تفلیس؛ پایتخت و بزرگترین شهر گرجستان

به گزارش پایگاه خبری شیرگاه نیوز، تفلیس (به گرجی: თბილისი، تْبیلیسی) پایتخت و بزرگترین شهر گرجستان و شرق اروپا است.

تفلیس؛ پایتخت و بزرگترین شهر گرجستان

با ما سفر کنید و با تور گرجستان از زیباترین کشور اروپا دیدن کنید و شهر زیبای تفلیس را ببینید.

این شهر در دو طرف رود متکواری قرار داشته و جمعیتی حدود 2.5 میلیون در آن زندگی می نمایند. تفلیس در قرن پنجم میلادی و توسط واختانگ یکم پادشاه گرجستان باستان یا همان ایبریا بنیان گذاری شده و به سبب آچشمه های آب گرم آن، تْبیلیسی (مشتق از واژهٔ تْبیلی به معنای گرم؛ منسوب به چشمه های آب گرم تفلیس) نام گرفته است.

تفلیس در جنوب شرق اروپا قرار گرفته است، موقعیت مکانی تفلیس یعنی قرار گیری در جهت شرق و غرب، این شهر را نقطهٔ اتصال امپراتوری های رقیب گوناگون قرار می داده است و امروزه موقعیت آن را به عنوان یک جهت مهم برای انرژی جهان و پروژه های بازرگانی و جهت اتصال دو قاره اروپا با آسیا را تضمین می کند.

تفلیس، در دو طرف رود متکواری قرار داشته و جمعیتی حدود 2.5 میلیون در آن زندگی می نمایند

تفلیس این کلانشهر عظیم عظیمترین شهر قفقاز و دقیقاً در مرکز قفقاز است. تفلیس سالانه میزبان همایش ها و نشست های متعددی است که این شهر در شرق اروپا را مطرح و اسم آن را زبانزد در جهان کرده است.

تاریخ پرفراز و نشیب تفلیس را می توان از معماری آن درک کرد که ترکیبی از معماری قرون وسطی، معماری نئوکلاسیک و معماری استالینیست است.

شهر تفلیس از دیرباز به عروس شهر های آسیای میانه و قفقاز شهرت داشته وجود پارک های بی نظیر و رودخانه متکواری که از وسط شهر تفلیس عبور می کند و چشم انداز های کم نظیری در این شهر پدید آورده است . 5 دریاچه قابل شنا و قایق سواری در شهر تفلیس وجود دارد که یکی از آنها آْنقدر عظیم است که گرجی ها آنرا دریا می نامند ، پارک آبی و از همه مهمتر مجسمه های هنری و زیبایی که شهر را تبدیل به موزه سر گشوده ای کرده اند .

هوای تفلیس به سبب نسیمی که از کوهستانها در دره های اطراف می وزد همواره پاکیزه است. متوسط درجه حرارت آن 2ر13است. در گرمترین ماه تابستان درجة حرارت به 2ر25 و در سردترین ماه زمستان به 9ر0- می رسد. از آذر تا اسفند (بین 30 تا 35 روز) دمای هوا به زیر صفر می رسد . متوسط سالانه بارندگی 505 میلیمتر است که 34 آن در ماههای گرم می بارد. حدود 25 روز از فصل تابستان آن بسیار گرم است و دمای هوا تا 30 بالا می رود.

منبع: گردشبان
انتشار: 11 بهمن 1399 بروزرسانی: 11 بهمن 1399 گردآورنده: shirgahnews.ir شناسه مطلب: 606

به "تفلیس؛ پایتخت و بزرگترین شهر گرجستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تفلیس؛ پایتخت و بزرگترین شهر گرجستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید