای چناچی علیا در بافت تاریخی روستایی به همین نام در شهر ساوه قرار گرفته است. از دیدگاه معماری این کلیسا شامل دو بخش قدیمی که بیشتر از گل، سنگ و خشت ساخته شده و بخش دیگر که با آجر بازسازی شده، می گردد. سقف کلیسای چناچی علیا از تیرهای بلند چوبی و همچنین تخته و پرتو پوشیده شده است. در روی دیوارهای داخلی کلیسا، نمادها، مظاهر و باورهای دینی و مذهبی حضرت مسیح و حواریون ایشان در قالب تابلوهای نقاشی دیده می گردد.

قلعه تاریخی الویر

قلعه تاریخی الویر از دیگر مکان های تاریخی ساوه است که در شمال غربی این شهر در روستایی به همین نام واقع شده است. این روستای تاریخی از سه تپه باستانی تشکیل شده که قلعه الویر در تپه دوم آن واقع شده است. از سنگ، خشت و سفال های ساده و لعابدار مکشوف از این قلعه می توان به این نتیجه رسید که قدمت آن مربوط به دوره ساسانی و بعد اسلام تا زمان حکومت صفویه است.

غار آقداش

غار آقداش در کوه های شامل آبادی آقداش در شهر ساوه جای گرفته است. در این غار می توانید شاهد نقاشی های حاکی از سکونت انسان در عصر شکار باشید. غار آقداش به واسطه همین نقاشی ها از مهم ترین محوطه های باستانی و تاریخی شهر ساوه و بخش نوبران محسوب می گردد.

منطقه نمونه گردشگری روستای باغ شیخ

منطقه نمونه گردشگری روستای باغ شیخ در هشت کیلومتری بخش مرکزی ساوه بین دو روستای احمدآباد و طراز ناهید واقع شده است. باغ شیخ از جمله روستاهای کویری کشور است که بافت تاریخی آن از معماری منحصربه فرد شهرهای کویری پیروی می کند. از جمله آثار تاریخی این روستا می توان به کاروانسرای عبدالغفارخان در سمت غرب روستا متعلق به دوران فتحعلی شاه قاجار و تکیه باغ شیخ در مرکز روستا با طرح شبستانی اشاره کرد.

دریاچه مصنوعی ساوه

دریاچه مصنوعی ساوه، تفرجگاهی مناسب با چشم انداز ها زیبا و استثنایی است که مسافران، مردم و گردشگران زیادی را مجذوب خود می کند. این دریاچه تفریحی و مصنوعی دارای سطح آبگیر 33 هزار مترمربع، گنجایش شصت هزار متر کعب آب و عمق دو متر است. امکانات قایقرانی در این دریاچه وجود دارد و در اطراف آن هم فضای کافی برای پیاده روی، استراحت و انجام ورزش فراهم شده است.

منبع: گردشبان
انتشار: 31 تیر 1400 بروزرسانی: 31 تیر 1400 گردآورنده: shirgahnews.ir شناسه مطلب: 919

به "جاذیه های دیدنی و تاریخی ساوه؛ شهر یاقوت های سرخ" امتیاز دهید

1 کاربر به "جاذیه های دیدنی و تاریخی ساوه؛ شهر یاقوت های سرخ" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جاذیه های دیدنی و تاریخی ساوه؛ شهر یاقوت های سرخ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید