کشف مهم یک رفتگر!

به گزارش پایگاه خبری شیرگاه نیوز، مجسمه های اِتروسکی و رومی که تا حدی به لطف تیزبینی یک مرد رفتگر بازنشسته در گِل های توسکانی کشف شده اند، یکی از برجسته ترین یافته های باستان شناسی ایتالیا در دهه های اخیر محسوب می گردد و در ماه جاری میلادی رونمایی خواهند شد.

کشف مهم یک رفتگر!

حدود 20 مجسمه برنزی متعلق به قرن سوم قبل از میلاد تا قرن اول پس از میلاد، که از خرابه های یک گرمابه باستانی استخراج شده اند، پس از ماه ها بازسازی، از 22 ژوئن در کاخ کوئیرینال به نمایش گذاشته خواهند شد.

زمانی که کشف این مجسمه ها در ماه نوامبر اعلام شد، کارشناسان از آن به عنوان بزرگ ترین مجموعه مجسمه های برنز باستانی یاد کردند که تا به امروز در ایتالیا کشف شده است و این اکتشاف را به عنوان اتفاق مهمی توصیف کردند که می تواند تاریخ را بازنویسی کند.

این مجسمه ها در سال های 2021 و 2022 در روستای San Casciano dei Bagni کشف شدند که بر فراز یک تپه واقع شده و هنوز محل آبگرم های پرطرفدار است. باستان شناسان از مدت ها قبل معتقد بودند در این روستا بقایای ویرانه های باستانی وجود دارد، با این حال کوشش های قبلی برای کشف این ویرانه ها موفقیت آمیز نبود.

کاوش در این مکان در سال 2019 و در محوطه کوچکی در نزدیکی حمام های عمومی دوره رنسانس این روستا شروع شد، اما پس از چندین هفته کاوش باستان شناسی فقط بقایای کمی از چند دیوار کشف شد.

در همان دوران بود که یک رفتگر بازنشسته به یاد آورد که چندین سال قبل قسمت های کوچکی از ستون های باستانی رومی را روی دیواری مجاور این حمام های باستانی مشاهده نموده بود.

مشاهده این ستون ها فقط از داخل یک باغ متروکه امکان پذیر بود که زمانی به یکی از دوستان او تعلق داشت. زمانی که این رفتگر سابق، باستان شناسان را به محل ستون های رومی برد، کارشناسان دریافتند که محل مورد نظر برای کشف ویرانه های تاریخی را پیدا نموده اند.

به گفته سرپرست گروه باستان شناسانی که در این مکان مشغول کاوش بوده اند، پیش از سرنخی که این رفتگر در اختیار کاوشگران قرار داده بود، باستان شناسان بسیار ناامید بودند.

مجسمه های برنزی که در این گرمابه تاریخی کشف شدند، درحقیقت پیشکش هایی در طلب سلامتی از سوی رومی ها و اتروسکی ها به خدایان بودند.

یکی از مهم ترین آثار تاریخی که در جریان این کاوش کشف شد، مجسمه برنزی یک پسر لاغر بود که به ارتفاع 90 سانتی متر ساخته شده بود و یک رومی جوان مبتلا به مسائل استخوانی را به تصویر می کشد.

به گفته باستان شناسان، علاوه بر این مجسمه ها، شواهدی از پیشکش های غیرمتعارف تری همانند پوست تخم مرغ، مخروط کاج و هسته هلو و آلو نیز کشف شده است.

کاوش در محل کشف این آثار تاریخی از اواخر ماه ژوئن از سر گرفته خواهد شد. باستان شناسان معتقدند که در سال های پیش رو با کاوش در این محل، مجسمه ها و آثار تاریخی بیشتری کشف خواهد شد.

پس از نمایش این مجسمه ها در رم، این آثار تاریخی در موزه ای واقع در روستای محل کشف آن ها به نمایش گذاشته خواهد شد. مقام های ایتالیا امیدوارند بتوانند این موزه را در چند سال آینده تأسیس نمایند.

رفتگری که در کشف این آثار تاریخی نقش پررنگی داشته، امیدوار است که این گنجینه های تاریخی بتوانند به این روستا شغل، فرهنگ و دانش بیاورند.

منبع: گردشبان
انتشار: 17 خرداد 1402 بروزرسانی: 17 خرداد 1402 گردآورنده: shirgahnews.ir شناسه مطلب: 1449

به "کشف مهم یک رفتگر!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف مهم یک رفتگر!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید