42 طرح میراث فرهنگی خراسان جنوبی به بهره برداری رسید

به گزارش پایگاه خبری شیرگاه نیوز، 42 طرح حوزه میراث فرهنگی استان خراسان جنوبی شامل بازسازی، احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی روز پنجشنبه با ارتباط تصویری رییس جمهوری در باغ اکبریه بیرجند به طور همزمان افتتاح شد.

42 طرح میراث فرهنگی خراسان جنوبی به بهره برداری رسید

ایرنا: این طرح ها در شصت و نهمین برنامه افتتاحیه جهش فراوری امروز (ششم خرداد) همزمان با افتتاح طرح های ملی وزارت میراث فرهنگی، گردشکری و صنایع دستی در سراسر کشور با فرمان رییس جمهوری به بهره برداری رسید.

معاون میراث فرهنگی وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، استاندار خراسان جنوبی و جمعی از مسوولان استانی در آیین افتتاح 42 طرح میراث فرهنگی خراسان جنوبی در باغ اکبریه بیرجند که اثر جهانی است، حضور دارند.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان جنوبی گفت: 42 طرح حوزه میراث فرهنگی شامل بازسازی و احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی در شهرستان های مختلف استان است که امروز همزمان با بهره برداری از طرح های ملی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با دستور رییس جمهوری به بهره برداری رسید.

حسن رمضانی اضافه کرد: این طرح ها با 21 میلیارد تومان اعتبار از محل سرمایه گذاری بخش خصوصی و تسهیلات دولتی اجرا شد و با بهره برداری از آنها برای 228 نفر اشتغال ایجاد می گردد.

وی گفت: سال 99 با وجود شیوع کرونا در حوزه میراث فرهنگی استان خراسان جنوبی فعالیت های گسترده ای انجام شد که ثبت 32 اثر از این استان در فهرست آثار ملی کشور و بازسازی 58 بنای تاریخی از جمله این اقدامات بوده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان جنوبی از جمله آثار شاخص بازسازی شده به باغ جهانی اکبریه بیرجند با اعتبار پنج میلیارد ریال، باغ رحیم آباد بیرجند با اعتبار یک میلیارد ریال، بازسازی آسبادهای (آسیاب بادی) استان با اعتبار سه میلیارد ریال و بازسازی قنات بلده با اعتبار سه میلیارد ریال اشاره نمود.

وی بازسازی بافت های تاریخی شهری و روستایی را از دیگر فعالیت های حوزه میراث فرهنگی بیان نمود و گفت: بازسازی بافت های تاریخی از جمله بافت تاریخی خوسف، بیرجند، تون و بشرویه با اعتبار هشت میلیارد ریال از کوشش های ارزشمند میراث فرهنگی در حفاظت از معماری بومی و سنتی خراسان جنوبی است.

رمضانی از بازسازی بافت خوسف با اعتبار 2 میلیارد ریال و بافت بشرویه با اعتبار 2 میلیارد ریال، بافت بیرجند با اعتبار سه میلیارد و 500 میلیون ریال و بافت تاریخی شهر تون فردوس با اعتبار 2 میلیارد ریال اطلاع داد و اضافه کرد: 10 خانه مشارکتی نیز با اعتبار پنج میلیارد ریال بازسازی شد و در قالب اقامتگاه های بوم گردی و سایر اماکن مورد بهره برداری نهاده شد.

وی بیان نمود: یکی از بخش های فعال اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان جنوبی آزمایشگاه حفاظت و بازسازی اشیا است که در چارچوب وظایف و تعهدات محوله طی سال 99 مطابق اصول فنی، بازسازی 50 شی تاریخی را انجام داده است.

526 طرح میراث فرهنگی و گردشگری با ارزش سرمایه گذاری 2 هزار و 537 میلیارد تومان امروز با دستور رییس جمهوری در استان های مختلف کشور افتتاح شد که سهم خراسان جنوبی 42 طرح در حوزه میراث فرهنگی بود.

بیش از 2 هزار اثر تاریخی، فرهنگی و طبیعی در خراسان جنوبی شناسایی شده و تا به امروز 948 اثر از این استان در فهرست میراث ملی به ثبت رسیده است.

در حال حاضر چهار اثر جهانی شامل باغ و عمارت اکبریه، قنات بلده فردوس، بیابان لوت و روستای جهانی خراشاد در استان خراسان جنوبی وجود دارد که سه اثر از این تعداد در دولت تدبیر و امید ثبت جهانی شد.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 4 تیر 1400 بروزرسانی: 4 تیر 1400 گردآورنده: shirgahnews.ir شناسه مطلب: 870

به "42 طرح میراث فرهنگی خراسان جنوبی به بهره برداری رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "42 طرح میراث فرهنگی خراسان جنوبی به بهره برداری رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید