آمادگی ایران برای انتقال تجربیات مقابله با کرونا به سایر کشورها

به گزارش پایگاه خبری شیرگاه نیوز، به گزارش تجارت نیوز، محمد آسایی، رئیس کمیته مستندسازی مقابله با کرونا در مصاحبه ویدئو کنفرانسی با خبرنگاران، با بیان اینکه برای مهار بیماری کووید 19 تمام اقدامات تشخیصی در مناطق مرزی، هوایی و زمینی اتخاذ شده است، گفت: تعداد زیادی از مسافران و زائران پاکستانی و افغانستانی هنگام بروز بیماری در حال بازگشت به کشورهایشان بودند و از سوی دیگر هموطنان ما نیز که مسافر این کشورها بودند خواهان بازگشت به ایران بودند که از همان زمان نقاط قرنطینه ای در دو طرف مرزها ایجاد شد و افراد در آن نقاط مورد غربالگری قرار می گرفتند.

آمادگی ایران برای انتقال تجربیات مقابله با کرونا به سایر کشورها

وی اضافه نمود: موارد مشکوک بیماری در قرنطینه آنالیز می شدند و به محض ورود به کشور ثانی مجددا تا 14 روز تحت پیگیری قرار می گرفتند و ما در وزارت بهداشت به طور مرتب و منظم با وزارت های خارجه افغانستان و پاکستان در ارتباط بودیم تا مسئله ای پیش نیاید.

آسایی با اشاره به همکاری وزارت امور خارجه با وزارت بهداشت در این خصوص اظهار کرد: باب همکاری های علمی و تامین تجهیزات پزشکی را باز کردیم و از تجارب سایر کشورها بهره مند شدیم و با سازمان های بین المللی، چین و سازمان جهانی بهداشت ارتباط برقرار کردیم و مرجع اطلاعات را در اختیار پزشکان قرار دادیم.

به گفته وی، با توجه به تجربه 2 ماهه جمهوری اسلامی ایران ما حرف هایی برای گفتن داریم و به زودی نتایج تحقیقاتمان به زبان انگلیسی در اختیار سازمان های بین المللی قرار خواهد گرفت و به گفته سازمان جهانی بهداشت، تجارب ایران درمقابله با کرونا برای سایر کشورها قابل استفاده است.

آسایی اظهار کرد: دفتر روابط بین الملل وزارت بهداشت همکاری نزدیکی با وزارت خارجه و سفارتخانه های مستقر در تهران داشت و خانواده اتباع خارجی نگران بودند و ما تا به امروز سه جلسه با سفارتخانه های سایر کشورها در ایران داشتیم و آنها را درباره برنامه ایران در حوزه کرونا آگاه کردیم. از سوی دیگر بیمارستان هایی برای پذیرش اتباع خارجی معین کردیم و فرصت را مناسب دانستیم تا احتیاجها و همکاری ها برای کشورها را مطرح کنیم و بحث همکاری های علمی و تامین و تجهیز تجهیزات را با این کشورها در میان گذاشتیم.

آسایی درباره بازدید سازمان جهانی بهداشت از ایران، گفت: نمایندگان سازمان جهانی بهداشت بعد از بازدید 11 روزه از ایران اعلام کردند که ایران می تواند به سایر کشورها یاری کند و ما آمادگی داریم زمانی که بیماری به سطحی برسد که به نیروهای ارزنده احتیاجی نداشته باشیم می توانیم به سایر کشورها نیرو اعزام کنیم و اکنون می توانیم تجربیاتمان را در اختیار سایر کشورها قرار دهیم و تجربیات نظام ارائه خدمات سلامت با اولویت کشورهای منطقه مدیترانه شرقی، مورد استفاده قرار گیرد.

وی ادامه داد: طرح هر خانه یک پایگاه سلامت به دلیل شیوع کرونا به تعویق افتاد و ای کاش این طرح را در همه استان ها اجرایی نموده بودیم و از هر خانه یک نفر رابط بهداشت داشتیم تا در داخل خانه تمام موازین را به طور کامل اجرا می کرد و در پیشگیری و مراقبت از سلامت اعضای خانواده فعال بود. این طرح تا به امروز در سه استان قزوین، سمنان و کاشان اجرایی شده است و با توجه به تجربیات این سه استان بعضی شهرها هم این برنامه را شروع کردند که به طور حتم در پیشگیری از بیماری ها بسیار یاری نماینده هستند.

وی در پاسخ به سوالی درباره محافظت از کادر درمانی در ایران و سایر کشورها، اظهار کرد: محافظت از نیروی انسانی از ابتلا به بیماری هایی مثل کرونا در دستورالعمل های بیشتر کشورهایی است که ما مطالعه می کنیم. یکی از موارد بسیار مهم نه تنها محافظت؛ بلکه ارتقای علمی و توجه به احتیاجهای نیروی انسانی در بحران کروناست که در این زمان خیلی بیشتر به این عزیزان احتیاج داریم. اینها از مسائلی است که سیاستمداران باید به آن توجه کافی نمایند.

آسایی اضافه نمود: تعداد فوت یا ابتلای نیروهای درمانی در کشورهای مختلف، متفاوت بوده، چرا که میزان محافظت هم متفاوت است. در شبکه اجتماعی دیدید که در آمریکا به جای گان از کیسه زباله استفاده می نمایند و قطعا همه کشورها فوت شدگانی در نیروهای درمانی مبارزه با کرونا دارند؛ اما آمار معین و مقایسه ای اکنون وجود ندارد، ما شاید در هفته های اول به میزان کافی وسایل پیشگیری و محافظتی نداشتیم، اما اکنون تمام نیروهای بهداشتی وسایل محافظتی ماسک، کلاه، دستکش و گان های مخصوص دارند، استفاده از این لباس های پلاستیکی بسیار سخت است و امیدواریم تعداد بیماران و فوتی ها در سیستم بهداشتی درمانی با محافظت و شیف بندی های مناسب، کم گردد؛ چرا که یک نیروی انسانی که 8 ساعت کار می نماید، باید با تدابیری استراحت کند و در بخش های ویژه احتیاجمند نیروهای توانمند هستیم.

منبع: ایسنا

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 2 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: shirgahnews.ir شناسه مطلب: 98

به "آمادگی ایران برای انتقال تجربیات مقابله با کرونا به سایر کشورها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمادگی ایران برای انتقال تجربیات مقابله با کرونا به سایر کشورها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید