آشنایی با مواد غذایی که باعث پیری زود رس می شوند

به گزارش پایگاه خبری شیرگاه نیوز، از نظر متخصصان تغذیه مواد غذایی وجود دارند که برای سلامت و شادابی پوست و جوان به نظر رسیدن مفید نیستند. ما در این مطلب به معرفی مواد غذایی که باعث می شوند پیر تر از آن چیزی که هستیم دیده شویم می پردازیم. با ما همراه باشید.

آشنایی با مواد غذایی که باعث پیری زود رس می شوند

12ماده غذایی که شما را پیر تر از سن خودتان نشان می دهد

رژیم غذایی شما می تواند، عامل پیری زودرس شما گردد.

مواد غذایی پیر نماینده

کایرا ارون معتقد است حتما دلیلی دارد که پوست شما بعد از مهمانی ها و تعطیلات، پیک نیک و یا سپری کردن یک روز کامل در ساحل، کمی ناجور به نظر می رسد، به اعتقاد دکتر آریالآستاد، عضو آموزشگاه پوست امریکا: ″هرچیزی که شما می خورید روی پوست شما تاثیرگذار است، هم در بهترشدن آن و هم بدتر شدنش.″

اگرچه خوردن چند عدد شیرینی در یک شب شما را پیر نمی نماید اما پیروی از یک رژیم غذایی نامناسب، فرایند پیرشدن پوست (و دندان ها) را به مرور زمان سرعت می بخشد.

اینجا به معرفی 12 نمونه از مواد غذایی که باید در مصرف آنها میانه روی کنید تا جوان به نظر برسید، می پردازیم.

1.شیرینی ها
با مصرف بیش از مقدار قند، فرایند فراوری گلوکز سرعت می یابد.

مطابق فرضیه دکتر آستاد: در صورتی که قند مصرفی فرد بیش از احتیاج سلول های بدنش باشد، قند مازاد در سلول ها با پروتئین ها ترکیب شده و محصول نهایی این فرایند دیابت خواهد بود. نهایتا هم به کلاژن پوست صدمه می زند(این پروتئین ترکیب شده با قند، باید برای حفظ پوست و جوان سازی آن مصرف می شد.)

تعجبی هم ندارد که اگرمواد قندی زیادی مصرف کنید، لبخند زیبایی نخواهید داشت. به اعتقاد برایان کانتر، دندانپزشک زیبایی در نیویورک سیتی: قند به دندان های شما نفوذ نموده، محلی برای پرورش باکتری ها خواهد شد و دندان هایی بدرنگ و بدون جلا را برایتان بر جای خواهد گذاشت.

اگر عادت به مصرف خوراکی های شیرین دارید، بعد از هر بار مصرف کمی آب را در دهانتان قرقره کنید تا مواد قندی در دهانتان رسوب نکند.

2.گوشت سوخته
قسمت های سوخته و سیاه روی برگر، حاوی هیدروکربن های مضر است که موجب از بین رفتن کلاژن های پوست می گردد.

به اعتقاد دکتر آستاد: لزومی ندارد که برای همواره کباب خوردن را کنار بگذارید، فقط کافیست که بخش های سوخته و سیاه را بخراشید و هر دفعه، کباب پز را کاملا تمیز کنید که برای دفعه بعد هم خیالتان راحت باشد.

3.غذا های شور
شاید شما غذاهایتان را با مقدار زیادی نمک طبخ نکنید، اما این بدین معنا نیست که نمک وارد بدن شما نشده است.

دکتر رانل سرپرست سابق انجمن پوست امریکا و جراح زیبایی و متخصص پوست در ماساچوست معتقد است: بسیاری از غذاهای آماده و بسته بندی، حاوی مقادیر زیادی سدیم است که آب بدن را از بین برده و ظاهری پف آلود برایتان به ارمغان می آورد.

در استفاده از این ماده غذایی محتاط باشید زیرا بیشتر از آنچه تصور می کنید، حاوی نمک هستند و اگر مجبور به استفاده از آنها هستید برای از بین بردن اثر آن، با مرطوب نماینده ای که حاوی کافئین باشد اثر تخریبی آن بر پوستتان را خنثی کنید، که اگر به صورت موضعی استفاده گردد، پف صورت را ازبین خواهد برد.

4.گوشت فرآوری شده
مراقب گوشت نمک سود شده، سوسیس و گوشت دودی باشید.

دکتر آستاد می گوید: بسیاری از این گوشت ها حاوی سولفور و مواد نگهدارنده دیگری هستند که التهابات پوستی را به همراه می آورند و منجر به پیری زودرس پوست می گردند.

این غذاها مملو از نمک هستند که موجب پف کردن صورت می گردد (و بدتر از همه، گوشت قرمز نمک سود شده یکی از عوامل بیماری های قلبی هم می باشد).

گوشت سفید جوجه یا بوقلمون را جایگزین گوشت قرمز کنید. اگر به هیچ عنوان نمی توانید از گوشت قرمز صرف نظر کنید، از مقدار مصرف آن کم کنید و آن را همراه با سبزیجات فراوان مصرف کنید.

5.غذا های فلفلی
غذا های فلفلی التهابات پوستی را تشدید می نماید و عوارضی هم در دوران یائسگی برجای خواهد گذاشت.

به اعتقاد آستاد فعالیت رگ های خونی در پوست بسیار زیاد است. و از آنجایی که غذاهای فلفلی موجب گشاد شدن رگ ها می گردند، زنان یائسه پوستی ملتهب دارند.

دکتر آستاد معتقد است: اما نگران غذاهای فلفلی که گاهی مصرف می کنید نباشید، چون در صورت استفاده مداوم از فلفل رگ های عنکبوتی، و ملتهب و یا قرمزی دائمی در صورتتان نمایان می گردد. حتی الامکان غذاهایی با طعم ملایم مصرف کنید.

6.گوشت قرمز
به اعتقاد دکتر آستاد: گوشت های چرب، عامل فعالیت رادیکال های آزاد هستند.

رادیکال های آزاد در پی الکترون های نایاب هستند و برای کسب این الکترون ها از سلول های سالم تغذیه می نمایند و به آنها آسیب می رسانند.

در نتیجه این صدمات، پوست مقاومت خود را از دست داده و دیگر قادر به کلاژن سازی نخواهد بود.

گرچه خوردن همبرگر گوشت قرمز همواره و همه جا لذت بخش است، اما نباید به عادت هر روزه تبدیل گردد.

به گفته دکتر آستاد: بهتر است گوشت قرمز با گوشت های کم چرب، مانند برگر بوقلمون و یا جوجه جایگزین گردد.

و به یاد داشته باشید که همواره در یخچال و کیف دستی خود آنتی اکسیدان داشته باشید.

سرم ها و غذاهای سرشار از آنتی اکسیدان مانع از عملکرد رادیکال های آزاد شده و در نهایت از پیری پوست جلوگیری می نمایند.

از سرم های حاوی ویتامین C بهره ببرید.

7.نوشابه های انرژی زا
نوشابه های انرژی زا شاید شما را سرشار از انرژی بچگانه نمایند اما اثر مخربی بر روی دندان های شما خواهند داشت.

برمبنای مطالعات در زمینه دندانپزشکی: در واقع، اثر تخریبی نوشابه های انرژی زا به مینای دندان چندین برابر نوشابه های ورزشی می باشد.

نوشابه های انرژی زا حاوی مواد اسیدی هستند که البته برحسب تصادف هم نیست (به یاد داشته باشید که اسید، دندان های شما را مستعد لکه های قهوه ای می سازد.)

اگر مجبور به استفاده از این نوشابه ها هستید، از نی بهره ببرید. کانتور می گوید: بهتر است سعی کنید، از تماس نوشیدنی با دندان هایتان جلوگیری کنید.

8.لیموناد
براساس مطالعات مرکز مراقبت های دندانی، همه انواع آب مرکبات، مینای دندان را از بین می برند اما لیموناد از همه آنها بدتر است: آب لیمو در مقایسه با آب پرتقال و گریپ فروت، بیشترین صدمه را به دندان ها وارد می نماید.

کانتور معتقد است: اسید خود لیمو که مینای دندان را از بین می برد و شکر هم که پلاک دندان را نابود می نماید، دست به دست هم داده و لک های قهوه ای و در نهایت فاسد شدن دندان ها را به ارمغان می آورند. اگر عاشق آن هستید، با نی بنوشید.

9.مواد حاوی کافئین
دکتر هارسچ معتقد است: کافئین همچون مابقی ادرارآورها عمل می نماید؛ و موجب دفع آب و هرگونه رطوبتی از بدن شما خواهد بود.

البته این شامل پوست شما نیز می گردد. هر چیزی که آب بدن را تخلیه کند، آب پوست را نیز از بین می برد و آن را خشک و شنماینده نشان می دهد.

خبر خوش: راهکار هایی برای مقابله با آن وجود دارد. به اعتقاد دکتر هارسچ: کرم های مرطوب نماینده یکی از ساده ترین راه های حفظ جوانی پوست است.

از کرم هایی که حاوی اسید هیالورونیک می باشند، استفاده نمایید.

10.چربی های ترنس
خطر چربی های اشباع نشده نه تنها برای بروز حملات قلبی بسیار جدی است و بلکه برای پوست هم تهدیدی جدی به شمار میرود.

به اعتقاد دکتر آستاد: چربی های اشباع نشده موجب افزایش التهابات می شوند. (التهاب برای کلاژن سازی خطری جدی است.)

براساس مطالعات صورت گرفته بر روی موش های آزمایشگاهی، علاوه برموارد ذکر شده، چربی های مضر خطر دریافت تشعشعات خورشید را نیز افزایش می دهد، که اولین عامل پیری محسوب می گردد.

فریب برچسب هایی که مقدار چربی اشباع نشده را صفر درصد اعلام می نمایند را نخورید زیرا همین ماده غذایی می تواند حاوی نیم گرم چربی مصنوعی باشد.

در هنگام خرید ماده غذایی مطمئن شوید که حاوی هیچ گونه چربی هیدروژنه نمی باشد.

11.قهوه
کافئین موجود در قهوه فقط عامل پیری زودرس نیست بلکه برای دندان هم بسیار مضر است.

مک آندرو می گوید: اسیدهای موجود در نوشیدنی ها می تواند منافذ بسیار ریزی که تنها با میکروسکوپ قابل تماشا هستند بر روی مینای دندان ایجاد نمایند که منجر به فرسایش دندان ها می گردد.

حاضر نیستید دست از قهوه خوردن بردارید؟ (اصلا نباید دست بردارید، تحقیقات حاکی از آن است که نوشیدن قهوه فوایدی هم برای سلامتی دارد، مثلا از سرطان پوست جلوگیری می نماید.)

اما بلافاصله بعد از آن یک لیوان آب بنوشید! به گفته مک آندرو: آب دارای پی اچ طبیعی می باشد، که هرگونه اسیدی را خنثی می نماید.

آدامس های فاقد شکر هم از تغییر رنگ دندان ها جلوگیری نموده و بزاق دهان را افزایش می دهد، و بزاق دهان متعاقبا مواد معدنی دندان را بازسازی می نماید و این مواد معدنی از مینای دندان محافظت می نماید.

12.چای سیاه
سرشار از جوهر مازو که عامل اصلی لک شدن دندان هاست.

اما خبر خوش: براساس انتشار آخرین تحقیقات در زمینه دندانپزشکی،کازئین موجود در شیر می تواند عامل خنثی نماینده لکه های ایجاد شده براثر نوشیدن چای باشد.

حتی الامکان چای کم رنگ درست کنید و چند قطره آب لیمو در آن بچکانید و سپس میل کنید.

مک آندرو می گوید: همچون اسیدهای موجود در قهوه، اسید سیتریک هم منافذ بسیار ریزی در سطح دندان پدید می آورد که در نهایت موجب فساد دندان ها خواهد بود.

منبع: سایت مجله سلامت

منبع: راسخون
انتشار: 19 آبان 1400 بروزرسانی: 19 آبان 1400 گردآورنده: shirgahnews.ir شناسه مطلب: 1055

به "آشنایی با مواد غذایی که باعث پیری زود رس می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با مواد غذایی که باعث پیری زود رس می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید