رصد فعالیتهای فناورانه برای کشف هوش فرازمینی

به گزارش پایگاه خبری شیرگاه نیوز، به گزارش خبرنگاران به نقل از دیجیتال ترندز، ناسا به گروهی از محققان گرنتی اعطا نموده تا با استفاده از شواهد مربوط به فعالیت های فناورانه، شیوه ای نوین برای جستجوی هوش فرازمینی ابداع نمایند.

رصد فعالیتهای فناورانه برای کشف هوش فرازمینی

آدام فرانک پروفسور فیزیک و ستاره شناسی در دانشگاه روچستر در بیانیه ای در این باره می گوید: چالش همیشگی در زمینه هوش فرازمینی یا SETI آن است که باید کجا آن را جستجو کرد. با تلسکوپ باید کدام ستارگان را رصد کرد و به دنبال کدام سیگنال ها بود؟ اکنون می دانیم باید در کجا دنبال هوش فرازمینی باشیم. ما هزاران سیاره خارج از منظومه شمسی داریم که بعضی از آنها شرایط حفظ حیات را دارند. اکنون شیوه تحقیقات تغییر نموده است.

تحقیقات پیشین درباره حیات خارج از زمین روی دو وجه متمرکز بود؛ نخست نشانگرهای زیستی که به طور مستقیم وجود حیات را آشکار می نمایند مانند میکروب ها. در درجه دوم سیگنال های رادیویی آنالیز می شد که به اعتقاد محققان انواع مختلفی از حیات هوشمند قادر به فراوری آن هستند. اما روش جدید نشانه های فناورانه را رصد می نماید.

فرانک در این باره می گوید: هرچند وسعت بالقوه فناوری بیگانه بسیار زیاد است، اما اشکال مختلفی از انرژی در دنیا وجود دارد، موجودات فضایی جادویی نیستند.

محققان دو نشانه فناورانه خاص یعنی پنل های خورشید و مواد آلاینده را جستجو می نمایند. جستجو برای شواهد استفاده از پنل های خورشیدی عقلانی به نظر می رسد زیرا ستارگان بزرگترین منبع انرژی در دنیا هستند. بنابراین احتمال زیادی وجود دارد که موجودات فضایی پیشرفته این انرژی را به شیوه ای استفاده نمایند.

در مورد آلاینده ها نیز می توان ترکیبات شیمیایی در اتمسفر سیارات خارج از منظومه شمسی را رصد کرد. این امر نشان دهنده وجود صنعت یا فناوری در سیاره است.

همچنین جستجو برای گازهای مصنوعی نیز می تواند نشانگری از هوش فرازمینی فراهم کند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 2 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: shirgahnews.ir شناسه مطلب: 282

به "رصد فعالیتهای فناورانه برای کشف هوش فرازمینی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رصد فعالیتهای فناورانه برای کشف هوش فرازمینی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید