مراجعه 2 درصد از بهبود یافتگان کرونا برای اهدای پلاسما خبرنگاران

به گزارش پایگاه خبری شیرگاه نیوز، حاجی بیگی گفت: از ابتدای شیوع طرح جمع آوری پلاسمای بهبود یافتگان کرونا تنها 2 درصد مردم برای اهدای پلاسما مراجعه نموده اند.

مراجعه 2 درصد از بهبود یافتگان کرونا برای اهدای پلاسما خبرنگاران

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، بشیر حاجی بیگی، سخنگوی سازمان انتقال خون در برنامه رادیویی به زندگی سلام کن، اظهار کرد: سازمان انتفال خون یکی از سازمان های خوشنام، خوب و قابل اعتماد مردم عزیزمان است که در عرصه سلامت کشور فعالیت می نماید و وظیفه تهیه و تامین خون سالم برای 900 بیمارستان و مرکز درمانی کشور را بر عهده دارد.

او با بیان اینکه حدود 47 سال از تاسیس مرکز انتقال خون در کشور می گذرد، اضافه کرد: در حال حاضر نزدیک به دو و نیم میلیون نفر از 32 استان کشور جهت انتقال خون به همکاران ما مراجعه می نمایند و سالانه دو میلیون و 100 واحد خون اهدا می گردد. در سال هم سه میلیون و 600 واحد خون و فرآورده مثل گلبول فشرده شده، پلاکت، پلاسما و... در مراکز درمانی و بیمارستانی کشور توزیع می گردد.

حاجی بیگی گفت: به هر حال در کشور ما وظیفه تهیه و توزیع خون و فرآورده های آن به یک سازمان واحد به نام سازمان انتقال خون واگذار شده است که اصل و پایه اش را اهدانمایندگان تشکیل می دهند. هم اکنون سازمان انتقال خون از بحث کمیت گذر نموده است و بیشتر به کیفیت اهمیت می دهد. تضمین کیفیت و کنترل کیفی اهمیت بالایی در این سازمان دارد. امروز دیگر دغدغه تامین خون کافی را درکشور نداریم؛ چراکه با مدیریت شبکه ملی خون کشور و مدیریت پخش خون و فرآورده های خونی مسئله ای در تامین خون مراکز بیمارستانی و درمانی نداریم.

او ادامه داد: در حال حاضر 90 درصد خون تامین شده برای تزریق به عزیزان تالاسمی کشور که مصرف نماینده دائمی خون هستند و نزدیک 20 درصد خون اهدایی برای آن ها استفاده می گردد از کیسه های کم و دارای حساسیت کم استفاده می گردد.

سخنگوی سازمان اهدای خون اعلام کرد: برنامه حذف خون جایگزین در کشور را از سال 2007 اجرای کردیم و در حال حاضر اهدای خون ما در کشور 100 درصد داوطلبانه و بدون چشم داشت و با اهدای ایثار گرانه است. مردم بدانند که هنوز در 70 کشور جهان اهدای خون جایگزین وجود دارد.

ایران جزو 4 کشور برتر آسیا در طب انتقال خون

او اضافه کرد: طبق گزارش سازمان جهانی بهداشت داده کیفیت خون های اهدایی در ایران برابر با کشور های توسعه یافته اروپایی است.

حاجی بیگی شرح داد: برنامه ملی خون های نادر را از سال 89 آغاز کردیم و از سال 90 با تایید انجمن بین المللی انتقال خون به جمع 23 کشوری که دارای برنامه ملی خون نادر هستند پیوستیم، در حال حاضر هم سامانه اهدا نماینده خون نادر را در کشور داریم و تنها کشور مسلمان هستیم که دارای برنامه ملی خون های نادر است. خون نادر را در فریز های ویژه در دمای منفی 80 درجه می توانیم به مدت 10 سال نگه داری کنیم.

سخنگوی سازمان انتقال خون مطرح کرد: ایران قطب آموزشی و پژوهشی در منطقه و مرکز سازمان انتقال جهانی بهداشت است و همکار سازمان جهانی بهداشت در آموزش انتقال خون به شمار می آید. جزو 4 کشور برتر آسیا در طب انتقال خون هستیم که موفقیت بسیار بزرگی است. با گذشت 47 سال از تاسیس سازمان انتقال خون میزان خون اهدایی ما در حال حاضر از مرز 53 میلیون واحد گذشته است.

واردات و صادرات خون ممنوع است

او درباره واردات و صادرات خون اعلام کرد: صادرات و واردات در همه جای جهان و مراکز انتقال خون به دلیل بیماری های اپیدمیلوژیک ممنوع است. هر کشوری باید خون و فرآورده مورد احتیاج خود را از مردم کشورش تامین کند و ما هم در کشور ایران در این زمینه سرآمد هستیم.

او درباره ذخایر خونی در ایران گفت: بهترین مکان برای ذخایر خون رگ های مردم عزیزمان است، ما همواره ذخایر خون به اندازه کافی داریم و هر زمان که این میزان کم شده است و اراده کردیم مردم عزیزمان در صحنه حضور پیدا کردند.

حاجی بیگی درباره اهدای خون و پلاسما در دوران کرونا گفت: تمام دستورالعمل های بهداشتی در مراکز انتقال خون رعایت می گردد و با اهدای پلاسما سیستم ایمنی پایین نمی آید و آنتی بادی به صورت مداوم در بدن ساخته می گردد. متاسفانه در کشور ما از ابتدای شیوع طرح جمع آوری پلاسمای بهبود یافتگان تنها دو درصد مردم برای اهدای پلاسما مراجعه کردند که این آمار پایین است.

او ادامه داد: 18 هزار نفر را از اردیبهشت ماه به عنوان مراجعه نماینده داشتیم و 15 هزار واحد خون اهدا شده است. در استان ها رتبه اول تا پنجم در اهدای پلاسما متعلق به تهران، آذرباریجان غربی، یزد، خوزستان و اصفهان است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 27 فروردین 1400 بروزرسانی: 27 فروردین 1400 گردآورنده: shirgahnews.ir شناسه مطلب: 760

به "مراجعه 2 درصد از بهبود یافتگان کرونا برای اهدای پلاسما خبرنگاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مراجعه 2 درصد از بهبود یافتگان کرونا برای اهدای پلاسما خبرنگاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید