کشف برکه های نمکی زیر سطح سیاره مریخ

به گزارش پایگاه خبری شیرگاه نیوز، پژوهش های جدید از احتمال وجود شبکه ای از برکه های نمکی در عمق مریخ حکایت دارد.

کشف برکه های نمکی زیر سطح سیاره مریخ

بر اساس یافته های جدید احتمال می رود شبکه ای از برکه های نمکی در زیر قطب جنوبی مریخ و در کنار دریاچه ای بزرگ زیر سطح این سیاره وجود داشته باشد؛ مسئله ای که احتمال وجود حیات در این سیاره سرخ را افزایش می دهد.

دانشمندان ایتالیایی پس از گذشت دو سال از شناسایی آنچه به اعتقاد آن ها، یک دریاچه بزرگ در زیر سطح این سیاره است، روز دوشنبه از کشف یافته هایی جدید در این خصوص خبر دادند.

آن ها این یافته ها را با افزایش منطقه مورد پوشش تحقیقاتی خود تا چند صد مایل و با استفاده از داده های بیشتری که از یک رادار صوتی که بر روی فضای پیمای مارس اکسپرس (Mars Express) متعلق به آژانس فضایی اروپا، نصب شده، به دست آوردند.

طبق آخرین پژوهش هایی که در نشریه Nature Astronomy (متعلق به گروه انتشاراتی نیچرانگلیس) به چاپ رسیده، دانشمندان شواهد بیشتری را از وجود این دریاچه نمکی زیر سطح مریخ ارائه داده اند که اندازه آن به 12 تا 18 مایل (20 تا 30 کیلومتر) می رسد و در یک مایلی (1.5 کیلوکتری) زیر سطح یخی این سیاره وجود دارد.

این دانشمندان همچنین سه توده آبی کوچکتر را در اطراف این دریاچه کشف کرده اند. این برکه های آبی به نظر می رسد که دارای اندازه های گوناگونی بوده و از دریاچه اصلی جدا هستند.

تقریبا در حدود 4 میلیارد سال پیش، سیاره مریخ مانند زمین گرم و مرطوب بود؛ اما این سیاره سرخ در نهایت به سرزمینی خشک به مانند آنچه امروز می بینیم، تبدیل شد.

این محققان به سرپرستی سباستین امانوئل لارو (Sebastian Emanuel Lauro) از دانشگاه رُم (Roma Tre University) شیوه ای مشابه آنچه که بر روی کره زمین به منظور کشف دریاچه های مدفون در قطب جنوب و نیز مجمع الجزایر قطبی کانادا (که به آن مجمع الجزایر شمالگانی نیز گفته می شود) انجام گرفته را در مریخ به کار بستند. یافته های این محققان مبتنی بر بیش از 100 رصد راداری از سوی فضاپیمای مارس اکسپرس و در طی سال های 2010 تا 2019 به دست آمده است. این فضاپیما در سال 2003 برای انجام مأموریت به سوی مریخ ارسال شد.

در ادامه این گزارش آمده است تمامی این آب ها احتمال وجود حیات در اندازه میکروبی را بر روی سطح و یا داخل سیاره مریخ نشان می دهد. دانشمندان می گویند این مقدار زیاد نمک، احتمالا سبب جلوگیری از انجماد آب ها در این مکان بسیار سرد می شود.

دمای سطح قطب جنوبی مریخ منفی 172 درجه فارنهایت (برابر با منفی 113 درجه سانتی گراد) برآورد می شود که هرچه به عمیق این سیاره برویم، دما گرم تر می شود.

این برکه های آبی، احتمالا از لحاظ زیست شناختی دارای اهمیت هستند و در مأموریت های بعدی به مریخ باید این منطقه مورد بررسی قرار گیرد.

منبع: خبرنگاران

منبع: فرادید
انتشار: 22 آبان 1399 بروزرسانی: 22 آبان 1399 گردآورنده: shirgahnews.ir شناسه مطلب: 448

به "کشف برکه های نمکی زیر سطح سیاره مریخ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف برکه های نمکی زیر سطح سیاره مریخ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید