تقسیم دیه بین همسر و فرزندان

به گزارش پایگاه خبری شیرگاه نیوز، در صورتی که فردی فوت کند دیه وی به وراث او می رسد. در واقع دیه به کسانی که به موجب قانون از وی ارث می برند تعلق می گیرد.

تقسیم دیه بین همسر و فرزندان

مطابق با قانون ایران اگر فردی به دیگری صدمه ای وارد کند که منجر به فوت یا جرح گردد باید دیه پرداخت کند. دیه پولی است که به موجب آسیبی که به شخص وارد شده در صورت وارد شدن صدمه و جرح به خود فرد و در صورت فوت وی به خانواده او می رسد. در این مقاله به آنالیز این موضوع که دیه به چه کسانی می رسد و نحوه تقسیم دیه در زمان فوت می پردازیم. در ادامه با خبرنگاران همراه باشید.

نحوه تقسیم دیه بین اولیای دم

در صورتی که فردی فوت کند دیه وی به وراث او می رسد. در واقع دیه به کسانی که به موجب قانون از وی ارث می برند تعلق می گیرد. دیه هم مانند ارث میان اعضای خانواده تقسیم می گردد و برای پرداخت آن باید تقسیم بندی ها رعایت گردد. اگر متوفی زن باشد و در صورتی که فرزند داشته باشد یک چهارم و در صورتی که فرزند نداشته باشد، همسر وی یک دوم دیه می گیرد. اگر متوفی مرد باشد، زن هم یک هشتم یا یک چهارم سهم می برد. به طور مثال اگر فردی فوت کند و دارای یک همسر و پدر باشد یعنی فرزند نداشته و مادر نیز قبل از متوفی فوت نموده باشد، سهم همسر یک چهارم از دیه و سهم پدر سه چهارم است.

قانون تقسیم دیه بین فرزندان

برای تقسیم دیه میان فرزندان دختر و پسر هم همانطور که در قانون ارث ذکر شده، پسر دو برابر ارث می برد و در دیه هم او دو برابر دختر دیه دریافت می نماید.

پیشنهاد مطالعه : برای آشنایی بیشتر با مهلت زمان پرداختن دیه مهلت پرداخت دیه را مطالعه کنید.

منبع: پیام دلتا
انتشار: 4 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: shirgahnews.ir شناسه مطلب: 102

به "تقسیم دیه بین همسر و فرزندان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تقسیم دیه بین همسر و فرزندان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید