کاربری سیم بکسل در صنایع و معدن

به گزارش پایگاه خبری شیرگاه نیوز، سیم بکسل ها یا طناب های فولادی که تحت نام Steel wire rope در صنایع و معادن بکار گرفته می شوند در واقع دارای مشخصات و اطلاعات فنی بسیار گسترده ای می باشند بگونه ای که بیش از 1000 مدل مختلف از سیم بکسل ها با در نظر دریافت تنوع سایز در صنایع مختلف بکار گرفته می شوند. در واقع تنوع بسیار بالای سیم بکسل ها مهمترین دلیل فزونی آنها به زنجیر، تسمه حمل بار و دیگر ادوات لیفتینگ بار محسوب می گردد چرا که هر یک از انواع سیم بکسل بصورت تخصصی برای صنعتی خواص مورد استفاده قرار می گیرند. شاید تشخیص تفاوت سیم بکسل ها از نظر ظاهری برای کاربران عادی ساده نباشد اما سیم بکسل ها دارای ساختار های مختلف، انواع بافت، انواع مغزی مختلف، آبکاری ها، متریال و تنسایل های مقاومت کششی مختلفی هستند.

کاربری سیم بکسل در صنایع و معدن

سیم بکسل ها در صنایع نه تنها برای لیفتینگ بار بلکه برای اتصالات و حتی برای برش سنگ بصورت سیم برش الماسه مورد استفاده قرار می گیرند. بعضی از کاربردی ترین ساختار های سیم بکسل عبارتند از سیم بکسل آسانسوری Elevator wire rope که با ساختار 8X19 مورد استفاده قرار می گیرد، سیم بکسل نتاب که بر روی تاور کرین ها اتصال پیدا می نماید و با نام انگلیسی Non-rotating wire rope شناخته می گردد و تنها دارای ساختار تمام فولادی با تنسایل بالا می باشد و ساختار 19X7 دارد، سیم بکسل حفاری و جرثقیل که در اغلب موارد ساختاری یکسان یعنی 6X19 دارند، سیم بکسل مهاری که بصورت تک استرندی مورد استفاده قرار می گیرد

کاربری سیم بکسل بعنوان سیم برش الماسه

سیم بکسل ها در معادن و با ساختار های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند. یکی از کاربری های معدنی سیم بکسل در معادن سنگ برای برش سنگ و بعنوان سیم برش الماسه می باشد. در واقع برای برش زدن قطعات عظیم سنگ که امکان کاربری سنگ های فرز وجود ندارد از سیم بکسل همراه با الماس هایی که به شکل یک حلقه و رینگ فراوری شده و در فواصل تعیین بر روی سیم بکسل قرار می گیرند استفاده می گردد. در واقع در این کاربری سطح خود سیم بکسل تماسی با سطح سنگ نداشته و این رینگ های الماسه سطحی هستند که با حرکت سیم برش الماسه بر روی سنگ به سایش و در نهایت برش سنگ می انجامند.

سیم برش الماسه دارای ساختاری ویژه بوده و در واقع سیم بکسل ساختار 6X7WSC می باشد که نوع این سیم بکسل نیز کامپکت است. منظور از سیم بکسل کامپکت سیمی است که شکل پروفیل مفتول های لایه بیرونی آن دایره نبوده و در قسمت بیرونی دارای سطحی تخت هستند تا حداکثر مقاومت را در برابر سایش بوجود آورند. در واقع در ساختار سیم برش الماسه از 6 رشته یا استرند استفاده شده است که در هر رشته از آن 7 مفتول فراوری شده است. سیم برش الماسه اغلب در سایز 4.8 میلیمتر بکار گرفته می گردد و دارای تنسایل مقاومت کششی بالای 1960 نیوتن بر میلیمتر مربع می باشد. سیم برش الماسه با برند های متنوعی فراوری و عرضه می گردد که یکی از معتبرترین این برند ها برند یوشا مارتین هند می باشد که در واقع برندی انگلیسی و تحت لیسانس به فراوری این نوع از سیم بکسل ها می پردازد.

تنسایل های عمومی سیم بکسل

زمانی که گفته می گردد سیم برش الماسه دارای تنسایل 1960 نیوتن بر میلیمتر مربع می باشد که تنسایل بسیار بالایی است در مقایسه با سیم بکسل ها با کاربری های عمومی تر مطرح می گردد. بعنوان مثال بطور معمول تنسایل اغلب سیم بکسل های بکار گرفته شده در اتصالات آسانسور 1560 و یا 1770 نیوتن بر میلیمتر مربع می باشد. سیم بکسل حفاری و جرثقیل اغلب دارای تنسایل مقاومت کششی 1770 نیوتن بر میلیمتر مربع است. تنها در اتصالات تاور کرین و کاربری سیم بکسل نتاب است که گاهی از تنسایل 1960 نیوتن بر میلیمتر مربع استفاده می گردد.

تنسایل تعیینه ای از فلزات است که در دستگاه تنش و کرنش مفهوم پیدا نموده و در خصوص فلزات با افزایش درصد کربن بکار گرفته شده در آلیاژ و یا به روش های حرارتی قابلیت افزایش تنسایل وجود دارد. البته بالا بردن تنسایل مخصوصا به روش افزایش درصد کربن بیش از اندازه ای تعیین می تواند سبب ترد شدن بیش از اندازه مفتول و شکستگی در اثر ضربه را به همراه داشته باشد. تنسایل سیم بکسل های فولادی اغلب بالاتر از تنسایل سیم بکسل استیل است که حدود 1570 نیوتن بر میلیمتر مربع است.

منبع: فرارو
انتشار: 31 خرداد 1400 بروزرسانی: 31 خرداد 1400 گردآورنده: shirgahnews.ir شناسه مطلب: 863

به "کاربری سیم بکسل در صنایع و معدن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاربری سیم بکسل در صنایع و معدن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید