تاریخدان برجسته آمریکایی: نظم در آمریکا بر پایه نژادپرستی بنا شده است

به گزارش پایگاه خبری شیرگاه نیوز، یک تاریخدان برجسته آمریکایی در گفتگویی از جو نژاد پرستی حاکم بر آمریکا سخن گفته و توضیح داد که در این کشور زندگی سیاه پوستان ارزش کمتری از سفیدپوستان دارد.

تاریخدان برجسته آمریکایی: نظم در آمریکا بر پایه نژادپرستی بنا شده است

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران قتل اخیر جورج فلوید یک جوان سیاه پوست به دست پلیس آمریکا بار دیگر رفتار نژادپرستانه و خشونت آمیز نیرو های پلیس این کشور را به تصویر کشید.

تصاویر شوکه کننده رفتار خشونت آمیز افسران آمریکایی در بازداشت این جوان سیاه پوست نشان می دهد که افسر آمریکایی زانوی خود را بر روی گردن جوان سیاه پوست آنقدر فشار می دهد که جوان جان خود را از دست می دهد.

انتشار فیلم کشته شدن سیاه پوست آمریکایی از سوی پلیس این کشور موج شدیدی از اعتراض ها و محکومیت ها را در آمریکا و سراسر دنیا به همراه داشت.

قتل این جوان سیاه پوست به دست پلیس سفید پوست در آمریکا بار دیگر بحث ها درباره نژاد پرستی در این کشور را داغ نموده است.

یورگن مارتچوکات، از تاریخدانان آمریکایی که سال هاست درباره تاریخچه خشونت در آمریکای شمالی کار می نماید در تبادل نظریی با اس ار اف سوئیس می گوید که نظم در آمریکا بر پایه سفید پوستی و نژاد پرستی بنا نهاده شده است.

وی در بخش دیگری از این تبادل نظر تاکید نمود که در آمریکا زندگی یک سیاهپوست کم تر از زندگی یک سفید پوست ارزش دارد و به نظر من این استبداد و زیاده خواهی های حاکم در جامعه آمریکا را تنها با این دلیل می توان توجیه کرد.

وی درادامه این مطلب گفت: به نظر می رسد که دوران ریاست جمهوری اوباما هم به این مسئله در آمریکا دامن زد. اوباما در بسیاری از محافل سفیدپوستان این را مورد تاکید قرار می داد که سیاهپوستان باید به صندلی واقعی خود منتقل شوند. اما ما در تاریخ دیده ایم که نقطه اوج خشونت اغلب بعد از موفقیت های جنبش های حقوق شهفرایندی مثلا بعد از لغو برده داری اجرا شده است.

این تاریخدان آمریکایی در ادامه درباره این مسئله که سیاهپوستان در جامعه آمریکا بیشتر از سفید پوستان به کرونا مبتلا می شوند نیز گفت: به طور کلی سیاه بودن در جامعه آمریکا به معنای فقیر بودن و منابع کم تری در اختیار داشتن است. بعد از دوران برده داری این شکل آمریکایی آپارتاید به وجود آمده است. این شرایطی را ایجاد کرد که در آن آمریکایی های آفریقایی تبار به ندرت در سیستم های حقوقی و سیاسی حضور داشتند و بسیار مورد تبعیض قرار می گرفتند. این فرایند مدت طولانی ادامه داشته است.

ابن تاریخدان آمریکایی در بخش دیگری از این تبادل نظر تاکید نمود: من اعتقاد دارم که نژادپرستی یک پدیده و کوشش برای جدایی مردم آمریکا است.

وی همچنین گفت که در سال های اخیر یک دو قطبی شدید سیاسی هم شکل گرفته و انسان ها در راس سیاست لزوما هیچ کاری در این باره انجام نمی دهند.

این تاریخدان برجسته آمریکایی در ادامه گفت: پلیس در آمریکا اغلب بسیار خشن عمل می نماید و یک روح قدرت طلبانه و نظامی بر آن حاکم است. در نتیجه خشونت و نژاد پرستی پلیس آمریکا اغلب پوشانده می گردد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 8 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: shirgahnews.ir شناسه مطلب: 212

به "تاریخدان برجسته آمریکایی: نظم در آمریکا بر پایه نژادپرستی بنا شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاریخدان برجسته آمریکایی: نظم در آمریکا بر پایه نژادپرستی بنا شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید