اتحادیه اروپا به دنبال بروزرسانی سیاست ها در اقتصاد دیجیتال

به گزارش پایگاه خبری شیرگاه نیوز، به گزارش خبرنگاران، رضا قاسمی پور، پژوهشگر تنظیم بازار و رقابت سازمان تنظیم مقررات رسانه های صوت و تصویر فراگیر در یادداشتی که در اختیار خبرنگاران قرار داده به موضوع بروزرسانی سیاست های رقابتی در حوزه اقتصاد دیجیتال و پلتفرمهای اینترنتی اتحادیه اروپا و فرانسه پرداخته است.

اتحادیه اروپا به دنبال بروزرسانی سیاست ها در اقتصاد دیجیتال

با ما سفر کنید و با تور اروپا ارزان از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

متن این یادداشت به توضیح زیر است:

روز پنج شنبه 11 ژوئن وبیناری توسط کمیسیون تنظیم گری اروپا برگزار گردید که موضوع مقررات رقابت در اقتصاد دیجیتال با تمرکز بر نقش شرکت های عظیم یا اصطلاحا بیگ تک ها در این حوزه مورد بحث نهاده شد. در ابتدا نیکولاس پتیت استاد حقوق رقابت در موسسه دانشگاهی اروپا آخرین کتاب خود را ارائه داد. مهمان دیگر این وبینار ایسابلا دِ سیلوا رئیس مرکز رقابت فرانسه بود. این برنامه ترکیبی از ارائه آخرین یافته های آکادمیک در حوزه اقتصاد دیجیتال و بیان چالش های روز سیاست گذاری در این حوزه بود. پیچیدگی بازار در اقتصاد دیجیتال و لزوم بازتعریف مفاهیم مالی همچون تعریف بازار ، قدرت بازار ، تسلط و ... موضوعاتی بودند که هر دو بر آن تاکید جدی داشتند. اقتصاد پلتفرمی و دیجیتال به دلیل ماهیت خاص آن از جمله وجود اثر شبکه ای باعث شده تا معیارهای کلاسیک تعریف و قدرت بازار در این فضا کارا نباشند.

یکی از نکات اصلی ارائه پتیت بحث پویایی بازار در اقتصاد دیجیتال بود. تغییر و تحول در این بازار و شرکت های فعال در آن به حدی است که قانون گذار بعضا نمی تواند پابه پای این شرکت ها پیش رود. برای مثال شرکتی مانند آمازون از یک خرده فروشی در حوزه کتاب آغاز کرد ولی در طی زمان خدمات خود را بسیار وسیع تر نموده و در حوزه های زیادی فعالیت میکند. به عبارت دیگر می توان گفت که این بازار دارای عدم قطعیت زیادی می باشد؛ به نحوی که فراز و فرودهای این بازار حتی شرکت های عظیم را می تواند در مدت زمان کوتاهی از عرصه خارج سازد(مانند آنچه درباره شرکت نوکیا رخ داد).

یکی از نکاتی که شرکت کنندگان بر آن متفق بودند آن بود که ساختار بازار در اقتصاد دیجیتال به گونه ای است که معمولا یک شرکت در یک حوزه به انحصار یا قدرت بازاری بالایی دست می یابد و با سایر شرکت ها در حوزه های دیگر به رقابت می پردازد. برای مثال هرکدام از شرکت های گوگل، فیسبوک در حوزه اصلی خود که موتور جست وجو و رسانه های اجتماعی است، انحصار داشته و قدرت اصلی بازار است اما در بازاری مانند رایانش ابری میان شرکت های مختلف رقابت وجود دارد.

نکته پایانی پتیت ارائه روینمودهای مختلف در بحث تنظیم گری شرکت های عظیم حوزه اقتصاد دیجیتال بود. در تنظیم گری شرکت ها در اقتصاد دیجیتال دو رویکرد وجود دارد. رویکرد اول مبتنی بر تسهیل ورود افراد تازه به بازار و کوشش در جهت زیادکردن بازیگران بازار در جهت ایجاد رقابت و بهبود خدمات در بازار می باشد. رویکرد دوم اما هدف خود را جلوگیری از بروز رفتارهای مخل رقابت و سوءاستفاده از شرایط مسلط، توسط قدرت بازار می گذارد. اقتصاد دیجیتال به گونه ایست که به دلیل وجود اثر شبکه ای به ناچار شرکت های عظیمی در هر حوزه شکل خواهند گرفت؛ زیرا عظیم شدن یک شرکت همراه با توانایی بیشتر برای جذب مخاطب جدید بوده است. به همین دلیل رویکرد اول در تنظیم گری بازارها در اقتصاد دیجیتال کارآمد نبوده و رویکرد دوم باید دنبال گردد. به عبارت دیگر تنظیم گر باید مراقب این باشد که بازار اصطلاحا (تیپد) نگردد، حالتی که در آن یک بازیگر به دلیل داشتن سهم بازار زیاد و مطمئن بودن از حفظ سهم خود کوشش چندانی برای نوآوری و بهبود کیفیت خدمات خود نمی کند.

خانم دِ سیلوا با تکمیل بحث فوق به ارائه چالش های عملی در مرکز رقابت فرانسه در حوزه تنظیم گری در اقتصاد دیجیتال پرداخت. به اعتقاد وی یکی از چالش های اصلی تنظیم گری در حوزه دیجیتال، تغییر پارادایم هاست به نوعی که ادبیات اقتصاد کلاسیک دیگر جوابگوی شرایط فعلی نیست؛ امروز ما در یک نقطه بسیار مهمی قرار داریم و باید متناسب با شرایط جدیدی که به وجود آمده است، مطالب به روزی فراوری کنیم. برای مثال در تعریف قدرت بازار دیگر نمی توان تنها به معیارهایی مانند سهم بازار توجه کرد؛ بلکه شرایط جدید پیچیدگی هایی دارد که تعاریف و معیارهای دقیق تری را می طلبد.

با توجه به مطالبی که بیان شد یکی از موضوعاتی که هم اکنون در دستور کار مرکز رقابت فرانسه واقع شده است ارائه تعریف بازار در فضای اقتصاد دیجیتال است؛ چراکه تعریف بازار نقطه آغاز ارزیابی سهم بازار شرکت هاست و تعریف دقیق آن اهمیت بسیار دارد. مشابه چنین چالشی را نیز در قانون رقابت ایران یعنی قانون اجرای سیاست های اصل 44 مشاهده می کنیم که تعریف بازار متناسب با عصر اقتصاد صنعتی نه اقتصاد دیجیتال. در عصر اقتصاد صنعت و کارخانه، هر صنعت محصول تعیین و عمدتا ملموسی دارد که در یک محدوده جغرافیایی تعیین به فروش می رسد ولی در اقتصاد دیجیتال نگاه سنتی به محصول یا خدمت به همراه محدوده جغرافیایی برهم خورده است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 23 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: shirgahnews.ir شناسه مطلب: 325

به "اتحادیه اروپا به دنبال بروزرسانی سیاست ها در اقتصاد دیجیتال" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اتحادیه اروپا به دنبال بروزرسانی سیاست ها در اقتصاد دیجیتال"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید