ادعای مرگ بر اثر واکسن کرونا، چقدر صحت دارد؟

به گزارش پایگاه خبری شیرگاه نیوز، پژوهشگران دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران بر اساس شواهد موجود می گویند: افرادی که واکسن را دریافت می کنند ممکن است اثرات جانبی خفیفی را از خود بروز دهند و یا در موارد نادر، با عوارض شدید و حتی تهدید کننده زندگی روبرو شوند؛ اما در صورت عدم واکسینه شدن، احتمال ابتلا به بیماری، عدم مصونیت و مرگ ومیر بسیار بیشتر و شدیدتر از این عوارض خواهد بود.

ادعای مرگ بر اثر واکسن کرونا، چقدر صحت دارد؟

به گزارش خبرنگاران از ایسنا، دستیابی بعضی کشورها به فناوری تولید واکسن کرونا و ورود به فاز انسانی آن با تأییدیه سازمان های غذا و دارو در کشورهای مختلف، باعث شده در روزهای اخیر نگرانی هایی درباره بعضی عوارض تزریق واکسن کرونا ایجاد شود و مطالبی درباره پیامدها و عوارض تزریق واکسن کرونا شکل گیرد. در حالی که دنیا امیدوار است با واکسیناسیون همگانی، انسان ها بتوانند به زندگی عادی و روزمره بازگردند، هراس از انجام واکسیناسیون در میان بعضی افراد جامعه به مشکل تازه ای تبدیل شده است.

پژوهشگران دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران شبهاتی که در مورد واکسن کرونا وجود دارد را بررسی کردند و با بررسی شواهد موجود به این پرسش پاسخ دادند که آیا تزریق واکسن کرونا ایمن است و آیا فوت افراد متعاقب تزریق واکسن می تواند طبیعی باشد؟

واکسن هایی که در برنامه ایمن سازی استفاده می شوند، بسیار مؤثر و ایمن هستند. با این حال هیچ واکسنی، کاملاً ایمن نیست و ممکن است پس از ایمن سازی، منجر به بروز عارضه شود. به علاوه ماهیت واکسن ها و مراحل ایمن سازی، می توانند منابع بالقوه ای برای ایجاد پیامدهای نامطلوب باشند. عوارض گزارش شـده، ممکن است واقـعی باشند و مثلاً در نتیجه استفاده از واکسن یا در طـی مراحل ایمن سازی، بـه وجود آمده باشند و یا مربوط به واکسن یا مراحل ایمن سازی نـبوده ولی صرفا از نظر زمانی بـا ایمن سازی همراه شده باشد.

عوارض نامطلوب پس از ایمن سـازی به پنج گروه طبقه بندی می شوند:

واکنش به واکسن: عوارضی که می توانند به دلیل ماهیت واکسن به وجود آیند؛

اشـتباه در برنامه: عوارضی که ممکـن اسـت به دلیل بروز اشتباه در مراحل ایمن سازی روی دهند؛

هم زمانی: عوارضی که ممکن است به ایمن سازی مربوط نباشند و در اثر سایر علل ایجاد شده باشند اما موقتاً به واکسن ارتباط داده شوند؛

واکنش تزریق: عوارضی که به دلیل اضطراب و تشویش در اثر ترس و یا درد ناشی از تزریق بروز می کند؛

واکنش ناشناخته: عوارضی که در اثر عوامل ناشناخته ایجاد می شوند.

بیشـتر واکنش های نادر و شدید واکسن ها مثل تشنج، کاهش تعداد پلاکت های خون، حملات مربوط به کاهش حجم مایعات بدن، موقتی است و موجـب مشـکلات طـولانی مدت نمی شـوند و شوک ناشی از دارو که بالقوه کشنده است، نیز به شرط شناسایی سریع آن و اقدام مناسب، قابل درمان اسـت؛ بدون این که اثرات طولانی مدت بر روی بیمار داشته باشـد.

اگرچـه آنسـفالوپاتی یا اختلال در کارکرد مغز، به عنوان واکنـش های نادر به واکسن هایی مانند سرخک و سه گانه منتسب می شود؛ ولی با اطمینان نمی تـوان گفت کـه واکسن، علت بروز آنسفالوپاتی است.

همچنین بعضی از عوارض شدید واکسن کـه پـس از ایمن سازی اتفاق می افتد می تواند یک حادثه همزمان باشد. به طور مثال؛ در ارتباط با یکی از واکسن های ساخته شده مربوط به کرونا (واکسن شرکت فایزر) اعلام شد که پس از تزریق واکسن، شش نفر جان خود را از دست دادند؛ اما عملا چهار نفر از این افراد جزء گروه کنترل بودند و دارونما (محلول آب نمک) مصرف کرده بودند و اساسا هیچ واکسنی دریافت نکرده بودند. در ارتباط با دو نفر دیگر نیز هیچ رابطه ای بین واکسن و مرگ این افراد یافت نشد و گزارش ها مطابق با مرگ ومیر طبیعی بود که برای جمعیت عمومی رخ می دهد. علاوه بر این، فوت شش نفر از حدود 40 هزار نفری که در این مطالعه شرکت کرده اند، نمی تواند دلیلی بر نامناسب بودن این واکسن باشد؛ چراکه بدون شرکت در مطالعه هم تعدادی به سایر دلایل فوت می کنند و اگر تعداد فوت بیشتر از حد معمول منتسب به یک واقعه باشد، می توانیم آن واقعه را غیر طبیعی عنوان کنیم.

بر اساس اعلام کمیته اطلاع رسانی و آموزش همگانی کرونا در دانشگاه علوم پزشکی تهران که به بررسی مستندات، شواهد و پاسخ های علمی در مورد ویروس کرونا می پردازد؛ هدف ایمن سازی، حفاظت فرد و جامعه در برابر بیماری های قـابل پیشگیری، به وسیله واکسـن است. گرچـه واکسن های مورد استفاده از نظر میزان اثربخشی، بسیار مورد اطمینان هستند و عوارض جانبی آن ها ناچیز است؛ اما به طور کلی هیچ واکسنی عاری از عوارض جانبی نیست.

افرادی که واکسن را دریافت می کنند ممکن است اثرات جانبی خفیفی را از خود بروز دهند و یا در موارد نادر، با عوارض شدید و حتی تهدید کننده زندگی روبرو شوند. اما در صورت عدم واکسینه شدن، احتمال ابتلاء بـه بیماری، عدم مصونیت و مرگ ومیر بسیار بیشتر و شدیدتر از این عوارض خواهد بود. بنابراین برای افزایـش پذیرش ایمن سازی و بالابردن کیفیت خدمات، باید به موضوع غلبه بسیار چشم گیر منافع واکسیناسیون در برابر عوارض نادر احتمالی تاکید کرد و در انتساب اثرات نامطلوب به فرآیند ایمن سازی دقت کافی مبذول شود تا بی جهت هراس و نگرانی از واکسن در جامعه ایجاد نشود.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 25 اسفند 1399 بروزرسانی: 25 اسفند 1399 گردآورنده: shirgahnews.ir شناسه مطلب: 693

به "ادعای مرگ بر اثر واکسن کرونا، چقدر صحت دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ادعای مرگ بر اثر واکسن کرونا، چقدر صحت دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید