خبرنگاران روش های پیشگیری از آنفلوآنزا مشابه کرونا است

به گزارش پایگاه خبری شیرگاه نیوز، همدان- خبرنگاران- معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ابن سینای استان همدان گفت: روش های پیشگیری از ابتلا به سرماخوردگی و آنفلوآنزا مشابه ویروس کرونا است.

خبرنگاران روش های پیشگیری از آنفلوآنزا مشابه کرونا است

دکتر منوچهر کرمی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگاران گفت: برای پیشگیری از ابتلا به آنفلوآنزا همانند ویروس کرونا، شستشوی مکرر دست ها، اجتناب از دست زدن به صورت، استفاده از ماسک، خودداری از تجمع، رعایت فاصله فیزیکی و وجود گردش هوا توصیه می شود.

وی با بیان اینکه افزایش موارد ابتلا به آنفلوآنزا پیش بینی نمی شود گفت: نگران همزمانی ابتلا به آنفلوآنزا و ویروس کرونا هستیم چراکه در این صورت با افزایش تعداد بیماران، نیاز بیشتری به تخت های بیمارستانی ایجاد می شود.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ابن سینای استان همدان ادامه داد: البته برای این شرایط هم با توجه به شرایط آن زمان تصمیم گیری هایی از قبل اجرا شده است و آمادگی لازم از سوی دانشگاه علوم پزشکی برای رویارویی با بیماری مهیا می شود.

دکتر کرمی تاکید کرد: در صورت رعایت نکات بهداشتی از سوی مردم مطمئن هستیم شرایط پیچیده ای پیش رو نخواهیم داشت.

وی بیان نمود: قیمت واکسن آنفلوآنزا 150 هزار تومان است که این واکسن توسط بخش خصوصی تامین می شود و در صورت عرضه واکسن، این موضوع از طریق روابط عمومی معاونت غذا و دارو اطلاع رسانی می شود.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان اضافه کرد: دسترسی به واکسین آنفلوآنزا محدود است بنابراین تزریق این واکسن به گروه های در معرض خطر و پُرخطر نظیر ساالمندان، بچه ها، افراد مبتلا به بیماری زمینه ای، زنان باردار و کارکنان بهداشت و درمانی توصیه می شود.

دکتر کرمی ادامه داد: در صورتی که بخش خصوصی واردات قابل توجهی داشته باشد تزریق این واکسن به همه گروه های سنی توصیه می شود اما در شرایط فعلی باید همانند سال های گذشته تنها گروه های در معرض خطر واکسن تزریق کنند.

وی گفت: علائم بیماری سرما خودرگی آب ریزش بینی، گرفتگی بینی و قرمزی چشم است و افراد براحتی آن را تشخیص می دهند اما ویژگی آنفلوآنزا شروع ناگهانی است و فرد به یکباره احساس بیماری می کند و این احساس با تب ناگهانی و درد شدید عضلات بدن همراه است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان توصیه کرد: افراد دارای علائم سرما خوردگی در منزل استراحت کنند و در صورت شدت دریافت و همراه شدن آن با تنگی نفس، بیماران به مراکز 16 ساعته مراجعه کنند.

دکتر کرمی اضافه کرد: توصیه های پزشکی درباره آنفلوآنزا همانند سرماخودرگی است و در صورت شروع ناگهانی فرد بیمار باید به مراکز 16 ساعته مراجعه کند و در صورت نیاز، به بیمارستان ارجاع داده شود و نحوه مراقبت همان هایی است که در سیستم شبکه بهداشت و درمان و بیمارستان ها داریم.

منبع: ایرنا
انتشار: 23 مهر 1399 بروزرسانی: 23 مهر 1399 گردآورنده: shirgahnews.ir شناسه مطلب: 388

به "خبرنگاران روش های پیشگیری از آنفلوآنزا مشابه کرونا است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران روش های پیشگیری از آنفلوآنزا مشابه کرونا است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید