بازسازی و نمونه سازی بادبزن قاجاری

به گزارش پایگاه خبری شیرگاه نیوز، در راستای حفظ، احیا و اشاعه هنرهای سنتی ایران، بادبزن قاجاری که در سال 1286 هجری در کارگاه آقا سید محمد در زمان ناصرالدین شاه قاجار ساخته شده، توسط هنرمند گروه پژوهشی هنرهای سنتی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، بازسازی و نمونه سازی شد.

بازسازی و نمونه سازی بادبزن قاجاری

جهت دریافت خدمات بازسازی ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. از طراحی پلن بازسازی تا اجرای جز به جز بازسازی منزل، ویلا و ساختمان اداری تخصص ماست.

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، سید عبدالمجید شریف زاده رئیس گروه پژوهشی هنرهای سنتی امروز چهارشنبه 15 مردادماه 99 با اعلام این خبر گفت: بادبزن لاکی (پاپیه ماشه) قاجار توسط سارا زمانی هنرمند رشتهٔ لاکی طراحی و ساخته شده است.

او اضافه نمود: در عهد قاجار شالودهٔ هنر تصویری ایران دچار تغییرات عظیمی شد، اصول نقاشی غربی جایگزین نگارگری فاخر و درخشان ایرانی شد و ذهنیت آرمان گرای هنرمند ایرانی جای خود را به فضای تجسم یافته و سه بعدی تفکر غربی داد.

شریف زاده ادامه داد: ادامهٔ این فرایند، مکتبی را بنیان نهاد که در زمان فتحعلی شاه قاجار به شکوفایی رسید و به مکتب قاجار شهرت یافت و در این زمان با حمایت از هنرمندان، مضامین و شیوه های متعددی در آثار هنری پدیدار شد.

او نقاشی لاکی را نوعی نقاشی دانست که بر روی اشیایی از جنس کاغذ چون قلمدان، جلد کتاب، قاب آیینه و غیره انجام می گیرد و اظهار کرد: نقاشی لاکی در دوران قاجار علاوه بر اینکه شیوهٔ رایج هنر قاجار را با خود به همراه داشت و دارای جنبه های تزئینی ـ تصویری و کاربردی نیز بود، بستر مناسبی برای تصویرسازی به حساب می آمد.

رئیس گروه پژوهشی هنرهای سنتی با بیان این نکته که هنرمندان برای آفرینش تابلویی زیبا بر روی اشیای لاکی از موضوعات مختلفی چون گل و مرغ، مضامین ادبی، رزمی و بزمی، چهره نگاری، منظره سازی و غیره استفاده می کردند، اضافه نمود: تنوع موضوعی در نقاشی های لاکی نه تنها از جذابیت آن نکاسته بلکه آن را خواستنی تر و غنی تر نیز نموده است.

منبع: میراث آریا
انتشار: 17 مرداد 1399 بروزرسانی: 28 شهریور 1400 گردآورنده: shirgahnews.ir شناسه مطلب: 250

به "بازسازی و نمونه سازی بادبزن قاجاری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازسازی و نمونه سازی بادبزن قاجاری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید