9 اشتباه رایج در پاک کردن آرایش صورت ، پاک کننده طبیعی و عالی برای پوست را بشناسید

به گزارش پایگاه خبری شیرگاه نیوز، پاک کردن آرایش صورت در انتها روز باید به درستی انجام گردد؛ چون اهمیت زیادی دارد. یادتان باشد که پاک سازی روزانه پوست در حفظ سلامت و زیبایی آن نقش مهمی دارد. با پاک سازی پوست صورت، اثرات عرق و سلول های مرده پوست و چربی های اضافی آن را می زدایید.

9 اشتباه رایج در پاک کردن آرایش صورت ، پاک کننده طبیعی و عالی برای پوست را بشناسید

پوست بزرگ ترین عضو بدن است و به همین خاطر عملکرد حیاتی دارد. پوست به عنوان لایه ای محافظ برای ایمن نگه داشتن ساختار های درونی در برابر استرس و فاکتور های محیطی عمل می نماید. بعلاوه پوست دارای انواع گیرنده هایی است که مسئول دریافت درد، فشار و دما و لمس است. نباید فراموش کنید که پوست عملکرد های تنظیم نمایندگی دما و متابولیکی هم دارد. از جهت متابولیکی، پوست نقش مهمی در فراوری ویتامین D و ذخیره لیپید ها دارد.

پوست با توجه به این همه نقش مهم و حیاتی که دارد احتیاجمند مراقبت های خاصی است. در معرض اشعه UV و آلودگی قرارگرفتن باعث می گردد پوست به طور طبیعی ضایعاتی فراوری کند که باعث پیری زودرس پوست و مسائل پوستی دیگر می گردد.

با عجله آرایشتان را پاک می کنید

شایع ترین اشتباهی که خانم ها هنگام پاک کردن آرایش مرتکب می شوند این است که چنین کار مهمی را باعجله انجام می دهند. نتیجه باعجله پاک کردن آرایش این است که پوستتان عمیقاً پاک سازی نمی گردد؛ چون رد مواد آرایشی که استفاده نموده اید روی پوستتان می ماند و اگر این اتفاقی باشد که هر روز برای پوستتان می افتد، پس اثر جدی بر پوستتان خواهد گذاشت.

مطالعات علمی نشان می دهند مواد آرایشی می توانند باعث آکنه شوند یا آکنه های موجود را بدتر نمایند. هرچند به تحقیقات بیشتری احتیاج است، اما می دانیم که دلیل این اتفاق این است که به جامانده مواد آرایشی، منافذ پوست را مسدود نموده و جلوی ترشح چربی های طبیعی پوست را می گیرد.

کم آب شدن پوست یکی از دلیل های اصلی خشکی و زبری پوست است. به همین خاطر هر روتینی که شامل مراقبت از صورت می گردد باید مرطوب نماینده ها را حتماً در خود داشته باشد. بعضی از کرم های توصیه شده آن هایی هستند که رتینول، ویتامین E، هیالورونیک اسید و اسیدلاکتیک و بعضی از سرامید ها را دارند

هر روز آرایشتان را پاک نمی کنید

تصور کنید وقتی نادرست پاک کردن آرایش صورت برای سلامت پوست صورتتان مضر است، اگر این اشتباه را هر روز تکرار کنید چه اتفاقی خواهد افتاد؟ اثرات کوتاه مدت و بلندمدت این اتفاق طیف گسترده ای دارد؛ از ظاهرشدن آکنه و جوش های سرسیاه گرفته تا خطوط چروک و دهیدراته شدن و خشکی پوست.

پوست شما بسته به نوعی که دارد باید روزی یک تا دو بار پاک سازی گردد، آن هم نه فقط با پاک نماینده آرایش بلکه با آب فراوان. این کار باعث می گردد تمام ذرات مواد آرایشی، آلودگی های محیطی، عرق و چربی هایی که طی روز روی پوستتان جمع شده اند زدوده شوند.

پاک نماینده آرایشتان متناسب با تیپ پوستی شما نیست

درست همان طور که لوازم آرایشی انواع بسیار گوناگونی دارند، پاک نماینده های آرایش نیز بسیار متنوع اند و هر کسی باید متناسب با پوست خود از این محصولات استفاده کند؛ بنابراین نباید محصول نامناسبی برای پاک کردن آرایش بهره ببرید.

مثلاً اگر لوازم آرایش ضد آب و بسیار بادوام استفاده می کنید، باید با پاک نماینده دوفاز، آرایشتان را پاک کنید که بر پایه آب و همراه با روغنی است که سبب پاک سازی عمیق پوست می گردد.

استفاده روزانه از دستمال های پاک نماینده آرایش نیز اشتباه متداولی است. هرچند این دستمال ها یک راهکار فوری هستند؛ اما موادی که در آن ها استفاده شده می تواند در بلندمدت به پوست آسیب بزند. وقتی دستمال پاک نماینده را روی پوست می مالید، اصطکاک ایجاد شده می تواند حساسیت و تحریک پوستی ایجاد کند.

از نواحی حساسی مثل دور چشم ها غافلید

پوست اطراف چشم بسیار حساس تر و نازک تر از پوست سایر قسمت های صورت و بدن است؛ بنابراین عجیب نیست که توصیه کنیم دقت بیشتری به این قسمت بکنید. پوست دور چشم نه تن ها بسیار نازک است؛ بلکه غدد چربی کمتری هم دارد. بنابراین، اطراف چشم هایتان احتیاجمند توجه بیشتری است. عوامل بیرونی مثل اشعه خورشید، آلودگی ها و مواد آرایشی می توانند بر این قسمت از صورتتان اثرات خیلی بیشتری بگذارند.

توصیه می کنیم از یک محصول کاملاً مناسب برای نوع پوستتان بهره ببرید. پاک نماینده را خیلی ملایم و بدون هیچ فشار اضافی به پوستتان بزنید.

گردن و گوشه های صورت را فراموش می کنید

بیشتر خانم ها می دانند که کانتورینگ صورت یکی از مهم ترین قسمت های آرایش است که باعث می گردد میکاپ نهایی یکدست و طبیعی تر باشد. اما یکی از اشتباهاتی که در پاک کردن صورت مرتکب می شوند این است که فراموش می نمایند همین نواحی را پاک نمایند. در نتیجه منافذ پوست مسدود شده و جوش ها و آکنه ها و دیگر ضایعات پوستی کم کم ظاهر می شوند.

از آب داغ استفاده می کنید

پوست شما حساس است و با شستن آن با آب داغ می تواند به سد دفاعی آن آسیب بزند. استفاده از آب خیلی سرد هم برای پوست خوب نیست. نه آب سرد و نه آب داغ هیچ کدام نمی توانند چربی ها و آلودگی های پوست را به طور مؤثر پاک نمایند. آب ولرم برترین گزینه برای شستن صورت است و چربی های طبیعی پوست را از بین می برد.

پلک و مژه ها را درست پاک نمی کنید

برای پاک کردن آرایش چشم ها می توانید از یک محصول مخصوص پاک کردن آرایش چشم بهره ببرید. چند قطره از پاک نماینده را روی پد سکه ای یا تکه ای پنبه بریزید، آن را روی چشم قرار دهید و بگذارید چند ثانیه بماند تا به مواد آرایشی نفوذ نموده و آن ها را حل نماید. حالا به آرامی چشم ها را پاک کنید. اگر لازم بود باز هم این فرایند را تکرار کنید. میسلار واتر یک پاک نماینده عالی برای پاک کردن آرایش کل صورت است. میسلار واتر دارای فرمولاسیونی ملایم است که می تواند یک پاک نماینده خوب برای آرایش صورت باشد که به پوست آبرسانی هم می نماید. در ضمنً میسلار واتر، تحریکات و التهابات پوستی را نیز کاهش می دهد و پوست را نرم و لطیف می نماید.

تونر صورت استفاده نمی کنید

کارشناسان توصیه می نمایند بعد از به کاربردن پاک نماینده آرایش حتماً از تونر صورت بهره ببرید. چرا؟ تونر ها یاری می نمایند پوستتان به شرایط نرمال خود برسد و پاک سازی تان تکمیل گردد.

بعد از استفاده از پاک نماینده آرایش ممکن است هنوز اثراتی از مواد آرایشی و آلودگی روی پوستتان باشد. تونر تمام این به جامانده ها را حذف می نماید. در ضمنً تونر صورت، لایه میانی پوستتان را برای آبرسانی آماده نموده و به افزایش گردش خون در پوست یاری می نماید.

فراموش می کنید مرطوب نماینده بزنید

یک اشتباه متداول دیگر اینکه بعد از پاک کردن آرایش صورت، فراموش می کنید مرطوب نماینده بزنید. مرطوب نماینده ها اساساً از آب هستند و بخش مهمی از حفظ سلامت و زیبایی پوست محسوب می شوند. دهیدراته یا کم آب شدن پوست یکی از دلیل های اصلی خشکی و زبری پوست است. به همین خاطر هر روتینی که شامل مراقبت از صورت می گردد باید مرطوب نماینده ها را حتماً در خود داشته باشد. بعضی از کرم های توصیه شده آن هایی هستند که رتینول، ویتامین E، هیالورونیک اسید و اسیدلاکتیک و بعضی از سرامید ها را دارند.

چند نکته:

- اگر به پاک نماینده آرایش دسترسی ندارید می توانید با چند قطره روغن نارگیل یا کرم مرطوب نماینده آرایشتان را پاک کنید. البته اگر پوستتان چرب و مستعد آکنه است این روش مناسب شما نیست.

- افرادی که پوست خشک دارند باید از پاک نماینده های شیری یا کرمی که حاوی نرم نماینده بوده و به پوست آبرسانی می نمایند استفاده نمایند. گلاب هم یک پاک نماینده عالی برای پوست است.

منبع: بهداشت نیوز

منبع: فرارو
انتشار: 6 تیر 1402 بروزرسانی: 6 تیر 1402 گردآورنده: shirgahnews.ir شناسه مطلب: 1458

به "9 اشتباه رایج در پاک کردن آرایش صورت ، پاک کننده طبیعی و عالی برای پوست را بشناسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "9 اشتباه رایج در پاک کردن آرایش صورت ، پاک کننده طبیعی و عالی برای پوست را بشناسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید