کلید اسرار جهان در این ماده 4 میلیارد ساله است!

به گزارش پایگاه خبری شیرگاه نیوز، برای درک نحوه به وجود آمدن اولین مواد تشکیل دهنده حیات باید به 4 میلیارد و 600 میلیون سال پیش سفر کرد، کاری که اکنون دانشمندان با شبیه سازی در پی انجام آن هستند.

کلید اسرار جهان در این ماده 4 میلیارد ساله است!

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران، آمینو اسیدها کنار هم پروتئین هایی را شکل می دهند که نقشی حیاتی در بدن موجود زنده بازی می نمایند. دانشمندان برای اینکه بفهمند چرا یک گروه خاص از 20 آمینو اسید متعارف بارها در ساختار پروتئین ها تکرار شده اند، در حالی که انتخاب های متنوع تری در دسترس بوده است، پژوهشی تازه را آغاز نموده اند.

گمان بر این است که در ترکیب این 20 آمینو اسید، 10 تای اول در دوران آغازین شکل گیری زمین حدود چهار و نیم میلیارد سال پیش، از اتمسفر یا برخورد شهاب سنگ ها به دست آمده اند و 10 آمینو اسید دیگر بعدها به آن افزوده شده اند. اینکه فرایند انتخاب 10 آمینو اسید دوم چه بوده، تعیین نیست.

استفان فرید، شیمیدان دانشگاه جان هاپکینز می گوید: در همه موجودات زنده از انسان تا باکتری و موجودات باستانی آمینو اسیدهای مشابهی وجود دارند. ما دنبال درک ماجرای شکل گرفتن ترکیب آن هستیم.

بیشتر بخوانید:

  • مورد عجیب در مقایسه تارای ایران خودرو با خویشاوند فرانسوی اش!/ عکس

  • پرنده زیبا ولی سمی با پرهای آغشته به زهری مرگبار! / عکس

برای این کار دانشمندان سنتز پروتئین نخستین را بازسازی کردند و طی آن تعیین شد که ترکیبات آلی باستانی ترجیح می دادند آمینو اسیدهایی را انتخاب نمایند که در فرایند تاشدگی پروتئین و مناسب کردن آن بهتر بودند. به عبارت دیگر فرایند انتخاب طبیعی در دورانی که هنوز خبری از حیات روی زمین نبود، جریان داشته است و آمینو اسیدهای در دسترس تر انتخاب نمی شدند بلکه آن هایی که برای یک کار خاص مناسب بودند برگزیده می شدند.

گمان می گردد چیزی حدود سه میلیارد و 800 میلیون سال پیش نخستین موجودات زنده ساده از کنار هم قرار گرفتن مولکول ها از جمله پروتئین ها به وجود آمدند. حالا اشتیاق بسیاری برای پژوهش درباره گستره ای از تاریخ زمین پیش از این دوران به وجود آمده است.

نتایج مطالعه نشان می دهد که 10 آمینو اسید دوم به علت قابلیت هایشان در فرایند تاشدگی پروتئین ها انتخاب شده اند. قابلیتی که امکان تکثیر دی ان ای و فراوری پروتئین های لازم برای حیات را می داد.

با این نتایج می توان درباره وجود موجودات زنده در دیگر سیارات دست به حدس زد. به هر حال اسیدهای آمینه ای که به وسیله شهاب سنگ ها به زمین آمده اند، در بسیاری از مکان های دیگر در کیهان نیز یافت می شوند.

به گفته استفان فرید: انگار هستی عاشق اسیدهای آمینه است. اگر حیات را در جای دیگری از کیهان پیدا کنیم، چندان متفاوت نخواهد بود.

منبع: ساینس آلرت

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 16 اسفند 1401 بروزرسانی: 16 اسفند 1401 گردآورنده: shirgahnews.ir شناسه مطلب: 1413

به "کلید اسرار جهان در این ماده 4 میلیارد ساله است!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کلید اسرار جهان در این ماده 4 میلیارد ساله است!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید