چرا عدد 13 نحس است؟

به گزارش پایگاه خبری شیرگاه نیوز، طبق گفته شرکت Otis Elevator، از هر 7 ساختمان مرتفعی که ساخته می شوند، آسانسور 6 ساختمان مرتفع عدد 13 و طبقه 13 را از لیست خود حذف نموده اند.

چرا عدد 13 نحس است؟

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران، منبع معروفیت بد عدد 13 مبهم است. شرح تاریخی ممکن است به اندازه تقابل تصادفی آن با 12 خوش شانس ساده باشد. جو نیکل در خصوص ادعاهای ماوراء الطبیعه برای کمیته تحقیقات مشکوک، یک سازمان غیرانتفاعی که به طور علمی ادعاهای بحث برانگیز و خارق العاده را آنالیز می نماید، تحقیق می نماید. او اشاره می نماید که 12 اغلب نشان دهنده کمال است؛ تعداد ماه های سال، نشانه های زودیاک و حواریون عیسی. سیزده در تضاد با این حس خوب و کمال است.

بیشتر بخوانید:

دانلود فیلم در این کشور 3 ثانیه طول می کشد!

هوش مصنوعی؛ بازی با آتش است!

عدد 13 ممکن است با مهمانان شام معروف اما نامطلوب مرتبط باشد. در اساطیر نورس، خدای لوکی سیزدهمین نفری بود که به جشنی در والهالا رسید، جایی که یکی دیگر از حاضران را فریب داد تا خدای بالدور را بکشد. در مسیحیت، شخصی به نام یهودای اسخریوطی که یکی از دوازده حواریون مسیح بوده، نقشه شومی را برای تسلیم نمودن حضرت مسیح در برابر مخالفانش کشیده بود. مسیحیان به این باور رسیدن که با سیزده نفره شدن جمعشان مسیح گرفتار و به پای دار رفت. از همین رو آنان عدد 13 را نحس می دانستند.

اما حقیقت این است که فرآیندهای اجتماعی-فرهنگی می توانند بدشانسی را با هر عددی مرتبط نمایند. وقتی شرایط مساعد باشد، یک شایعه یا خرافات واقعیت اجتماعی خود را ایجاد می نماید و مانند یک افسانه شهری در حال غلتیدن از تپه زمان است.

در ژاپن، 9 بدشانس است، احتمالاً به این علت که شبیه کلمه ژاپنی رنج است. در ایتالیا، این عدد 17 است. در چین، 4 شبیه به مرگ به نظر می رسد و از 13 در فرهنگ غربی اجتناب می گردد.

انواع مختلفی از فوبیاهای خاص وجود دارد و افراد به دلایل مختلف روانشناختی به آن مبتلا می شوند. آنها می توانند از تجربیات منفی مستقیم ناشی شوند، برای مثال ترس از زنبورها پس از تجربه نیش زدن یکی از آن ها، سایر عوامل خطر برای ایجاد فوبیا عبارتند از: بسیار جوان بودن، داشتن بستگان مبتلا به فوبیا، داشتن شخصیت حساس تر و قرار گرفتن در معرض دیگر افراد مبتلا به فوبیا.

بخشی از معروفیت 13 ممکن است به احساس ناآشنایی یا احساس ناهنجاری مرتبط باشد، همانطور که در ادبیات روانشناسی از آن یاد می گردد. در زندگی روزمره، 13 کمتر از 12 است. هیچ خط کش ماه سیزدهم، 13 اینچی، یا ساعت 13 وجود ندارد. احساس ناآشنایی به خودی خود باعث ایجاد فوبیا نمی گردد، اما تحقیقات روانشناختی نشان می دهد که ما از چیزهایی که آشناست حمایت می کنیم و آنچه را که نیست دوست داریم. این کار ارتباط 13 را با ویژگی های منفی آسان تر می نماید.

افراد بعلاوه ممکن است به همان علتی که بسیاری به اثر ماه کامل اعتقاد دارند، ویژگی های تاریک را به عدد 13 اختصاص دهند. باورها مبنی بر اینکه ماه کامل بر سلامت روان، اندازه جرم و جنایت، تصادفات و سایر بلایای انسانی تأثیر می گذارد، کاملاً رد شده است. با این حال، زمانی که مردم در پی تایید باورهای خود هستند، مستعد استنباط بین عوامل غیرمرتبط هستند. برای مثال، تصادف رانندگی در ماه کامل، یا در روز آدینه سیزدهم، باعث می گردد که رویداد بیش از پیش خاطره انگیز و مهم تر به نظر برسد. پس از نهادینه شدن، تزلزل چنین باورهایی بسیار سخت است.

منبع: theconversation

227227

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 25 اردیبهشت 1402 بروزرسانی: 25 اردیبهشت 1402 گردآورنده: shirgahnews.ir شناسه مطلب: 1439

به "چرا عدد 13 نحس است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا عدد 13 نحس است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید