وقتی حقوقی ها نوسان گیری می کنند ، سهامداران تازه وارد اولین بازنده رفتار هیجانی در بورس

به گزارش پایگاه خبری شیرگاه نیوز، به گزارش خبرنگاران، فراگیر شدن بورس و رشد تعداد افرادی که بخشی از سرمایه خود را وارد بازار سرمایه کرده اند، مانند تیغی است که هم می تواند بر روی گلوی سهامداران باشد و هم می تواند راه رونق اقتصادی را باز کند.

وقتی حقوقی ها نوسان گیری می کنند ، سهامداران تازه وارد اولین بازنده رفتار هیجانی در بورس

از پروفایل ما bestcanadatours دیدن نمایید.

در این بین دولت به عنوان یک بازیگر اصلی در این بازار، رفتارهای متناقضی طی ماه های اخیر از خود نشان داده است. نمونه شاخص این گونه رفتارها را می توان طی هفته گذشته مشاهده کرد، هماهنگ نبودن وزارتخانه های اقتصاد و نفت در خصوص عرصه دارا دوم، به اعتماد مردم لطمه جدی وارد کرده است.

کاهش اعتماد به دولت و تصمیمات این نهاد در حمایت از بورس، روزهای قرمز رنگی را برای همه نمادهای بورسی و برای شاخص کل بورس رقم زده است. طی هفته گذشته شاخص کل بورس به دو میلیون و هفتار هزار واحد رسیده بود که طی یک هفته گذشته با کاهش 260 هزار واحدی به یک میلیون و هشتصد و بیست هزار واحد رسیده است.

حقوقی ها عامل ریزش بورس؟

یکی از نکاتی که در شرایط فعلی بسیار در میان سهامداران از آن صحبت می شود، عرضه های بی مفهوم بعضی شرکت های حقوقی در بازار سرمایه است. بیشتر این شرکت ها که از قضا دولتی نیز هستند به جای برگرداندن اعتماد از دست رفته به دولت و حمایت های آن، در حال نوسان گیری از مردم هستند.

تشکیل صف های میلیونی خرید طی زمان انجام معاملات امروز و سپس از بین رفتن این صف ها به دلیل عرضه بی منطق سهام شرکت ها توسط بازیگران اصلی آنها نشان می دهد، در حال حاضر شرکت های حقوق به دنبال نوسان گیری هستند.

سهامداران خرد بلند مدت فکر کنند

البته نباید از این موضوع نیز به راحتی بگذریم که ترس سهامداران خرد در بازار سرمایه نیز دلیل دیگری بر ایجاد این نوع نوسانات لحظه ای در بازار است. افرادی که وارد بورس شده اند به دلیل اینکه بیشتر آنها با کمترین آموزش وارد بورس شده اند، از هر نوسانی در بورس، ترسیده و می خواهند به هر طریق شده از زیان خارج شوند. این رفتار هیجانی ناشی از عدم اعتماد به دولت و عدم آشنایی با چارچوب های معامله در بورس تنها یک بازنده دارد و آنهم سهامداران خرد هستند.

اجباری کردن آموزش برای افراد حاضر در بازار سرمایه می تواند هم برای آنها مفید باشد و هم از رفتار هیجانی آنها در مواقعی که به دلایل بازار دچار اصلاح یا ریزش می شود، جلوگیری کند.

سیگنال فروشی در فضای مجازی عاملی برای تشدید رفتار هیجانی

همه این عوامل در کنار وجود تعداد زیادی کانال و صفحه در شبکه های اجتماعی به عنوان اساتید بورس، نیز مزید بر علت این رفتارهای هیجانی شده است.

این کانال ها و صفحات دایم در حال سیگنال دادن بعضی نمادهای خاص هستند. بیشتر این نمادها به عنوان سهم بنیادی و ارزنده به افراد معرفی می شود. پس از چند روز که این نمادها به دلایل مختلف وارد فاز اصلاح می شوند، این کانال ها و صفحات به سمت سهم دیگری رفته و همین بلا را سر افراد دیگری می آورند.

به نظر می رسد بخشی از این سیگنال فروش ها از پیش با بعضی حقوقی ها برای ایجاد نوسان در سهام این شرکت ها توافق هایی کرده اند. چنانکه بزرگ ترین برنده بازی سیگنال فروش ها در واقع بعضی حقوقی ها هستند.

ورود بخش های نظارتی سازمان بورس برای ساماندهی این دست سیگنال فروشان که تعیین نیست بر اساس چه تحلیل هایی این چنین رفتار می کنند، در شرایط فعلی حایز اهمیت است.

در سرانجام به نظر می رسد باید گفت، رفتار هیجانی در بازار چه بر اثر بی اعتمادی ایجاد شده به دولت باشد و چه به دلیل عدم آگاهی و عدم آموزش افراد باشد و یا دلیل بیرونی مانند صفحات مجازی سیگنال دهی داشته باشد، می تواند آرزوی چندین ساله دولتمردان درباره حضور افراد بیشتر به بورس و تامین مالی بنگاه ها از طریق بورس را با خدشه روبرو کند.

منبع: فارس

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 16 مهر 1399 بروزرسانی: 16 مهر 1399 گردآورنده: shirgahnews.ir شناسه مطلب: 373

به "وقتی حقوقی ها نوسان گیری می کنند ، سهامداران تازه وارد اولین بازنده رفتار هیجانی در بورس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وقتی حقوقی ها نوسان گیری می کنند ، سهامداران تازه وارد اولین بازنده رفتار هیجانی در بورس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید