بوشهر در یک نگاه

به گزارش پایگاه خبری شیرگاه نیوز، بندر بوشهر از بنادر قدیمى و تاریخى ایران به شمار مى رود و داراى قدمت تاریخى و درخشان و سابقه پنج هزار ساله است.

بوشهر در یک نگاه

بوشهر، مرکز استان بوشهر است که در قسمت جنوبی کشور در حاشیه خلیج فارس واقع شده است. این شهر به علت قرارگیری در ساحل خلیج فارس، صادرات و واردت دریایی، صنعت صیادی، وجود ذخایر نفت و گاز، کشاورزی و نخل داری و وجود نیروگاه هسته ای از اهمیت ویژه ای در کشور برخوردار است و به عنوان مرکز انرژی ایران شناخته می گردد.

یکی از دلایلی که بوشهر تجارت بازرگانی قوی دارد و با کشورهای همسایه خلیج فارس به تجارت می پردازد، نزدیک بودن این شهر به خلیج فارس است، چون این خلیج به آب های آزاد دسترسی دارد، به اضافه اینکه چاه های فراوان و عظیمی از نفت و گاز در آن قرار گرفته است. این نکته را هم باید خاطر نشان کرد که اولین نیروگاه اتمی ایران نیز در این شهر راه اندازی شده است.

موقعیت جغرافیایی بوشهر

این شهر از شمال به شهرستان گناوه، از شرق به شهرستان دشتستان، از جنوب به شهرستان تنگستان و از غرب به خلیج فارس محدود می گردد و در ارتفاع 18 متری از سطح دریا جای گرفته است. بندر بوشهر دارای آب و هوای نیمه بیابانی و گرم است. متأسفانه بارش باران در فصل زمستان در این شهر کم بوده و برعکس آن گرمای شدید و خشک بودن هوا در این شهر از ویژگی های آب و هوایی آن به شمار می رود.

پیشینه بوشهر

بندر بوشهر از بنادر قدیمى و تاریخى ایران بشمار مى رود و داراى قدمت تاریخى و درخشان و سابقه پنج هزار ساله است. بندر کنونی بوشهر به وسیله نادرشاه افشار در سال 1736 میلادی رونقی بخشیده شده است. نام پیشین بندر بوشهر، ریشهر بوده است. بر طبق اسناد به دست آمده از منطقه ریشهر، واقع در 3 کیلومترى بندر بوشهر، نمایانگر این است که از هزاره سوم پیش از میلاد مسیح، این بندر شهرى آباد بوده و از مراکز عمده امپراطورى باستانى عیلامى به شمار مى رفته است .

این شهر جاذبه های تماشای زیادی دارد که تماشا آن ها را نباید از دست داد. بعضی از این تماشای های مجذوب کننده بندر بوشهر شامل مدرسه تاریخی سعادت، عمارت گلشن، کشتی رافائل، موزه رئیس علی دلواری، موزه دریانوردی خلیج فارس، عمارت ملک، شهر باستانی ریشهر، کلیسای ارامنه گریگوری، گورستان شغاب، پارک جنگلی چاه کوتاه، منطقه حفاظت شده حله، عمارت دهدشتی و گورستان انگلیسی ها اشاره نمود.

این شهر علاوه بر تماشای های طبیعی و تاریخی زیاد، مردمی بسیار خون گرم دارد که با لهجه شیرین بندری سخن می گویند. اگر قصد نوش جان کردن غذاهای بوشهری را داشتید، سراغ چیزی جز غذاهای دریایی نروید، زیرا در این شهر نمی توان از خوردن ماهی هایی نظیر شوریده، شیر و حلوا گذشت و تنها در این بندر دوست داشتنی می توانید این غذاها را خوشمزه تر میل کنید. معروف ترین محصول و سوغات بوشهر، صنایع دستی دریایی، گبه و گلیم و در سوغاتی های خوراکی ماهی، خرما، حلوای مسقطی، ارده، حلوا راشی، حلوای سنگک، خارک پخته و رنگینک است.

منبع: کجارو / کجارو
انتشار: 12 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 12 اردیبهشت 1401 گردآورنده: shirgahnews.ir شناسه مطلب: 1225

به "بوشهر در یک نگاه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بوشهر در یک نگاه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید